صفحه اصلی / اقتصادی / اقتصاد کلان / صندوق بین‌المللی پول: تحریم‌ها سال آینده تأثیر اضافه‌ای بر اقتصاد ایران نخواهد داشت

صندوق بین‌المللی پول: تحریم‌ها سال آینده تأثیر اضافه‌ای بر اقتصاد ایران نخواهد داشت

کسب و کار نیوز - مدیر بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین‌المللی پول گفت: «تخمین زده می‌شود تحریم‌هایی که در سال گذشته اعمال و در سال جاری سخت‌تر شد، سال آینده تأثیر اضافه‌ای بر اقتصاد ایران نداشته باشد».

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد ایران سال آینده برای متعادل نگه‌داشتن بودجه‌اش به نفت بشکه‌ای ۱۹۴٫۶ دلار نیاز دارد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم به نقل از رویترز، صندوق بین‌المللی پول  طی گزارشی اعلام کرد انتظار می‌رود ایران که یکی از اعضای اصلی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است، در سال جاری میلادی ۴٫۵ درصد و در سال آینده ۵٫۱ درصد کسری مالی داشته باشد.

طبق شاخص بین‌المللی نفت خام برنت در روز جمعه تنها ۶۲ دلار در هر بشکه معامله شد.

پس از بسته شدن قرارداد برجام در ۲۰۱۵ و پایان یافتن تحریم‌هایی که سه سال پیش به‌خاطر برنامه اتمی این کشور بر آن اعمال شده بود، ایران شاهد افزایش درآمدهای نفتی خود بود.

ولی تحریم‌های جدیدی که دونالد ترامپ پس از بیرون رفتن از برجام در ۲۰۱۸  وضع کرد، بدترین تحریم‌های اعمال‌شده از طرف واشنگتن بود.

صندوق بین‌المللی پول در این گزارش نوشت انتظار می‌رود اقتصاد ایران در سال جاری میلادی ۹٫۵ درصد کوچکتر شود، در حالی که قبلاً ۶ درصد تخمین زده شده بود، ولی پیش‌بینی می‌شود رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سال آینده ثابت بماند.

جهاد آزور، مدیر بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین‌المللی پول گفت: «تخمین زده می‌شود تحریم‌هایی که در سال گذشته اعمال و در سال جاری سخت‌تر شد، سال آینده تأثیر اضافه‌ای نداشته باشد».

کاهش ارزش ارز ایران پس از وضع دوباره تحریم‌ها تجارت خارجی ایران را مختل کرده و تورم سالانه آن را افزایش داده است. صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند تورم ایران در سال جاری میلادی ۳۵٫۷ درصد و در سال آینده ۳۱ درصد باشد.

آزور گفت مقامات ایران باید نرخ تبادل رسمی ارز را با نرخ بازار یکی کنند تا تورم کنترل شود.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند صادرات کالاها و خدمات ایران در سال جاری میلادی تا ۶۰٫۳ میلیارد دلار کاهش یابد در حالی که این رقم در سال گذشته ۱۰۳٫۲ میلیارد دلار بود و احتمالاً در ۲۰۲۰ هم تا ۵۵٫۵ میلیارد دلار پایین می‌آید.

همچنین مطالعه کنید:

ورود سازمان ملی استاندارد به تعیین تکلیف کالاهای اساسی

به گزارش کسب و کار نیوز ، بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی گمرک …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *