صفحه اصلی / اقتصادی / انرژی / طرح کاهش تلفات برق افغانستان اجرایی می‌شود

نایب رئیس سندیکای صنعت برق ایران گفت

طرح کاهش تلفات برق افغانستان اجرایی می‌شود

کسب و کار نیوز - نایب رئیس سندیکای صنعت برق ایران گفت: طرح کاهش تلفات شبکه برق افغانستان که از توافقات ماه‌های اخیر با این کشور است با فراهم شدن مقدمات و برنامه‌ریزی‌های لازم به مرحله اجرا در خواهد آمد.

پیام باقری روز پنجشنبه افزود: در سفری که مردادماه امسال معاون برق و انرژی وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توانیر به افغانستان داشتند تفاهماتی بین دو کشور برقرار و مقرر شد ایران طرح کاهش تلفات برق افغانستان را اجرایی کند.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، وی ادامه داد: تحقق این موضوع نیازمند فراهم شدن اقدام‌های اولیه و برنامه‌ریزی‌های زیادی است که اکنون این اقدام‌ها در حال رسیدگی است.

باقری گفت: قرار بر این است که طرح کاهش تلفات برق افغانستان با همکاری شرکت توانیر و سندیکای صنعت برق ایران انجام شود که خود این امر هم نیازمند فراهم شدن مقدمه‌های لازم است.

نایب رئیس سندیکای صنعت برق ایران ادامه داد: اجرایی‌شدن سایر مفاد تفاهم‌نامه نیز نیاز به همکاری دو کشور و برنامه‌ریزی‌های لازم است که در حال پیگیری است ولی هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است.

وی به مشکلات بانکی در زمینه تضامین قراردادهای فی مابین اشاره کرد و گفت: در پیگیری‌ها انجام شده راه‌حل‌هایی برای رفع مشکلات ارائه شده که یکی از آنها ورود بانک توسعه صادرات به موضوع ضمانت است که اگر طرف افغان آن را بپذیرد گام مهمی است.

باقری ادامه داد: پیشنهاد داده‌ایم منابع شرکت توانیر نیز به عنوان پشتیبان قراردادها لحاظ شود که این پیشنهاد نیز باید از سوی طرف افغان بررسی و تایید شود.

وی گفت: در هر صورت به نتیجه رسیدن مفاد تفاهم‌نامه انجام شده نیاز به گام‌های مهمی است که دو کشور درحال بررسی‌های لازم هستند.

نایب رئیس سندیکای صنعت برق ایران به توافق‌های برقی بین ایران و عراق اشاره کرد و گفت: گرچه این توافق‌ها در حال انجام است اما تنش‌های اخیر در عراق روند این توافق‌ها را کُند کرده است.

باقری به تلاش ایران برای اجرای طرح کاهش تلفات در شبکه برق عراق اشاره کرد و گفت: قرار است تا پیش از پایان امسال میلادی این امر محقق شود که انتظار می‌رود در موعد مقرر اجرایی شود گرچه تنش‌های عراق تداوم دارد.

همچنین مطالعه کنید:

خطر ورشکستگی در کمین دامداران/قیمت منطقی هر کیلو گوشت گوسفندی ۱۱۰ هزار تومان

به گزارش کسب و کار نیوز ، دادرس ادامه داد: با توجه به شرایط خشکسالی، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *