صفحه اصلی / اصناف / پیش بینی کاهش مصرف روغن زیتون در کشور به دلیل افزایش قیمت

پیش بینی کاهش مصرف روغن زیتون در کشور به دلیل افزایش قیمت

کسب و کار- رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان روغن زیتون با اشاره به ناچیز بودن مصرف روغن زیتون در ایران در مقایسه با سایر کشور ها گفت: گران شدن روغن زیتون باعث کاهش مصرف سرانه و حذف این روغن مفید برای سلامت از سبد خانوارها خواهد شد.

به گزارش کسب و کار نیوز، مهدی عبدی رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان روغن زیتون و زیتون شور ایران درباره دلایل گرانی یک باره روغن زیتون در بازار اظهار کرد: در حال حاضر تنها ۵۰ درصد نیاز کشور  به روغن زیتون ازطریق تولید داخل تامین می شود. برخی واسطه ها و دلالان  به بهانه حمایت از کشاورزان با نامه نگاری و مصاحبه های مختلف به دنبال ممنوعیت واردات روغن زیتون به کشور هستند تا بتوانند با منفعت طلبی بازار انحصاری را به نفع خود مدیریت کنند. وی گفت: به رغم تلاش های وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر ارائه نهاده های مورد نیاز باغداران زیتون به صورت یارانه ای اما متاسفانه همچنان قیمت میوه و روغن زیتون داخلی رو به افزایش است.

سرانه مصرف روغن زیتون کاهش می یابد

عبدی با اشاره به ناچیز بودن مصرف روغن زیتون در ایران در مقایسه با سایر کشور ها گفت: گران شدن روغن زیتون باعث کاهش مصرف سرانه و حذف این روغن مفید برای سلامت از سبد خانوارها خواهد شد. رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان روغن زیتون و زیتون شور ایران تصریح کرد: مدیران وزارتخانه های جهاد کشاورزی، بهداشت و صمت بارها بر ضرورت تعیین راهکارهای مختلف برای افزایش مصرف روغن زیتون در کشور تاکید کرده اند اما برخی کج سلیقگی ها  مانع از افزایش مصرف سرانه  روغن زیتون در کشور شده است.

خروج روغن زیتون از گروه یک اولویت ارزی

وی خروج روغن زیتون از گروه یک کالاهای وارداتی را یکی از عوامل گرانی و عدم افزایش مصرف سرانه روغن زیتون در کشور دانست و گفت: از سال گذشته تا کنون قیمت روغن زیتون وارداتی به دلیل  افزایش نرخ ارز گران شده و در نتیجه قیمت میوه و روغن تولید داخل نیز افزایش زیادی داشته است.

عبدی افزود: با در نظر گرفتن قیمت ارز آزاد برای واردات روغن زیتون همچنان شاهدیم که قیمت روغن زیتون تولید داخل، از قیمت وارداتی گران تر است که باید برای رفع این مشکل چاره اندیشی شود. رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان روغن زیتون و زیتون شور ایران با ابیان اینکه امسال تولید زیتون در کشور افزایش یافته است خاطر نشان کرد: کارخانجات زیتون و روغن زیتون عضو این انجمن در سراسر کشور همواره یار و یاور باغداران  بوده و اولویت آنها تامین ماده اولیه مورد نیاز خود از داخل کشور است و تنها کسری روغن زیتون مورد نیاز خود را از منابع خارجی تامین میشود.

همچنین مطالعه کنید:

«معاون توسعه مدیریت دبیرخانه شورایعالی» منصوب شد

به گزارش کسب و کار نیوز، مرتضی بانک در حکمی «قاسم وکیلی» را به عنوان «معاون توسعه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *