صفحه اصلی / اقتصادی / انرژی / آینده بهتری در انتظار بخش خصوصی فعال در صنعت نفت است
آینده بهتری در انتظار بخش خصوصی فعال در صنعت نفت است

وزیر نفت در دیدار با فعالان بخش خصوصی:

آینده بهتری در انتظار بخش خصوصی فعال در صنعت نفت است

کسب و کار نیوز: وزیر نفت در گفت‌وگو و دیدار با فعالان بخش خصوصی، آینده‌ای روشن را پیش‌روی نقش‌آفرینی بخش خصوصی در صنعت نفت ترسیم کرد و گفت: در شرایط کنونی سهم خصولتی‌ها در فعالیت‌های نفتی بالاتر از خصوصی‌هاست، آما آینده‌ای روشن و بهتر در انتظار بخش خصوصی خواهد بود.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از شانا, بیژن زنگنه شامگاه سه‌شنبه (۳۰ مهرماه) پس از دیدار با جمعی از نمایندگان بخش خصوصی با صمیمی توصیف کردن این نشست، اظهار کرد: امشب با حدود ۷۰ نفر دیدار کردم که اگر قرار بود در دفتر کارم انجام شود، عملی نبود.

وی با یادآوری اینکه مشابه این نشست‌ها پیش‌تر هم برگزار شده است، تصریح کرد: در این نشست که با حضور مدیران ارشد وزارت نفت، فعالان و پیمانکاران بخش خصوصی انجام شد، پیمانکاران و سازندگان تجهیزات صنعت نفت فرصت دیدار و گفت‌وگوی رودررو با کارفرمایان را پیدا کردند.

وزیر نفت با مفید ارزیابی کردن این گردهمایی و با بیان اینکه در این جمع به اندازه سه چهار روز کاری اطلاعات دریافت کردم، تصریح کرد: نکات زیادی در این نشست مطرح شد که قرار است بررسی شود، تلاشمان این است نکات عنوان‌شده را عملیاتی کنیم.

زنگنه با تاکید بر اینکه این گردهمایی برای تشریفات و تبلیغات برگزار نشده است، حل مشکلات پیمانکاران و سازندگان بخش خصوصی حاضر را یکی از اهداف این نشست عنوان کرد و گفت: امشب موضوعی بسیار خوشحال‌کننده شنیدم، رؤسای انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران (استصنا) و انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران (ستصا) اعلام کردند هیچ مشکلی ندارند و با قدرت کار می کنند.

وی ادامه داد: رؤسای این انجمن‌ها همچنین اعلام کردند هیچ ریزش نیرویی در یک سال و نیم گذشته نداشته‌اند که نکته بسیار مهمی است، همچنین عنوان کردند ظرفیت و توان تولیدشان با ۱۰ سال گذشته قابل مقایسه نیست؛ نکته‌ای که در بازدید از نمایشگاه بین‌المللی نفت ایران آن را مشاهده و بیان کرده بودم.

تعریف پروژه‌های مهم در صنعت نفت

زنگنه، ایجاد اشتغال را که با تعریف پروژه به‌دست می‌آید وظیفه اصلی صنعت نفت دانست و با تاکید بر اینکه تعریف پروژه تنها یک ایده نیست، تصریح کرد: تعریف پروژه به معنای معرفی یک پروژه اقتصادی همراه با تامین منابع مالی و فناوری است.

وی با اشاره به اینکه پروژه‌های مهمی در صنعت نفت تعریف‌شده و در حال پیگیری است، افزود: شرکت‌های حاضر در این نشست می‌توانند حول این پروژه‌ها به حیات خود ادامه دهند، تقویت شوند و برای صادرات به توانمندی برسند.

وزیر نفت، خواسته بعضی از شرکت‌های حاضر در این نشست را کمک وزارت نفت به روند صادرات محصولات این شرکت‌ها عنوان کرد و گفت: البته این موضوع وظیفه ما نیست، اما عنوان کردم از هیچ کمکی همسو با وظیفه ملی برای اینکه مسیر صادرات خدمات فنی در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی فراهم شود، دریغ نمی‌کنم.

وزیر نفت برگزاری این‌گونه نشست‌ها را از نظر سلامت سیستم مفید ارزیابی کرد و ادامه داد: وقتی سیستمی حس کند طرف‌های قراردادی به‌راحتی می‌توانند به وزیر نفت و به مدیران ارشد صنعت نفت دسترسی داشته باشند، خیلی اتفاق‌های بد رخ نخواهد داد.

وی در پاسخ به این موضوع که بعضی از سازندگان داخلی اعلام می‌کنند با وجود آنکه در سطوح بالای مدیریتی بر استفاده از کالای سازندگان داخلی تاکید شده است، اما در سطوح پایین‌تر کمتر به آن توجه می‌شود، اظهار کرد: این موضوع نباید سلیقه‌ای باشد و ساخت داخل هم نباید تنها به یک توصیه اخلاقی ختم شود، بلکه باید قالب‌های مقرراتی غیرقابل تفسیر و غیرقابل برگشت برای آن تدوین کرد.

زنگنه ادامه داد: برای نمونه، در قراردادهای جدیدی (EPC/EPD) که تعریف کرده‌ایم پیمانکار باید بعضی از تجهیزاتی را که در قرارداد عنوان شده از داخل تامین کند و اگر غیر از آن باشد، پول پیمانکاران را پرداخت نمی‌کنیم و بر این موضوع به‌صورت مستقل نظارت می‌شود.

تأیید استاندارد تجهیزات صنعت نفت از سوی داخلی‌ها

وزیر نفت درباره کیفیت تجهیزات ساخت داخل و استاندارد بودن آن با توجه به حساسیت صنعت نفت پاسخ داد: چند سالی است که انجمن نفت ایران را به عنوان مرجع عالی برای دادن گواهی کیفیت به ساخت داخل در حوزه نفت تبدیل کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه برترین استانداردهای امروز دنیا، استاندارد انجمن نفت آمریکا موسوم به API است، تصریح کرد: ما نیز در ایران انجمن نفت ایران را به وجود آورده‌ایم که با حضور نمایندگانی از تشکل‌های نفتی، شرکت‌های فعال در بخش نفت و چند نفر هم از وزارت نفت تشکیل شده است که خودشان هیئت مدیره و اعضا را بدون دخالت دولتی‌ها انتخاب می‌کنند و صددرصد حرفه‌ای هستند.

زنگنه با بیان اینکه برای صدور گواهی کیفیت انجمن نفت ایران فرآیندهای فنی و حرفه‌ای همانند گواهی API طی می‌شود، گفت: این گواهی هم اکنون برای ما اطمینان‌بخش است و در شرایط تحریم راهکاری است که بتوانیم با اطمینان از تولید داخلی استفاده کنیم.

وی افزود: اگر تحریم‌ها کمتر شد می‌توانیم استانداردهای داخلی را به مراجع بین المللی نیز عرضه کنیم تا مورد قبول این مراجع نیز قرار گیرد، اما تا آن موقع نمی‌توانیم منتظر شویم، امروز انجمن نفت ایران با یک هیئت مدیره غیردولتی کار گواهی کیفیت محصولات داخلی را به‌خوبی انجام می‌دهد.

آینده بهتر پیش روی بخش خصوصی

زنگنه درباره سهم بخش خصوص در فعالیت‌های صنعت نفت هم پاسخ داد: از نظر وزنی، متاسفانه هنوز سهم اصلی با خصوصی‌ها نیست و خصولتی‌ها قوی‌ترند، اما بخش خصوصی آینده بهتری دارد.

وی درباره استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در حوزه اکتشاف هم توضیح داد: بخش خصوصی داخلی توانایی سرمایه‌گذاری در بخش اکتشاف را ندارد، اما عملیات اکتشاف همانند لرزه‌نگاری، تفسیر حفاری و … از سوی شرکت‌های نیمه‌دولتی یا خصوصی انجام می‌شود.

وزیر نفت درباره کارت سوخت هم با تاکید بر اینکه خودروها از کارت شخصی خود برای سوختگیری استفاده کنند، گفت: دلیل کاهش سهمیه سوخت جایگاهداران، نیز ترغیب مردم به استفاده از کارت شخصی است. اکنون بیش از ۹۶ درصد کارت سوخت دست مردم است و باید از آن  استفاده کنند.

زنگنه افزود: بسیاری گمان می‌کنند در صورت استفاده از کارت شخصی، سهمیه آن کاهش می‌یابد، در حالی که بنزین سهمیه‌بندی نشده است. مردم هر میزان بخواهند می‌توانند از کارت سوخت شخصی سوختگیری کنند.

وزیر نفت در واکنش به زمان اعمال سهمیه‌بندی بنزین گفت: اگر تصمیمی در این باره گرفته شود در زمان لازم این موضوع را اعلام خواهیم کرد.

همچنین مطالعه کنید:

صدور بخشنامه ها می تواند به کاهش تخلفات شبکه بانکی منجر شود؟/دعوا بر سر نرخ سود

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، بانک مرکزی در بخشنامه ای به بانک‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.