صفحه اصلی / سرخط خبرها / ۱۰ هنرمند در مرحله پایانی سومین جایزه هنر معاصر ویستا
vista honar

۱۰ هنرمند در مرحله پایانی سومین جایزه هنر معاصر ویستا

کسب و کار نیوز - سومین جایزۀ هنر معاصر ویستا، همچون سالهای پیشین، با هدف شناخت و معرفیِ ایده های برتر در عرصۀ هنرهای تجسمی، در آخرین مراحل برگزاری سومین دورۀ پیاپی خود قرار دارد.

به گزارش کسب و کار نیوز، در تازه ترین خبر ده هنرمند راه یافته به مرحله نهایی این جایزه ۳۰ میلیون تومانی و نیز هیات داوری معرفی شدند.

باور به اهمیت فرایند تولید اثر هنری و پرداخت ایده و اندیشۀ ناب و خلاقانه که منجر به خلق آثار هنریِ اصیل و ارزشمند، و در عین حال، معاصر و موافق با رویکردها و گرایش های هنر جهان گردد، بنیان این جایزۀ نقدی و حمایت فرهنگی را تشکیل می دهد.

برگزاری نمایشگاهی از ده طرح برگزیدۀ برتر، و به دنبال آن، فراهم کردن امکان اجرا و تحقق ایدۀ برگزیدۀ نخست در فضای گالری ویستا، که در ادامۀ داوری و قضاوت توسط داوران میان شمار بسیاری طرح و ایدۀ ارسالی صورت می بندد، بر این مهم گواهی می دهد که بانیان این جایزه جایگاه و اهمیت بی بدیل فرایند ایده پردازی و ساز و کار تولید اندیشۀ منجر به کنش خلاقانه در قالب اثر هنریِ معاصر را ارج می نهند، و رشد و ارتقای این رکن اساسی در کمک به ادامۀ حیات و شکوفاییِ هنر این سرزمین را آرزو دارند.

جایزۀ هنر معاصر ویستا امیدوار است که همچون گذشته در تحقق سه هدف اساسیِ خود، یعنی ۱) شناسایی و معرفی طرح های برتر و نوآورانه در هنر معاصر ایران، ۲) اهمیت بخشیدن به نگارش طرح و ایدۀ هنری و پروپوزال و بیانیۀ هنرمند و فرایند تولید اثر و برنامه ریزیِ اجرایی و برآورد بودجه، و ۳) تولید محتوا و انعکاس رسانه ایِ طرح های برتر به منظور پربار کردن گنجینۀ محتوایی و غنای فرهنگی، موفق عمل کرده باشد.

به این ترتیب، در سومین دوره از جایزۀ هنر معاصر ویستا، هیأت انتخاب مرکب از نازگل انصاری نیا، رزیتا شرف جهان، پریسا پهلوان،حمید سوری، بهنام کامرانی و بهرنگ صمدزادگان، با در نظر گرفتن معیارها و ارزش¬هایی همچون معاصر بودن، پشتوانۀ نظری، امکان اجرا، و وجود پتانسیل های فرهنگی، ایده های ارسالی در قالب طرح های پیشنهادی را مورد بررسی و داوری قرار دادند.

موضوع این دوره از مسابقه آزاد اعلام شده بود، و شرکت کنندگان می توانستند طرح های پیشنهادیِ خود را فارغ از هر محدودیتی در انتخاب رسانۀ اجرایی با هر موضوعی برای شرکت در مسابقه به گالری ویستا ارسال کنند.

در سومین دوره، به دنبال فراخوانِ منتشر شده، مجموعأ ۱۸۷ طرح پیشنهادی به دست هیأت انتخاب رسید، که پس از چندین جلسه مطالعه و بررسیِ دقیقِ کارشناسانه و گفتگو در باب آنها، ۱۹طرح از میان آنها انتخاب، و از هنرمندانِ شرکت کننده دعوت شد به طور جداگانه در حضور داوران از طرح های خود دفاع کرده و ایدۀ پیشنهادی شان را توجیه کنند.

حاصل این مصاحبه ها و جلسات دیدار و گفتگو، انتخاب ۹ طرح از سوی ۱۰ هنرمند برای راهیابی به مرحله نیمه نهایی و شرکت در نمایشگاه ایده های برگزیدۀ برتر در زمستان ۱۳۹۸ در گالری ویستا است، تا برگزیدۀ نهایی از میان آنها اعلام شود.

اسامی این منتخبین عبارت است از: اولدوز نبی زاده، ایمان جسمی، آیسا رشیدی، حمیدرضا آزاد، ساناهین بابا جانیانس، سمیرا رحبانی، شانا عبدالهیان و احسان علیزاده، کلثوم صالحی، و هوفر حقیقی.

لازم به ذکر است که هر چند از طرح های پیشنهادی در تمام رشته ها و رسانه های هنریِ معاصر همچون نقاشی، عکاسی، حجم و مجسمه، ویدیو آرت، چیدمان، و … در جایزۀ هنر ویستا استقبال شده و امکان راه یافتن به داوری را پیدا می کنند، به لحاظ آماری بیشترین طرح ها در رشته و رسانۀ چیدمان (اینستالیشن) ارائه شده است.

jashnvare

همچنین مطالعه کنید:

افزایش اشتغال‌زایی و ارزآوری در دستور کار بنیاد برکت

به گزارش کسب و کار نیوز، امیرحسین مدنی در مراسم افتتاح فاز توسعه شرکت سیم …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *