صفحه اصلی / اصناف / کاهش ۱۰ هزار تومانی قیمت دام زنده سنگین

کاهش ۱۰ هزار تومانی قیمت دام زنده سنگین

کسب و کار- کلامی گفت: میزان کاهش قیمت دام زنده سنگین در حدود ۱۰ هزار تومان برآورد می‌شود.

به گزارش کسب و کار نیوز، محمدرضا کلامی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، تامین، تنظیم و توزیع بازار وزارت صمت با اشاره به اینکه سیاست‌های دولت در تنظیم بازار گوشت منجر به کاهش قیمت‎ها در بازار شد، گفت: پیش از این واردات گوشت با ارز ۴۲۰۰ تومانی منجر به اختلاف معنی دار قیمت گوشت وارداتی با گوشت تولید داخلی و تشکیل صف‌های طولانی شد، از این رو دولت تصمیم گرفت با هدف حمایت از تولید داخلی بازار گوشت را با گوشت وارداتی بر مبنای ارز نیمایی مدیریت کند. او ادامه داد: این اقدام به دلگرمی تولید کنندگان داخلی منجر شد و استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها در دستور کار قرار گرفت. مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، تامین، تنظیم و توزیع بازار وزارت صمت، بیان کرد: تحت تاثیر این سیاست‌ها، با افزایش عرضه دام داخلی، قیمت‌ها در بازار گوشت در حال تعدیل است.  به طور مثال با افزایش پرورش دام و عرضه گوشت، قیمت دام زنده سبک از حدود ۴۷ تا ۴۸ هزار تومان به محدوده ۴۲ هزار تومان کاهش یافت.

به گفته او میزان کاهش قیمت دام زنده سنگین نیز در حدود ۱۰ هزار تومان برآورد می‌شود.مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، تامین، تنظیم و توزیع بازار وزارت صمت، با اشاره به اینکه قیمت دام سنگین زنده از حدود ۳۷ تا ۳۸ هزار تومان به ۲۷ تا ۲۸ هزار تومان رسیده است، ادامه داد: با کاهش محسوس قیمت دام سبک و سنگین، شرکت‌های فعال در حوزه تولید و بسته‌بندی گوشت نیز مکلف شدند متناسب با این روند قیمت‌های خود را کاهش دهند. کلامی با اشاره به اینکه سیاست دولت در این راستا حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده داخلی است، گفت: با پیگیری‌های انجام گرفته، شرکت‌های بسته بندی که پس از چربی‌گیری و بی‌استخوان کردن گوشت نسبت به بسته بندی و عرضه آن به بازار اقدام می‌کنند، مکلف به کاهش قیمت‌ها شدند و نرخ‌های جدید نیز اعلام شده است.

او در پاسخ به این سئوال که با توجه به تغییر قیمت‌ها، نرخ گوشت گوساله چقدر است؟ گفت: قیمت ران گوساله بدون استخوان، پاک شده، بسته‌بندی در فروشگاه با احتساب تمام هزینه‌ها و سود فروشگاهی از ٩۵ هزار تومان به ٨۶ هزار تومان کاهش یافت. مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، تامین، تنظیم و توزیع بازار وزارت صمت تاکید کرد: قیمت گوساله داخلی پاک شده بدون استخوان، با بسته‌بندی و احتساب تمام هزینه‌های تولید و عرضه و سود فروشگاهی از ٩۴ هزار تومان به ٨۴ هزارتومان کاهش یافته است. به گفته کلامی نرخ ران گوساله از ٨٩ به ٨٠ هزارتومان ونرخ دست گوساله از ٨٨ به ٧٩ هزار تومان رسیده است.او درباره جدیدترین قیمت گوشت گوسفندی نیز تاکید کرد: بهای ران گوسفندی داخلی از ١٣۵ به ١١٩ هزار تومان و قیمت کف دست گوسفندی داخلی از ١٣٣ به ١١٨ هزار تومان رسید.

به گفته مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، تامین، تنظیم و توزیع بازار وزارت صمت، قیمت ران گوسفندی ١١٢ و دست گوسفندی ١١١ هزار تومان است.کلامی بیان کرد: این نرخ برای محصولات پاک شده و با احتساب همه هزینه‌ها و سود فروشگاهی است و گوشت با قیمت‌های اعلامی در تمام فروشگاه‌های زنجیره‌ای و غرفه میادین موجود است. برخی شرکت‌ها با توجه به خرید بهتر و هزینه‌های سربار کمتر حتی قیمت‌هایی پایین‌تر از این رقم را ارایه می‌دهند.

همچنین مطالعه کنید:

شماره ۲۱۵۰ روزنامه کسب و کار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *