صفحه اصلی / اسلایدر / کارشکنی صرافی‌ها در راه اندازی بازار متشکل ارزی
bazar arz

«کسب و کار» بررسی می کند

کارشکنی صرافی‌ها در راه اندازی بازار متشکل ارزی

کسب و کار نیوز-چندماهی از وعده راه‌اندازی بازار متشکل ارزی می‌گذرد. اما این بازار هنوز شروع به کار و فعالیت رسمی نکرده است و طبق آنچه مدیر عامل بازار بیان کرده است، در انتظار دستور بانک مرکزی برای راه‌اندازی این بازار هستند.

ثمانه نادری

به گزارش کسب و کار نیوز، قرار بود ۲۱ مردادماه و همزمان با عید قربان، این بازار به عنوان محلی برای تبادلات کلان ارزی کشور راه‌اندازی شود و بازار عمده‌فروشی ارز را شکل دهد تا بساط خرده‌فروشی‌های بی‌ضابطه را نیز در حاشیه خود جمع کند. اما آتش سوزی ساختمان این بازار بهانه محکمی برای تاخیر در راه اندازی بازار به دست مسئولان داد. به همین دلیل هر چند پس از آن رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد؛ آتش سوزی بازار متشکل ارزی مانعی برای راه‌اندازی این بازار ایجاد نمی‌کند، اما با گذشت بیش از یک ماه از این ماجرا، هنوز بلاتکلیف باقی مانده است. مهم‌ترین شرط راه اندازی این بازار از نظر کارشناسان آماده شدن بانک‌ها و صرافی‌ها و همچنین فراهم شدن اسباب و امکانات لازم این بازار است که هنوز فراهم نشده است.
در همین رابطه عبدالناصر همتی گفته بود: آمادگی کامل وجود ندارد، زیرا هنوز برخی بانک‌ها نتوانسته‌اند نرم‌افزارهای ارتباطی‌شان را برقرار کنند، برخی صرافی‌ها نیز فرم‌ها را پر نکرده‌اند و آمادگی ندارند. تا زمانی که اطمینان حاصل نشود، این بازار راه‌اندازی نخواهد شد.
بر اساس گزارش ها به طور کلی اکنون سه مانع عمده پیش روی راه‌اندازی این بازار وجود دارد که شامل متصل نبودن نرم‌افزارهای برخی بانک‌ها به سامانه این بازار، تکمیل نشدن مدارک برخی صرافی و طی نشدن روند آموزشی توسط صرافی‌هاست.

در همین رابطه مدیرعامل بازار متشکل ارزی گفت: بازسازی ساختمان بازار متشکل ارزی به اتمام رسیده و همچنان برای آغاز به کار این بازار منتظر دستور بانک مرکزی هستیم.

او درباره علت تاخیر زمان راه‌اندازی بازار متشکل ارزی بیان کرد: از سوی ساختمان بازار متشکل ارزی و ساختار آن هیچ مشکلی وجود ندارد؛ همچنین استقبال خوبی از سمت صرافی‌ها برای ورود به بازار متشکل ارزی شده اما زمان راه‌اندازی آن را نه ما مشخص می‌کنیم و نه اطلاعی داریم و تنها منتظر فرمان بانک مرکزی هستیم و مسلما این بانک در یک زمان مناسب اقدام به راه‌اندازی بازار متشکل ارزی خواهد کرد.
با توجه به تاثیر این بازار در قیمت ارز راه‌اندازی این بازار نقش مهمی در کاهش قمیت ارز دارد.
بر اساس گزارش‌های موجود، قیمت هر دلار آمریکا(اسکناس) روز چهارشنبه ۲۴مهر ۹۸ در صرافی‌های بانکی به ۱۱۴۰۰ تومان رسید؛ یکصد دینار عراق هم ۹۳۳ تومان معامله شد.

قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) روز چهارشنبه ۲۴مهر ۹۸ در صرافی‌های بانکی برای فروش به ۱۱۴۰۰ تومان رسید؛ ضمن اینکه یکصد دینار عراق هم ۹۳۳ تومان معامله شد.

بر این اساس قیمت هر دلار آمریکا برای خرید نیز ۱۱۳۰۰ تومان است.
همچنین نرخ هر یورو(اسکناس) برای خرید ۱۲۵۰۰ تومان و برای فروش ۱۲۶۰۰ تومان است.

همچنین مطالعه کنید:

رضا الفت نسب

سبقت تورم از کرایه تاکسی های اینترنتی

یادداشت –  المان های گوناگونی همچون «تجمع مسافر»، «تجمع راننده»، «طول مسیر» و «ترافیک» باعث …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *