صفحه اصلی / اجتماعی / بهداشت و سلامت / آمادگی ایران برای گسترش همکاری‌های دارویی و پزشکی با لیبی

آمادگی ایران برای گسترش همکاری‌های دارویی و پزشکی با لیبی

کسب و کار نیوز - وزیر بهداشت گفت: در زمینه صنعت دارو و تجهیزات پزشکی و صادرات آن به کشور لیبی، با بهترین کیفیت و ارزان‌ترین قیمت و همچنین، ایجاد کارخانه‌های تولید تجهیزات پزشکی و دارویی و انتقال دانش فنی از کشور ما به کشور لیبی، آمادگی کامل داریم.

به گزارش کسب و کار نیوز ، دکتر سعید نمکی در دیدار با دکتر  احمید محمد عمر – وزیر بهداشت دولت لیبی، با تاکید بر اهمیت روابط ایران با کشور دوست و مسلمان لیبی، خاطرنشان کرد: امیدواریم که دولت وفاق ملی در کشور لیبی بتواند هرچه زودتر به یکپارچگی و ایجاد وحدت ملی در کشور لیبی کمک کند و این یکپارچگی و وفاق ملی بتواند در اشاعه تندرستی و سلامت و سیاست‌های پایدار در کشور دوست ما لیبی، موثر باشد.

وی افزود: آقای احمید بن عمر، در طول مدت حضورشان در ایران با شرایط بهداشتی و درمانی در کشور ما بیشتر آشنا خواهند شد.

نمکی عنوان کرد: خوشبختانه ما در سال‌های بعد از انقلاب اسلامی، در نظام سلامت دستاوردهای بسیار حائز اهمیتی داشتیم؛ از جمله اینکه در روستاها و نقاط دور افتاده این مملکت زیرساخت‌های نظام سلامت را فراهم کرده و توانستیم مرگ و میر گروه‌های آسیب پذیر را در کشورمان به میزان چشمگیری کاهش دهیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در حال حاضر در روستاهای کشورمان و نقاط دور افتاده حداقل ۱۷ هزار خانه بهداشت داریم. همچنین هزاران مرکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی و مراکز بیمارستانی در اقصی نقاط کشور داریم. با ادغام آموزش پزشکی در نظام بهداشتی درمانی کشور و تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز توانستیم آموزش پزشکی را در کشورمان توسعه دهیم و از نیروهای تخصصی پزشکی بی‌نیاز باشیم.

وی گفت: در حال حاضر ۶۶ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در کشور داریم که سالانه هزاران طبیب را در رشته‌های علوم پزشکی تربیت می‌کند.

نمکی اظهار کرد: امروزه، در زمینه ارائه خدمات درمانی، نیازمند کشورهای دیگر نیستیم و در حال حاضر پذیرای بیماران خارجی برای دریافت خدمات درمانی در کشورمان هستیم.

وی گفت: با شروع طرح تحول نظام سلامت در دولت دکتر روحانی، حوزه سلامت اولویت اول دولت معرفی شد و سهم نظام سلامت از GDP حداقل سه درصد افزایش یافت. این موضوع باعث شد که پرداختی از جیب بیماران به خصوص در هزینه‌های کمرشکن بستری کم شود.

نمکی ادامه داد: در این دوره، پوشش بیمه همگانی سلامت را افزایش دادیم و موفق شدیم خدمات نظام سلامت را در دورترین نقاط کشور به خصوص نقاط کمتر برخوردار توسعه دهیم و همچنین توانستیم برای ماندگاری پزشک در نقاط محروم و کمتر برخوردار ایجاد انگیزه اقتصادی کنیم.

وی گفت: در حال حاضر اولویت ما پیشگیری بر درمان و در وهله بعدی، درمان سرپایی بر درمان بستری است. همچنین با ایجاد پرونده الکترونیک سلامت برای آحاد مردم و ایجاد سیستم ارجاع و پزشکی خانواده در سطح ملی، گام‌های موثری را برداشتیم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: از دستاوردهای مهم ما بعد از انقلاب اسلامی، خودکفایی در عرصه دارویی کشور است. قبل از انقلاب با اینکه بسیاری از کمپانی های خارجی در کشور ما حضور داشتند، با توجه به جمعیت کم آن زمان، فقط ۲۵ درصد از داروهای مورد نیازمان در داخل تامین می شد. اما در حال حاضر با بیش از ١٠٠ کارخانه داروسازی بزرگ و ده ها شرکت دانش بنیان کوچک و بزرگ، بیش از ۹۷ درصد از داروهای مورد نیاز مردم کشور را در داخل تامین می‌کنیم.

نمکی گفت: برای سه درصد دارویی که از خارج وارد می کنیم هم برنامه مفصلی داریم تا در یک دوره سه ساله داروهای مورد نیاز کشور را در داخل کشور تامین کنیم. در حال حاضر نیز آمادگی داریم تا تمامی این امکانات و تجارب را در اختیار عزیزان دوست و برادر لیبی، قرار دهیم.

وی با اشاره به اعلام همکاری کشورمان در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی، افزود: همچنین می توانیم تجاربمان را در زمینه گسترش PHC که گام بزرگی برای عبور به سمت UHC است، در اختیار لیبی قرار دهیم.

وزیر بهداشت کشورمان بیان کرد: جای امیدواری است که در پایان این نشست، به دستاوردهای مطلوبی در راستای اشاعه سلامت در منطقه و جهان برسیم و همچنین، بتوانیم در قراردادهای دو جانبه بین جمهوری اسلامی ایران و کشور لیبی، یکدیگر را در این راه پرخطر همراهی کنیم.

نمکی در بخش دیگری از سخنان خود در این دیدار، بیان کرد: کشور ما نیز همانند لیبی دوران سخت جنگ را طی کرده و رژیم بعثی هشت سال با تحریک آمریکا که اکنون نیز تحریم های ظالمانه را به ما تحمیل می کند، به ما حمله کرد. کشورهای زیادی نیز با فروش سلاح و کمک‌های اقتصادی این حمله را برعلیه ما، تقویت کردند. خوشبختانه در طول این هشت سال، بدون هیچگونه کمک بین المللی، پزشکی جنگ را مدیریت کرده و بزرگ ترین جراحی ها را در جبهه ها انجام دادیم و درحال حاضر، خوشبختانه تجربه کافی در مورد پزشکی جنگ و جبهه را دارا هستیم و آمادگی داریم که این تجربه را در اختیار شما عزیزان در این شرایط سخت قرار دهیم.

وزیر بهداشت در پایان گفت: امیدوارم کشور دوست و برادر ما لیبی، هرچه زودتر در وضعیت آرامش قرار گیرد و مردم شریف این کشور، آرامش بیشتری را حس کنند و مسئولین وزارت بهداشت لیبی نیز در رساندن خدمت به مردم نیازمند منطقه، موفق عمل کنند.

علاقه‌مندی لیبی برای بهره‌گیری از تجارب ایران در زمینه مراقبت‌های اولیه بهداشتی، تولید دارو و آموزش پزشکی

بنابر اعلام وبدا، دکتر احمید بن عمر – وزیر بهداشت دولت لیبی نیز در سفر به جمهوری اسلامی ایران به منظور شرکت در شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، در دیدار با دکتر نمکی گفت: جای خرسندی است که توانستیم دعوت شما را پذیرا باشیم و از استقبال گرمی که از ما عمل به عمل آمد، تشکر می کنیم، این موضوع نشانگر عمق روابط ایران و لیبی است.

وی افزود: همانطور که اطلاع دارید، لیبی در شرایط بحرانی به سر می‌برد ما در مرحله یک هجوم غیر موجه قرار داریم، با این همه و در سایه چنین تهدیداتی، سعی داریم خدمات بهداشتی خود را به مردم برسانیم و در این راه کوتاهی نکنیم. زمانی که در لیبی مسئولیت این کار را بر عهده گرفتیم، سعی کردیم تحولی نوین در ارائه خدمات خود به وجود آوریم. برنامه ریزی کردیم و سعی داریم تا قوانین مناسب برای این کار را به تصویب برسانیم تا بتوانیم خدمات بهتری را به مردم ارائه داده و مراقبت های بهداشتی را در سراسر لیبی توسعه دهیم.

دکتر بن عمر بیان کرد: لیبی کشور بزرگی است و مساحت آن یک میلیون و ۷۰۰ هزار کیلومتر مربع با جمعیتی درحدود ۷ میلیون نفر است. در این کشور، روستاهای پراکنده زیادی داریم که فشار زیادی را به ارائه خدمات بهداشتی در کشور وارد می کند. همچنین، مساله مهاجرین از شمال آفریقا که به اروپا سفر می کنند نیز به نظام بهداشتی ما فشار وارد می کند، زیرا مهاجرینی که از شمال آفریقا وارد شده و قصد مهاجرت به اروپا را دارند، فاقد هرگونه قواعد بهداشتی و سلامتی هستند. این مهاجرین دچار بیماری هایی همچون، ایدز، هپاتیت و سل هستند. در مجموع سعی داریم با کمک گرفتن از سازمان های بین المللی، در این زمینه نیز خدمات بهتری را به مردم ارائه دهیم.

وی گفت: سعی می‌کنیم در سفر به ایران، از دانش ایرانیان در زمینه خدمات بهداشتی اولیه و همچنین پیشرفتی که در زمینه ساخت داروها، حاصل شده است، بهره بگیریم. مایل هستیم در لیبی صاحب صنعت دارویی شویم تا به مردم لیبی در این زمینه کمک شود.

دکتر بن عمر بیان کرد: مایل هستیم در زمینه آموزش پزشکی با ایران به توافقاتی برسیم. ما هم در لیبی سیستم جدید الکترونیک برای خدمات بهداشتی ایجاد کرده‌ایم و امیدوارم مراودات دو کشور تداوم داشته و دیدارها تکرار شود و در زمینه تفاهم‌های دوجانبه به توافق خوبی برسیم.

همچنین مطالعه کنید:

بیماری اقتصاد با طبیب دولت درمان نمی‌شود

اتاق بازرگانی تهران برای پنجمین سال متوالی، جشنواره کارآفرینی خود موسوم به «مراسم امین‌الضرب» را …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *