صفحه اصلی / اقتصادی / بانک / شرط سنی مسکن مشمول وام به ۲۵ سال افزایش یافت
bank

شرط سنی مسکن مشمول وام به ۲۵ سال افزایش یافت

کسب و کار نیوز - تاکنون دریافت وام با اوراق تسهیلات مسکن به خانه‌هایی با عمر کمتر از ۲۰ سال تعلق می‌گرفت اما حالا این زمان 5 سال افزایش یافته و به 25 سال رسیده است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایبنا، مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن گفت: خانه‌هایی که از زمان دریافت مجوز پروانه ساختمانی تا زمان خرید اوراق تسهیلات قدمت ۲۵ سال داشته باشند، می‌توانند سقف تسهیلات اوراق را دریافت کند.

محمدحسن مرادی اظهار داشت: در بانک مسکن حسابی به نام حساب ممتاز وجود دارد که اوراق تسهیلات آن در بازار فرابورس دادوستد می‌شود و افراد با خرید اوراق می‌توانند با ارائه به بانک از تسهیلات بانک مسکن استفاده کنند.

وی ادامه داد: سقف انفرادی تسهیلات اوراق مسکن در شهر تهران ۶۰ میلیون تومان، مراکز استان‌ها و شهرهای بیش از ۲۰۰ هزار نفر ۵۰ میلیون تومان، سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان، سقف زوجین نیز در شهر تهران ۱۰۰ میلیون تومان، مراکز استان‌ها و شهرهای بیش از ۲۰۰ هزار نفر ۸۰ میلیون تومان و سایر شهرها ۶۰ میلیون تومان است.

مرادی افزود: در گذشته اوراق تسهیلات مسکن به خانه‌هایی با قدمت کمتر از ۲۰ سال تعلق می‌گرفت که طی بخشنامه جدید و در جهت آسان‌تر شدن شرایط برای خانه‌دار کردن اقشار جامعه این زمان به ۲۵ سال رسید یعنی برای دریافت اوراق تسهیلات مسکن قدمت یک ملک از زمان صدور پروانه‌های ساختمانی می‌تواند تا ۲۵ سال باشد تا بتواند سقف تسهیلات را دریافت کند.

مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن ادامه داد: خانه‌هایی با قدمت ۳۰ سال نیز در شهر تهران ۴۵ میلیون تومان، مراکز استان‌ها و شهرهای بیش از ۲۰۰ هزار نفر ۴۰ میلیون تومان، سایر شهرها ۳۵ میلیون تومان می‌توانند از اوراق تسهیلات استفاده کنند.

وی بیان کرد: هر برگ اوراق تسهیلات مسکن ۵۰۰ هزار تومان است و تا امروز قیمت هر برگ آن ۳۷ هزار تومان است به‌طور مثال فردی که قصد خرید یک واحد آپارتمان دارد برای دریافت تسهیلات ۶۰ میلیون تومانی باید ۱۲۰ برگ اوراق به قیمت حدود ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خریداری کند.

وی بیان کرد: سود این اوراق ۱۷.۵ درصد است و اگر ملک در بافت فرسوده باشد سود اوراق ۱۶ درصد خواهد بود. افرادی که قصد خرید ملک را دارند یا باید حساب سپرده ممتاز بانک مسکن داشته باشند یا اینکه این اوراق را از فرد دیگری در کارگزاری‌ها خریداری کنند، اوراق تسهیلات مسکن که بانک مسکن منتشر می‌کند پیش‌تر در شعب بانک مسکن معامله می‌شد، اما اکنون این اوراق قابل معامله در فرابورس است این اوراق به‌صورت برگ‌های ۵ میلیون ریالی است و قیمت هر برگ اوراق را شرایط خریدوفروش بازار تعیین می‌کند.

همچنین مطالعه کنید:

استقبال سفیر بوسنی و هرزگوین از برپایی نمایشگاه دائمی محصولات دانش بنیان ایرانی در این کشور

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، رییس صندوق …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *