صفحه اصلی / اقتصادی / اقتصاد کلان / تب تورم در کشورهای همسایه بالا گرفت

تب تورم در کشورهای همسایه بالا گرفت

کسب و کار نیوز - نرخ تورم در پاکستان و گرجستان شدیدا افزایش یافت.

 

متوسط نرخ تورم گرجستان در دوازده ماه متهی به سپتامبر در شرایطی به ۶.۴ درصد رسید که این نرخ تورم از دسامبر ۲۰۱۷ تاکنون بی سابقه بوده است. این نرخ تورم در مقایسه با تورم منتهی به ماه قبل ۱.۵ درصد افزایش پیدا کرده است. این افزایش تورم بیش از همه تحت تاثیر افزایش نرخ تورم مواد غذایی و نوشیدنی (از ۸ درصد در ماه اوت به ۱۱.۷ درصد در ماه سپتامبر) و تنباکو (از ۱۳.۸ درصد به ۱۴.۶ درصد) قرار گرفته است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا به نقل از تریدینگ اکونومیکس، نرخ تورم در بخش لوازم منزل نیز به ۱.۹ درصد و در بخش بهداشت به ۴ درصد افزایش پیدا کرده است. از سوی دیگر اما کاهش بهای سوخت باعث رسیدن تورم بخش حمل و نقل گرجستان از  ۴.۴ درصد در ماه اوت به ۳.۹ درصد در ماه سپتامبر شده است. بر مبنای ماهانه یز تورم ماه سپتامبر ۱.۷ درصد اندازه گیری شده است که در مقایسه با تورم ماه قبل ۰.۹ درصد بیشتر است.

لازم به ذکر است که متوسط نرخ تورم گرجستان در بازه زمانی ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۹ معادل ۷.۱۷ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به تورم ۵۹.۳۱ درصدی آوریل ۱۹۹۶ و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی ۳.۳ درصدی می ۲۰۱۲ بوده است.

از طرف دیگر نرخ تورم در پاکستان نیز در دوازده ماه متهی به سپتامبر در شرایطی به ۱۲.۵۵ درصد رسید که این نرخ تورم از ژوئن ۲۰۱۱ تاکنون بی سابقه بوده است. این نرخ تورم در مقایسه با تورم منتهی به ماه قبل ۰.۸۷ درصد افزایش پیدا کرده است. این افزایش تورم بیش از همه تحت تاثیر افزایش نرخ تورم مواد غذایی و نوشیدنی (از ۱۰.۶۸ درصد در ماه اوت به ۱۳.۳۵ درصد در ماه سپتامبر) و لوازم منزل (از ۱۰.۶۶ درصد به ۱۱.۳۳ درصد) قرار گرفته است.

بر مبنای ماهانه، نرخ تورم پاکستان ۰.۷۵ درصد اندازه گیری شده است که در مقایسه با تورم ۱.۳۸ درصدی کاهش یافته است. لازم به ذکر است که متوسط نرخ تورم پاکستان در بازه زمانی ۱۹۵۷ تا ۲۰۱۹ معادل ۷.۷۷ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به تورم ۳۷.۸۱ درصدی دسامبر ۱۹۷۳ و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی ۱۰.۳۲ درصدی فوریه ۱۹۵۹ بوده است.

همچنین مطالعه کنید:

استقبال سفیر بوسنی و هرزگوین از برپایی نمایشگاه دائمی محصولات دانش بنیان ایرانی در این کشور

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، رییس صندوق …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *