صفحه اصلی / استان ها / کاهش شدید سطح آب‌های زیرزمینی به علت برداشت‌های بی‌رویه
کاهش شدید سطح آب‌های زیرزمینی به علت برداشت‌های بی‌رویه

کاهش شدید سطح آب‌های زیرزمینی به علت برداشت‌های بی‌رویه

کسب و کار نیوز:سرپرست شرکت آب منطقه‌ای بوشهر گفت: برداشت‌های بی‌رویه باعث کاهش سطح آب‌های زیرزمینی در استان بوشهر شده است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما, مرکز بوشهر، حسین باشی زادگان بیان کرد: بررسی تغییرات منابع آب زیرزمینی دشت‌های استان بوشهر در مرداد ماه نشان دهنده افت متوسط ۱۰ سانتیمتری سطح ایستابی آبخوان‌ها در این استان است.

وی افزود: در حالی که در مدت مشابه پارسال، میزان افت تراز سفره‌های زیرزمینی تنها پنج سانتیمتر بود، این رقم نسبت امسال رشد ۱۰۰ درصدی داشته که حاکی از برداشت بیشتر آب از ذخایر آب زیرزمینی در مدت مشابه است.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای بوشهر با ممنوعه و بحرانی خواندن عمده دشت‌های استان خاطرنشان کرد: طی پنج ماه نخست امسال میانگین افت سطح آب آبخوان‌های استان بوشهر به ۲۰ سانتیمتر رسیده است به‌طوری که در بعضی دشت‌ها نظیر جم، ریز، باغان، دشت پلنگ، لاور، دهرود-تنگ ارم، بوشکان، طلحه- فاریاب، خون و برازجان، افت سطح آب سفره‌های زیرزمینی از حداقل ۳۰ سانتیمتر تا نزدیک به یک متر بوده است.

وی ادامه داد: سایر دشت‌های دارای شرایط هجوم آب شور مانند دشت‌های کاکی- بردخون، چاهگاه و اهرم نیز در مقیاس کمتر، اما با شرایط بحرانی‌تر، افت سطح آب را تجربه کرده‌اند به نحوی که در مرداد ماه تمام دشت‌های مهم استان (بجز مناطق دیر و کنگان) افت سطح آب را تجربه کرده‌اند.

باشی زادگان یادآور شد: در یک ماه گذشته دشت لاور از محدوده مطالعاتی چاهگاه در شهرستان دشتی با افت شدید ۱۲۵ سانتیمتر، بحرانی‌ترین شرایط در میان دشت‌های استان را داشته است.

وی تصریح کرد: شرایط بحرانی آبخوان‌های ممنوعه استان بر کسی پوشیده نیست و حتی بارش‌های بسیار خوب پارسال نیز مانع افت شدید آبخوان‌ها نشده است.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای بوشهر با اشاره به اقدامات این شرکت برای حفاظت از منابع آب زیرزمینی گفت: پایش تغییرات کمی و کیفی منابع آب از طریق شبکه سنجش، بهره‌برداری بهینه از منابع آبی، رعایت الگوی کشت، جلوگیری از اضافه برداشت‌ها، جلوگیری از توسعه کشاورزی و باغات و برخورد با متخلفان و بهره‌برداران غیر مجاز از عمده اولویت‌ها و برنامه‌هایی است که به صورت مستمر در دست اقدام و پیگیری است.

همچنین مطالعه کنید:

آیت الله رئیسی: تولید شرط داشتن اقتصادی مقاوم در برابر تکانه‌ها است

به گزارش کسب و کار نیوز ، آیت الله سید ابراهیم رئیسی روز پنجشنیه در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.