صفحه اصلی / سرخط خبرها / موسوی: از تهدید اروپا خبر ندارم
mousavi

موسوی: از تهدید اروپا خبر ندارم

کسب و کار نیوز - سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت: ایران در مجمع عمومی سازمان ملل حضور پررنگی داشت و رییس‌جمهور و وزیر امور خارجه در حاشیه هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل دیدارهای مفیدی داشتند.

به گزارش کسب و کار نیوز، سید عباس موسوی در نشست با خبرنگاران افزود: ظریف در جریان این سفر  با ۲۲ وزیر امورخارجه و همتای خود دیدار داشت و  با هفت نفر از مقامات سازمان ملل و دیگر سازمان های بین المللی هم رایزنی داشت.
موسوی  اعلام کرد : جزییات طرح ابتکار صلح هرمز  که از سوی رییس جمهور در سازمان ملل مطرح شد به زودی به صورت مکتوب اعلام می‌شود .
وی در مورد  گزارش اخیر روزنامه گاردین  مبنی بر این که اروپایی‌ها تهدید کرده‌اند که در صورتی که ایران گام بعدی کاهش تعهدات برجامی را بردارد، از برجام خارج می شوند، گفت : از تهدید اتحادیه اروپا خبری ندارم.
موسوی  همچنین گفت: در جریان سفر اخیر  ظریف به نیویورک  تعدادی از اعضای کنگره به صورت تلفنی با آقای ظریف در مورد مسائل دو جانبه و  منطقه‌ای رایزنی کردند و سعی کردند نقطه نظرات ایران را بشنوند.
وی همچنین گفت : در مورد سفر آقای عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق  به تهران، هنوز چیزی قطعی نشده است.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد ادعای مجدد برخی از مقامات اماراتی در مورد جزایر سه گانه ایران اظهار کرد: این اظهارات گزافه گویی است و هر از چندگاهی این حرف‌های بی اساس تکرار می‌شود و پاسخ ایران این است که هرگونه نگاه چپی به جزایر سه گانه و تمامیت ارضی ایران عواقب بدی در پی خواهد داشت و همانطور که پیش از این گفته‌ایم این اظهارات در مورد جزایر سه گانه اظهارات محکوم و بیهوده ای است.

وی همچنین در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر این که به درخواست سوری‌ها ایران مدیریت بندر لاذقیه را پذیرفته است و این از چه زمانی اجرایی می‌شود؟ گفت: من از جزئیات این طرح خبر ندارم.

وی ادامه داد: ایران همواره در مورد مسائل سیاسی وحل بحران سوریه از طریق سیاسی با دولت دمشق همکاری کرده و از آنها حمایت کرده است و اگر آنها درخواست اقتصادی داشته باشند از جمله این که شرکت‌های ایرانی به خصوص شرکت‌های خصوصی در این کشور برای فعالیت حضور پیدا کنند ما از آن حمایت می‌کنیم چون به نفع دو کشور  و دو ملت ایران و سوریه است البته همانطور که گفتم من از جزئیات این طرح خبری ندارم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که در پی ممانعت آمریکایی‌ها از ملاقات حضوری آقای ظریف با آقای روانچی نماینده ایران در سازمان ملل متحد دولت واشنگتن این دیدار را منوط به این شرط کرده بود که تهران یکی از زندانیان آمریکایی در ایران را آزاد کند و آیا اسم این زندانی مشخص است؟ اظهار کرد: آمریکایی‌ها انجام یک مسئله انسانی را به یک مسئله حقوقی، قضایی و امنیتی منوط کرده بودند و این نشان دهنده سقوط اخلاقی آمریکایی‌ها است این شرط قابل مسموع نبود من اسم خاصی را نشنیده‌ام فقط می‌دانم که آنها خواستار این شده بودند که یکی از محکومان امنیتی آمریکا که در ایران محکوم شده و در حبس است آزاد شود. این درخواست درخواستی غیر اخلاقی و غیر عملی بود که ایران آن را نپذیرفت.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین با اشاره به آخرین وضعیت سلامتی آقای روانچی گفت: آقای روانچی یکی از دیپلمات‌های حرفه‌ای واخلاق مدار ایران است که امیدواریم هر چه زودتر بهبودی پیدا کند  براساس آخرین اخباری که از من از آن اطلاع دارم حال عمومی ایشان بهتر است و عمل جراحی  که انجام دادند تقریبا جواب داده است.

این دیپلمات کشورمان همچنین در مورد آزادی نگار قدس کنی شهروند ایرانی که به اتهام دور زدن تحریم‌های آمریکا مدتی در آمریکا واسترالیا زندانی بود اظهار کرد: همانطور که اطلاع دارید ایشان اکنون آزاد شده است و در کشور به سر می‌برد متاسفانه حدود ۲۰ نفر از شهروندان ایرانی در کشورهای مختلف به دلیل این اتهام بی مبنا و اساس گرفتار شدند. آمریکایی‌ها ادعاها و اتهامات بی اساس علیه آنها مطرح کردند و متاسفانه برخی از کشورها براساس این ادعا و اتهامات این شهروندان ایرانی را بازداشت کرده و حتی برخی از آنها این شهروندان را به آمریکا مسترد کرده‌اند.

موسوی خاطر نشان کرد: خانم قدس کنی در استرالیا بازداشت شدند در شرایط سختی نگهداری شدند چنان که فرزند خود را در آن شرایط سخت و در زندان به دنیا آوردند بعد از آن از سوی دولت استرالیا به آمریکا مسترد شدند خانم قدس کنی ۲۷ ماه در زندان بودند قاضی آمریکایی نیز ۲۷ ماه برای ایشان حکم زندان برید که با توجه به این که این مدت را در زندان پیش از صدور حکم گذارنده بودند بلافاصله آزاد شدند و این خود نشان می‌دهد که اقدامات و اظهارات  آمریکایی‌ها در مورد شهروندان ایرانی مبنایی ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه با تاکید بر این که ما پیگیر وضعیت دیگر اتباع ایرانی هستیم که در این وضعیت به سر می‌برند تصریح کرد: ایران اعلام کرده است که در مورد سرنوشت این عزیزان و آزادی آنها حاضر است مذاکرات و گفت‌وگوهایی را داشته باشد تا آنها از این وضعیت خلاص شوند ولی این ابتکار نیز با عدم آمادگی طرف مقابل (آمریکایی‌ها) مواجه شده است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که نشست روسای جمهور ایران، آذربایجان و روسیه قرار بود در مرداد ماه برگزار شود ولی انجام این دیدار به تاخیر افتاد آیا زمان جدیدی برای انجام این دیدار سه جانبه مشخص شده است؟ اظهار کرد: هنوز تاریخ دقیقی مشخص نشده است و سه کشور در حال بررسی و رایزنی هستند تا تاریخ جدیدی برای انجام این دیدار مشخص کنند.

همچنین مطالعه کنید:

نیمار

زندگی من خیلی شبیه زندگی کوبی براینت است

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ورزش سه, نیمار، ابرستاره برزیلی باشگاه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *