صفحه اصلی / سرخط خبرها / تعطیلی گنبد قابوس به دلیل مرمت
گنبد قابوس

تعطیلی گنبد قابوس به دلیل مرمت

کسب و کار نیوز : مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان از تجهیز کارگاه و آغاز بوته زدایی و مرمت میراث جهانی گنبدقابوس خبر داد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, مهندس ابراهیم کریمی اظهار کرد: تجهیز کارگاه مرمت میراث جهانی گنبدقابوس آغاز شده است و طبق برنامه ریزی صورت گرفته تا دو هفته آینده نصب داربست کامل و پس از تکمیل، عملیات بوته زدایی و مرمت انجام خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: عملیات بوته زدایی و مرمت از روی گنبد مخروطی این برج به صورت بوته زدایی فیزیکی، جمع‌آوری دانه‌های جمع شده در بین بند آجرها و مرمت بندهای آجر در دو فصل از سال انجام خواهد گرفت تا بتوانیم در دو دوره زمانی رشد و دانه دهی با گیاه مبارزه کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان بیان کرد: به موازات این اقدام کارهای مطالعاتی و تهیه مدل ربات به نام پرنده قابوس صورت گرفته و امیدواریم ساخت آن سریع‌تر انجام گیرد که با این اقدام مدت زمان نصب داربست و مداخله فیزیکی به تأخیر انداخته می‌شود.

کریمی تصریح کرد: در زمان نصب داربست که دو هفته به طول می‌انجامد بازدید از میراث جهانی گنبد قابوس امکان‌پذیر نخواهد بود اما پس از نصب داربست‌ با رعایت تمهیدات حفاظتی، بازدید برای بازدیدکنندگان بلامانع است.

وی با اشاره به اینکه روئیدن گیاهان و بوته‌های مختلف بر مخروط گنبد قابوس با توجه به شرایط اقلیمی منطقه از سال‌های دور وجود داشته است، گفت: بر اساس مستندات موجود اولین مرمت این بنای تاریخی در سال ۱۳۱۷ خورشیدی با زدن داربست چوبی در وسط بدنه غربی برای تعمیر (گنبد رک) زده می‌شود و در سال ۱۳۸۵ مجدداً جهت مرمت و بوته زدایی داربستی نصب می‌شود و از این زمان تقریباً در فاصله‌های زمانی ۵ سال جهت حفاظت و مرمت داربست پیرامون گنبد قابوس نصب شده است.

کریمی بیان کرد: در سال ۱۳۹۰ نیز قبل از آماده‌سازی جهت ثبت جهانی در ضلع غربی بنا داربستی نصب شد که در این سال فقط کار بوته زدایی انجام گرفت و در آخرین دوره در سال ۱۳۹۵ نیز حفاظت و مرمت گنبد رک به‌صورت کامل انجام شد.

میراث جهانی گنبد قابوس بنایی تاریخی از سده چهارم هجری است که در شهر گنبد کاووس قرار دارد. این بنا سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی و در سال ۱۳۹۱ به عنوان پانزدهمین اثر فاخر ایران، در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفته است.

همچنین مطالعه کنید:

پیش‌بینی رکود فراگیر بازار مسکن

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز با وجود این‌که هر ساله همزمان با …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *