صفحه اصلی / اسلایدر / تامین خوراک دام از مازاد تولید گوجه فرنگی

قیمت گوجه فرنگی در زمین‌های کشاورزی به کمتر از هزار تومان رسید

تامین خوراک دام از مازاد تولید گوجه فرنگی

کسب و کار- در سال جاری در بسیاری از محصولات کشاورزی شاهد تولید مازاد بوده ایم که در برخی موارد با آزادسازی صادرات تا حدودی خسارت های به باز نشسته جبران شد.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، اما در رابطه با برخی دیگر از محصولات این اتفاق نیز چاره کار نشد و مازاد تولید روی دست کشاورزان ماند تا این قشر حتی هزینه های اولیه ای را که برای کاشت و تولید محصولات کشاورزی داشته اند به دست نیاورند. افزایش قیمت برخی محصولات در ابتدای سال جاری باعث وسوسه برخی کشاورزانی دیگر شد که در نوبت کشت تابستان اقدام به تولید بیش از حد آن کردند و در نهایت باعث مازاد تولید و از بین رفتن محصولات بر سر زمین‌ها شد. در سال جاری تولید بالای گوجه فرنگی باعث شد تا بسیاری از کشاورزان محصولات خود را با قیمت های پایینی بفروشند و در این بین بسیاری از کشاورزان نیز موفق به فروش محصول خود نشدند.

نبود برنامه ریزی در زمینه کشت محصولات کشاورزی همواره تولید محصولات را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد به طوریکه هر ساله برخی از محصولات با مازاد تولید و برخی با کمبود مواجه می‌شود.  در این بین با کمبود محصولات قیمت‌ها با رشد چند برابری روبرو می‌شود و در مقابل مازاد تولید باعث کاهش چشمگیر قیمت محصولات کشاورزی می‌شود.  این در حالی است که با کاهش محصولات و کمبود عرضه در بازار، مصرف کننده باید هزینه این کمبود را پرداخت کند و در صورت مازاد تولید و کاهش قیمت‌ها ممکن است حتی هزینه‌های تولید محصولات برای کشاورز جبران نشود و متحمل ضرر‌های سنگینی شود.  امسال در بحث مازاد تولید قرعه به نام گوجه فرنگی افتاده است و کاهش قیمت این محصول بسیاری از کشاورزان را متضرر کرده به طوریکه قیمت این محصول در زمین‌های کشاورزی به کمتر از هزار تومان رسیده است.

در این بین برخی از کشاورزان از هزینه‌های بالای تولید این محصول گلایه دارند و اینکه با فروش محصول خود حتی هزینه‌های کاشت را هم نتوانستند جبران کنند. لازم به ذکر است که عده‌ای از کشاورزان هم با وجود قیمت‌های پایین گوجه فرنگی موفق به فروش محصول خود نشدند و در نهایت محصولشان خوراک دام ها شده است.  با این حال انگشت اشاره به سمت کارخانه‌هایی می‌رود که به تولید رب گوجه فرنگی مشغول اند، اما این کارخانه‌ها نیز به حد کافی در کشور وجود ندارد از این رو ظرفیت تولید آن‌ها محدود است.  البته پراکندگی کارخانه‌ها و هزینه‌های ارسال بالای محصولات به سمت کارخانه‌ها برای کشاورزان صرفه اقتصادی ندارد از این رو دلیلی بر استقبال نکردن کشاورزان از فروش محصولات به کارخانه‌های دور دست می‌شود.

 خرید تضمینی گوجه فرنگی دردی دوا نکرد

با وجود مشکلات فراوان در زمینه فروش محصولات کشاورزی، خرید تضمینی گوجه فرنگی در سال جاری تنها اقدامی بود که از سوی دولت انجام شد، اما کاهش شدید قیمت این محصول و گلایه بسیاری از کشاورزان نشان از ناموفق بودن این طرح دارد.  باتوجه به گفته‌های حسن شیرزاد مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران هدف از اجرای طرح خرید تضمینی گوجه فرنگی، پایداری تولید، حفظ قیمت محصول در بازار و جلوگیری از ضرر و زیان تولید کنندگان است.  این طور که پیداست از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون بیش از ۸۹ هزار تن گوجه فرنگی با قیمت توافقی در استان‌های مختلف از کشاورزان خریداری شده است، اما تولید بالای این محصول باعث شد تا با وجود خرید تضمینی قیمت‌ها روند کاهشی خود را حفظ کند.  با این تفاسیر موضوعاتی از این قبیل هرساله در حال تکرار است و راه حل آن تنها داشتن الگوی کشت جامع در هر استان با توجه به منابع آبی و اقلیم آن است، اما بی توجهی مسئولان به این مساله باعث می‌شود دود این بی برنامگی‌ها به چشم کشاورز و مصرف کننده رود و آن‌ها را با ضرر و زیان روبرو کند.

ضرورت خرید حمایتی گوجه فرنگی از کشاورزان

رضا نورانی، رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی

هنگامی که محصولی در یک بازه زمانی دچار افزایش قیمت می شود برخی از کشاورزان را برای کاشت آن محصول مورد نظر وسوسه می کند تا به رغم کفایت و تامین نیاز بازار اقدام به کاشت آن کنند. این حرکت نه تنها به ضرر کشاورز تمام خواهد شد بلکه پتانسیل ها را برای تامین بخش دیگری از نیاز بازار به دیگر محصولات هدر خواهد داد. در یک بازه زمانی که قیمت گوجه فرنگی افزایش زیادی پیدا کرد به رغم هشدارهایی که به کشاورزان داده شد بسیاری از این افراد اقدام به کاشت گوجه فرنگی کرده اند که این تولیدات امروز به عنوان مازاد تولید روی دستشان مانده و کسی به پایین ترین قیمت هم مایل به خرید نیست.

در شرایط فعلی دلالان هم فعالیتی ندارند چراکه حضور دلالان در بازار‌هایی دیده می‌شود که کمبود برخی محصولات کشاورزی احساس شود نه مازاد آن. به هر ترتیب مازاد تولید گوجه فرنگی و هر محصول دیگری باید تحت حمایت ها قرار بگیرد و خرید حمایتی از کشاورزان به منظور جبران خسارت های وارد شده بایدادامه پیدا کند. اینکه در زمین های کشاورزی نرخ هر کیلو گوجه فرنگی به هزار تومان رسیده جای تاسف دارد و این کشاورزان اگر به هشدارها توجه می کردند امروز متحمل این حجم از خسارت نمی شدند. هم چنین با توجه به هشدارها امروز مازاد تولید گوجه فرنگی روانه دامداری ها نمی شد و دامداران برای خوراک دام از آنها خریداری نمی کردند.

همچنین مطالعه کنید:

Vitamin B intake

مصرف ویتامین B و خطر شکستگی لگن

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، ویتامین‌ها برای سلامت عمومی بدن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *