پنج شنبه , ۱۴ فروردین ۱۳۹۹
صفحه اصلی / اقتصادی / اقتصاد کلان / دژپسند: واگذاری «ایران‌ایرتور» را درست ارزیابی می‌کنم

دژپسند: واگذاری «ایران‌ایرتور» را درست ارزیابی می‌کنم

کسب و کار نیوز - وزیر اقتصاد درمورد واگذاری ابهام دار شرکت هواپیمایی ایران ایرتور و دشت مغان و دستگیری پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی‌سازی، گفت: من به عنوان یک مقام مسئول این واگذاری‌ها را درست ارزیابی می‌کنم.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم،  فرهاد دژپسند، با این مضمون که سخنگوی دولت اتهامات رئیس سازمان خصوصی‌سازی را به شرکت‌های ایران ایر تور و واگذاری دشت مغان محدود دانسته و شما در مکاتبه‌ای با معاون اول رئیس‌جمهوری از این واگذاری دفاع کرده‌اید، گفت: برنامه دولت درباره واگذاری‌های بزرگ تغییر نخواهد کرد و برنامه‌های خود را در این حوزه به طور جدی پیگیری می‌کنیم. ضمن اینکه می‌دانیم اینگونه رفتارها روی انگیزه دیگران اثر می‌گذارد چرا که باعث تضعیف اراده دیگران خواهد شد اما ما این راه را ادامه خواهیم داد.بنابراین اصل واگذاری‌ها ادامه پیدا می‌کند.

وزیر اقتصاد گفت: من خوب یا بد بودن واگذاری‌ها را از جنبه رعایت مقررات نگاه می‌کنم. اینکه آیا در تعیین نرخ یا تعیین برنده مقررات رعایت شده است یا نه اگر قوانین رعایت شده باشد اما نتیجه مطلوب نباشد، نمی‌توانیم به واگذاری‌ها ایراد بگیریم.

دژپسند، با اشاره به برخی حواشی درباره نرخ پایین در واگذاری‌ها گفت: بسیاری برای تسهیل خصوصی‌سازی نمونه‌هایی از واگذاری‌ها در آلمان شرقی را مثال می‌زنند که یک کارخانه را به نرخ یک مارک فروختند، با این استدلال که برای افزایش کارایی، واگذاری ضروری است.

وی افزود، در واگذاری‌ها آیین‌نامه تعیین نرخ پایه و مزایده رعایت شده است و من به عنوان یک مقام مسئول این واگذاری‌ها را درست ارزیابی می‌کنم. ممکن است خریدار یا نرخ تعیین‌شده باب میل کسی نباشد اما همین که مقررات رعایت شده باشد، کفایت می‌کند.

دژپسند درباره واگذاری ایران ایرتور گفت: پس از برگزاری مزایده در مرحله اول این شرکت واگذار شد اما خریدار نسبت به پرداخت حقوق دولت ناتوان بود و براساس قرارداد، سازمان خصوصی‌سازی وکالت داشت تا موضوع معامله را دوباره به فروش بگذارد. بنابراین این واگذاری دوباره به مزایده گذاشته شد و بعد با تعیین نرخ دوباره فروخته شد.

وزیر اقتصاد درباره واگذاری‌های معروف به «دشت مغان» نیز تاکید کرد، این کارخانه به مزایده گذاشته شد و سه نفر نرخ دادند اما «اهلیت» خریدار اول بنا به مشکلاتی رد شد و رسما توسط نهادهای مسئول ابطال و به خریدار دوم با قیمتی که خریدار اول خریده بود واگذار شد. درحال‌حاضر از آن منطقه نیز طوماری وجود دارد که اهالی آنجا (برخی مقامات)از این تغییرات تشکر کرده‌اند.

همچنین مطالعه کنید:

پرداخت ۵۰ هزار وام نوسازی بافت فرسوده 

مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن جزئیات بسته ۲۲ ماده ای تأمین مالی نظام بانکی برای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *