صفحه اصلی / سرخط خبرها / موزه صنایع‌دستی قلعه وکیل اراک افتتاح شد
موزه صنایع‌دستی قلعه وکیل اراک افتتاح شد

با حضور معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده

موزه صنایع‌دستی قلعه وکیل اراک افتتاح شد

کسب و کار نیوز:موزه صنایع‌دستی قلعه وکیل اراک با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده افتتاح شد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی میراث آریا, این موزه با ۲۵۰ اثر شاخص صنایع‌دستی هنرمندان استان همچون فرش دستباف، گلیم، آثار قلم‌زنی، آثار چوبی، تابلو فرش، تابلو خطاطی و… دیروز شنبه دوم شهریورماه ۹۸ در آغاز هفته دولت افتتاح شد.
آثار موجود در موزه همچنین شامل کمانچه، گیوه، قیچی، سه‌تار و تذهیب دارای ثبت مهر اصالت جهانی هستند که در معرض نمایش علاقه‌مندان قرارگرفته‌اند.
بنای موسوم به قلعه وکیل یکی از بناهای ساخته‌شده در دوره قاجار است و بر اساس مستندات موجود بنا در دوره ناصرالدین‌شاه و هم‌زمان با فعالیت کمپانی زیگلر در راستای تولید فرش در اراک توسط شخصی به نام صاحب یکدست برای کمپانی زیگلر ساخته شد. پس از بازگشت انگلیسی‌ها در جنگ جهانی دوم این بنا به محمدحسن وکیل فروخته شد و پس‌ازآن به قلعه وکیل شهرت یافت.
بنای قلعه وکیل با عرصه ۴۰۰۰ متر و عیان ۹۰۰ متر شامل بنائی در سه سطح شامل حیاط و فضاهای اطراف آن – عمارت مسکونی و بنای موسوم به کلاه‌فرنگی است.
حیاط در منتهی الیه جنوب بنا واقع‌شده است و به‌صورت یک حیاط مشجر با فضاهایی یک طبقه در پیرامون آن است در شمال حیاط در یک سطح بالاتر که به‌واسطه چند پله می‌توان به آن رسید عمارت مسکونی با فضا به‌عنوان زیرزمین شکل‌گرفته است. عمارت کلاه‌فرنگی به‌عنوان یک فضای کوچک به ابعاد ۱۲ در ۱۲ در بالای این بخش به‌عنوان سومین سطح از معماری قلعه شکل‌گرفته است.
تزئینات بنای قلعه وکیل را آجرکاری‌های خفته راسته در کچلی طاق‌نماها – رخنام- سطوح طاق‌نماها- و طرح اندازه‌ای هندسی و کاشی هفت‌رنگ در ازاره های بیرونی تشکیل می‌دهد.
ساختمان قلعه وکیل مربوط به دوره قاجار است در سال ۱۳۷۰ به مالکیت میراث‌فرهنگی استان درآمد و در تیر ۹۸ تبدیل به موزه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استان مرکزی شد.
این ملک به شماره پلاک ثبتی ۱۷۷۱ تاریخ ۷۵/۸/۲۶ به ثبت ملی رسیده است.

همچنین مطالعه کنید:

بازار داغ کرایه خودرو‌های لوکس

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از شهرآرانیوز، یکی از فعالان صنف کرایه‌دهنده …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *