پنج شنبه , ۲۱ فروردین ۱۳۹۹
صفحه اصلی / اقتصادی / بازرگانی و تجارت / خروج شرکت های آمریکایی از چین امکان‌پذیر است؟
America and China

خروج شرکت های آمریکایی از چین امکان‌پذیر است؟

کسب و کار نیوز - چند ساعت پس از اعلام عوارض تلافی‌جویانه چین بر کالاهای آمریکایی در روز جمعه، دونالد ترامپ به شرکت‌های آمریکایی دستور داد به دنبال جایگزینی برای چین باشند، شرکت های خود را به خانه برگردانند و کالاهای خود را در آمریکا بسازند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ چند ساعت پس از اعلام عوارض تلافی‌جویانه چین بر کالاهای آمریکایی در روز جمعه، دونالد ترامپ به شرکت‌های آمریکایی دستور داد به دنبال جایگزینی برای چین باشند، شرکت های خود را به خانه برگردانند و کالاهای خود را در آمریکا بسازند.

ولی خطرات این دستور بالاست: شرکت های آمریکایی در کل ۲۵۶ میلیارد دلار بین سالهای ۱۹۹۰ و ۲۰۱۷ در چین سرمایه‌گذاری کرده‌اند، در حالی که شرکت‌های چینی ۱۴۰ میلیارد دلار در آمریکا سرمایه دارند.

برخی شرکت های آمریکایی بیش از یک سال پیش، قبل از آغاز جنگ تجاری تلافی‌جویانه فعالیت های خود را به خارج از چین انتقال داده بودند. ولی انتقال کامل فعالیت شرکت های آمریکایی به خارج از چین زمانبر است. به علاوه بسیاری از شرکت های آمریکایی مخصوصاً در بخش های هوا فضا،خدماتی و خرده فروشی با خروج از بازار چین تحت فشار بزرگ و فزاینده ای قرار می گیرند.

برخلاف چین ،آمریکا یک اقتصاد برنامه ریزی شده متمرکز ندارد. بنابراین دونالد ترامپ از چه روند قانونی می تواند برای بیرون کشیدن شرکت‌های آمریکایی استفاده کند؟

ترامپ ابزارهای قدرتمندی دارد که نیازی به تاییدیه کنگره آمریکا ندارند:

 عوارض بیشتر
ترامپ می تواند مانند کاری که تا حالا کرده عوارض را بالا ببرد و سود شرکت ها را آنقدر پایین بیاورد که کار کردن در چین عملاً برایشان به صرفه نباشد.

ترامپ در روز جمعه ۵ درصد به ۲۵ درصد عوارضی که قبلاً بر۲۵۰ میلیارد دلار واردات چینی وضع کرده بود اضافه کرد.  عوارض ۳۰ درصدی جدید از اول اکتبر اجرایی می شود. وی گفت ۱۰ درصد عوارضی که بر ۳۰۰ میلیارد دلار کالاهای مصرفی ساخت چین وضع شده بود هم تا ۱۵ درصد افزایش می یابد. این عوارض در اول سپتامبر و ۱۵ دسامبر اجرایی می شوند.

شرایط اضطراری ملی
ترامپ می تواند با چین مانند ایران رفتار کند و طبق قانون ۱۹۷۷ شرایط اضطراری ملی اعلام کند. در این صورت قانون این اجازه را به ترامپ می دهد تا فعالیت شرکت های خصوصی یا حتی کل بخش های اقتصادی را متوقف کند.

محدودیت های خرید فدرال
یک گزینه دیگر که نیاز به تایید کنگره ندارد، ممنوع کردن شرکت های آمریکایی برای رقابت در قراردادهای فدرال در صورت فعالیت در چین است.

قانون ۱۹۱۷ درمورد تجارت با دشمن
یک اقدام ممکن دیگر اجرای قانون تجارت با دشمن است که طی جنگ جهانی اول توسط کنگره تصویب شد.

این قانون به رئیس جمهور آمریکا اجازه می دهد تجارت با کشورهایی را که آمریکا با آنها در حال جنگ است ممنوع کند. ولی به نظر نمی‌رسد ترامپ از این قانون استفاده کند چون درگیری های تجاری با چین را افزایش می دهد.

همچنین مطالعه کنید:

توسعه صنایع‌دستی راهکار مناسب برای ایجاد اشتغال پایدار در خراسان جنوبی

توسعه صنایع‌دستی راهکار مناسب برای ایجاد اشتغال پایدار در خراسان جنوبی

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از خبرگزاری میراث آریا, محمدصادق معتمدیان در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *