صفحه اصلی / استان ها / افزایش تولید راتون و کلزا راهکاری برای افزایش درآمد برنجکاران
کلزا

افزایش تولید راتون و کلزا راهکاری برای افزایش درآمد برنجکاران

کسب و کار نیوز : معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: کشت دوم موجب افزایش درآمد کشاورزان می شود و برنامه داریم علاوه بر افزایش پرورش راتون زمینه های توسعه تولید کلزا را در استان افزایش دهیم.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, مسعود الماسی با بیان اینکه گیلان ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد، گفت: تاکنون ساقه‌های طلایی برنج در ۹۶ درصد از شالیزارهای استان رسیده است.
وی با بیان اینکه تاکنون ۷۵درصد از محصول برنج در شالیزارهای استان برداشت شده است، افزود: کاهش هزینه تولید برنج یکی از اولویت‌های کاری سازمان جهاد کشاورزی است. تاکنون برداشت برنج در ۶۷ درصد از شالیزارهای استان به صورت مکانیزه انجام شده است.
الماسی ادامه داد: یکی دیگر از راهکارهای افزایش درآمد کشاورزان و بهبود معیشت برنجکاران توسعه کشت دوم است و امسال برنامه داریم تا پرورش راتون را که برنجی کم زحمت تر و گرانتر از برنج اولیه است در شالیزارهای استان توسعه یابد.
وی خاطرنشان کرد: سال گذشته در ۷۰هزار هکتار از شالیزارهای گیلان راتون پرورش داده شد و امسال برنامه داریم تا در بیش از ۷۵هزار هکتار از شالیزارها راتون پرورش داده شود.
معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان افزود: علاوه بر پرورش راتون و کشت صیفی جات و سبزیجات برای کشت دوم در شالیزارهای استان برنامه ریزی شده است تا رغبت کشاورزان گیلانی را به تولید کلزا در استان افزایش دهیم.
وی تصریح کرد: پیش بینی می شود، امسال در ۸هزار هکتار از اراضی کشاروزی گیلان کلزا کشت شود که عمده ترین آنها در شهرستانهای رودبار و سیاهکل انجام خواهد شد.
الماسی گفت: علاوه بر این شهرستانها، کشت کلزا در شالیزارهای رشت، آستانه اشرفیه، لاهیجان،صومعه سرا و فومن نیز کشت خواهد شد.

همچنین مطالعه کنید:

مسکن

ساخت ۱۶۰۰ واحد مسکن در اردبیل

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, وحید جودی در جمع خبرنگاران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *