پنج شنبه , ۲۱ فروردین ۱۳۹۹
صفحه اصلی / استارت آپ‌ و دانش‌بنیان‌ / ایران جزو ۲۰ کشور اول مهاجرفرست نیست

مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان:

ایران جزو ۲۰ کشور اول مهاجرفرست نیست

مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان، با اشاره به اخبر منتشر شده درباره مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور در برخی رسانه‎های داخلی و خارجی، گفت: ایران هیچ‌گاه جزو ۲۰ کشور اول مهاجرفرست نبوده و نیست.

به گزارش کسب و کار نیوز، پرویز کرمی ضمن بیان این مطلب، در خصوص مطالب منتشر شده در ارتباط با آمارهای اخیر مهاجرت یا فرار مغزها در برخی از رسانه های داخلی و خارجی گفت: در چند روز گذشته خبری بر روی برخی خبرگزاری ها، روزنامه ها و سایتهای خبری با عنوان « ۸ عامل ترک وطن/مهمترین دلیل مهاجرت ایرانیان در سال گذشته چه بود؟». منتشر شده است که همان‌گونه که از تیتر و عنوان خبر می‌توان حدس زد، می بایست در متن خبر از آمار و دلایل مهاجرت های بین المللی ایرانی ها به خارج از کشور صحبت شده باشد، اما در عین شگفتی و ناباوری مشاهده می شود که  در این متن، آمار و اطلاعات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (که در آن به علل جابجایی و مهاجرت داخلی جمعیت شاغل و جمعیت بیکار کشور پرداخته شده) به عنوان سند و آمار مهاجرت ایرانی ها به خارج از کشور ارائه شده است. وی ادامه داد: یک سوال اساسی در این بین مطرح می شود و آن اینکه آیا سطح دقت در فضای رسانه ای و مطبوعات تا این حد تنزل کرده که هیچ سردبیر یا دبیر سرویس خبری قبل از انتشار خبری و قرار گرفتن آن در معرض افکار عمومی، محتوای خبر را با تیتر و عنوان خبری مطابقت نمی دهد؟ آیا هدف صرفاً تحریک افکار عمومی و ایجاد موج خبری نسبت به مساله مهاجرت در کشور است؟ با این رویکرد، بنظر می رسد دیگر هیچ اتکا و اعتمادی بر اخبار و آمار ارایه شده از سوی برخی رسانه ها نمی‌توان کرد.

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در ادامه افزود: همچنین در دو روز گذشته یک گزارش، کذب، جهت دار و مغرضانه از سوی سایت دویچه وله فارسی با عنوان «جمهوری اسلامی، فرار مغزها و انکار واقعیات» منتشر شده که نشان از سطح کیفی نازل و  بی دقتی تمام عیار یک سایت بین المللی دارد.  موضوع اصلی این گزارش مخدوش و پر اشتباه آماری، بحث مهاجرت نخبگان از ایران است، در حالیکه که مطالب و مستندات مورد اتکای گزارش از آمار بی پایه و اساس فضای مجازی کپی برداری شده است و اندکی وقت و حوصله جهت راستی آزمایی آنها توسط نگارندگان صورت نگرفته است. کرمی ادامه داد: برای مثال نگارندگان محترم این گزارشِ به ظاهر مستند، وقتی در حال کپی کردن آمار مربوط به جمعیت ایرانی حاضر در خارج از کشور به نقل از دکتر بهرام صلواتی بوده اند، آمار ۱.۶ میلیون نفر را شانزده میلیون نفر قید کرده اند و همچنین در ارجاع به آمار اشتباهِ معاون آموزشی وزارت بهداشت در ۲۸ مرداد سال ۱۳۹۸، (که از سوی وزرت بهداشت تکذیب شد و بدون اشاره به این تکذیبیه)، آن را به سال ۸۹ نسبت داده اند.

دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی ادامه داد: این نوع خطاهای تعمدی، مغرضانه و گل درشت زمانی شکل می‌گیرد که نویسنده با بی دقتی و دستپاچگی هر چه تمام نسبت به کپی برداری آمارهای کذب و بدون استناد در فضای مجازی اقدام می کند. کرمی همچنین در ادامه با اشاره به یکی از ادعاهای کذب و دروغ و بارها مطرح شده در رسانه ها با این عنوان که «طبق آمار صندوق بین‌المللی پول، ایران ازنظر فرار مغزها در بین ۹۱ کشور جهان مقام اول را از آن خود کرده ‌است» گفت: به طور مثال صندوق بین المللی هیچ گاه چنین آماری ارائه نداده است و این موضوع بارها توسط مسولان تکذیب و عنوان شده ایران هیچ‌گاه جزو ۲۰ کشور اول مهاجرفرست نبوده و نیست. وی در پایان با بیان این شعر «گفتا ز که نالیم که از ماست که بر ماست»، به انتقاد از برخی همکاران رسانه ای پرداخت و از آنان خواست در بیان و ارائه آمارها، دقت و صحت را فدای سرعت نکنند.

همچنین مطالعه کنید:

توسعه صنایع‌دستی راهکار مناسب برای ایجاد اشتغال پایدار در خراسان جنوبی

توسعه صنایع‌دستی راهکار مناسب برای ایجاد اشتغال پایدار در خراسان جنوبی

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از خبرگزاری میراث آریا, محمدصادق معتمدیان در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *