صفحه اصلی / اقتصادی / اقتصاد کلان / ۹۰درصد پزشکان کمتر از ۵ میلیون تومان در سال مالیات می‌دهند
Doctors Tax

یک کارشناس اقتصادی خبر داد

۹۰درصد پزشکان کمتر از ۵ میلیون تومان در سال مالیات می‌دهند

کسب و کار نیوز -یک کارشناس اقتصادی با بیان این که ۱۰درصد پزشکان از سال ۸۸ تا ۹۳ هیچ‌گونه مالیاتی نداده‌اند، گفت: ۹۰ درصد پزشکان در این بازه زمانی کمتر از ۵میلیون تومان مالیات داده‌اند.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم، احمد جانجانی، کارشناس اقتصادی در برنامه پایش، درباره فرار مالیاتی مشاغل پردرآمد نظیر آزمایشگاه‌ها، رادیولوژی‌ها و غیره تصریح کرد: از سال ۸۸ تا ۹۳، بیش از ۲۱درصد مشاغل مذکور، هیچ مالیاتی پرداخت نکرده‌اند، ۲۸درصد کمتر از ۵۰۰هزار تومان، ۳۰درصد بین ۵۰۰هزار تا ۵میلیون تومان و مابقی نیز بیش از ۵میلیون تومان مالیات پرداخته‌اند.

کارشناس اقتصادی ادامه داد: اگر وضعیت مالیات‌دهی آموزشگاه‌های علمی آزاد نیز بررسی شود می‌توان دریافت که بیش از ۶۵درصد آنها هیچ‌گونه مالیاتی نداده‌اند، ۲۲درصد کمتر از ۵۰۰هزار تومان، ۱۰درصد کمتر از ۵میلیون تومان و فقط ۷دهم درصد بیش از ۵میلیون تومان مالیات پرداخته‌اند.

وی در خصوص شناسایی اینگونه مشاغل افزود: به‌هیچ عنوان نمی‌توان درآمد مشاغلی همچون آموزشگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها را به‌طور دقیق به‌دست آورد؛ بنابراین باید با استفاده از دستگاه‌های پوز و صندوق‌های فروشگاهی بر جریان مالی این مشاغل نظارت داشت؛ البته باید زیرساخت‌ها نیز آماده شود.

جانجانی با بیان اینکه هر کسی با هر درآمدی باید مالیات پرداخت کند، گفت: معاملاتی نظیر آهن‌فروشی وجود دارد که از پشت تلفن انجام می‌شود و به هیچ عنوان نمی‌توان آن را شناسایی کرد و از آنها مالیات گرفت. بر طبق قانون بانک‌ها باید گردش مالی بالای ۵میلیارد تومان را گزارش کنند، که اکثر بانک‌ها این کار را انجام نمی‌دهند؛ بنابراین سازمان امور مالیاتی باید به بانک‌ها متصل باشند تا به‌طور دقیق اینگونه حساب را کنترل نمایند.

این کارشناس اقتصادی درخصوص بنک‌داران نیز افزود: کمتر از ۳درصد بنک‌داران مالیات بیش از ۵میلیون تومان می‌پردازند. باید به اداره مالیات جهت گرفتن دقیق مالیات ابزار داد. بدون ابزار نمی‌توان از آنها نیز انتظار داشت.

وی درخصوص مالیات دادن پزشکان گفت: ۱۰درصد پزشکان از سال ۸۸ تا ۹۳ هیچ‌گونه مالیاتی نداده‌اند و کمتر از  ۱۲درصد آنها مالیات بیش از ۵میلیون تومان را پرداخته‌اند. به عبارت دیگر ۹۰درصد پزشکان در این بازه زمانی کمتر از ۵میلیون تومان مالیات داده‌اند.

جانجانی در مورد مالیات خدمات آرایشی و بهداشتی و دفاتر اسناد رسمی نیز بیان کرد: تنها نیم‌درصد مشاغل آرایشی و بهداشتی بیش از ۵میلیون تومان مالیات می‌دهند. دفاتر اسناد رسمی هم کمتر از ۶میلیون تومان مالیات می‌دهند.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه ۱۱ دستگاه باید با سازمان امور مالیاتی همکاری نمایند، افزود: این دستگاه‌ها نظیر شرکت پرداخت ملت و داده‌ورزی ستاد، با سازمان امور مالیاتی همکاری صددرصدی ندارند به همین دلیل نمی‌توان از فرار مالیاتی جلوگیری کرد.

وی با اشاره به فاکتور فروشی در سایت‌های فروش اینترنتی گفت: در سایت‌هایی نظیر دیوار، فاکتور رسمی و کد اقتصادی می‌فروشند. این خود زمینه‌ای برای فرار مالیاتی است و باید با اینگونه سایت‌ها برخورد کرد.

جانجانی افزود: بعضی شرکت‌ها اقدام به تأسیس شرکت در خارج از کشور می‌کنند و از شرکت خود در خارج اقدام به خرید مواد اولیه می‌نمایند. بدین‌گونه که سفارش خود را مثلاً ۵دلار ثبت می‌کنند، ولی در واقع ماده اولیه را ۱ دلار می‌خرند. در اینجا ممکن است ارز ۴۲۰۰تومانی به آنها تعلق گیرد که ۴دلار  سود می‌کنند.

همچنین مطالعه کنید:

امضای ۶ تفاهم‌نامه با ارزش ۴ میلیون دلار میان شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی با جمهوری آذربایجان

به گزارش کسب و کالر نیوز، در سفر مسئولان و نمایندگان ۵۰ شرکت دانش‌بنیان ایرانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *