صفحه اصلی / اسلایدر / بحران تامین کاغذ دفتر مشق

ارز دولتی برای تولید دفتر مشق به صنف صحافان تعلق نگرفت

بحران تامین کاغذ دفتر مشق

مدتی است که گرانی کاغذ مشکلات بسیاری را برای کسب و کارهای وابسته به آن ایجاد کرده است. با فرا رسیدن شهریور ماه خانواده ها به دنبال تامین لوازم التحریر دانش آموزان خواهند بود و امروز شاهد هستیم نبود کاغذ و گرانی آن بحرانی را در انتظار تامین دفاتر مشق در سال تحصیلی جدید قرار داده است.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، در همین رابطه رئیس اتحادیه صحافان و لیتوگرافان با تاکید بر اینکه اگرچه کارخانه‌های ماشینی تولید دفتر مشق برای واردات کاغذ ارز دولتی و نیمایی گرفتند، گفت: اما معلوم نیست که این کارخانه‌ها با چه قیمتی دفاتر تولیدی خود را به بازار عرضه می‌کنند.جلیل غفاری رهبر در مورد دلایل گران شدن دفتر مشق، گفت: از آبان ماه سال گذشته پیگیر تامین کاغذ مدارس بوده‌ایم تا با رسیدن به فصل خرید لوازم‌التحریر با مشکل کمبود و گرانی در این حوزه مواجه نشویم.  رئیس اتحادیه صحافان و لیتوگرافان بیان داشت: همچنین در جلسات متعددی که با حضور مسئولان وزارت صمت و وزارت ارشاد در سال گذشته برگزار شد موضوع تامین کاغذ مورد نیاز صحافان را بارها اعلام کردیم اما متاسفانه علیرغم تشکیل کارگروهی در وزارت ارشاد ارز دولتی برای تولید دفتر مشق به صنف صحافان تعلق نگرفت و کارگروه مذکور در جهت تامین کاغذ مطبوعات و ناشرین تلاش کرد. وی با بیان اینکه متاسفانه گوش شنوایی برای تامین کاغذ صحافان به نرخ دولتی وجود نداشت، گفت:  علیرغم اینکه چند تاجر برای تامین نیاز کاغذ این بخش معرفی شده بود اما با تغییر قوانین و حذف ارز دولتی از واردات کاغذ بخش دانش‌آموزی عملا توافقی برای واردات کاغذ به نرخ ارز دولتی انجام شده بود متوقف شد، بنابراین تولید‌کنندگان دفتر مشق چاره‌ای جز تامین کاغذ از بازار آزاد را نداشتند.

رئیس اتحادیه صحافان و لیتوگرافان با بیان اینکه در حال حاضر هر دفتر مشق ۴۰ برگ با توجه به خرید هر بند کاغذ به قیمت ۵۰۰ هزار تومان به قیمت ۲۵۰۰ تومان تهیه می‌شود گفت: با محاسبه سود عمده‌فروشی و خرده فروشی یک دفتر مشق  با  حداقل قیمت ۴ هزار تومان به دست مصرف کننده می‌رسد.  غفاری رهبری در پاسخ به این سوال که شنیده می‌شود برخی از کارخانه‌های تولید کننده موفق به اخذ ارز دولتی شده‌اند، آیا این مطلب درست است، گفت: در حال حاضر حدود ۸ کارخانه  فعال ماشینی تولید دفتر مشق در کشور وجود دارد که سال گذشته این کارخانه‌ها ارز دولتی برای واردات گرفتند البته بعد از تغییر قانون و اختصاص ارز نیمایی به جای دولتی برای واردات کاغذ، این کارخانه امسال مجبور به پرداختند مابه‌التفاوت بخشی از کاغذهای وارداتی خود به ارز دولتی شدند.

وی افزود: در مجموع این مطلب که برخی از کارخانه‌های زیر نظر وزارت صمت موفق به دریافت ارز دولتی شده‌اند درست است و همانطور که توضیح دادم این کارخانه‌ها تا زمانی که سال گذشته می‌توانستند ارز دولتی برای واردات کاغذ دریافت کنند به آنها ارز دولتی تعلق گرفت و آن بخشی را هم که باید به صورت نیمایی وارد می‌کردند ما‌به‌التفاوت پرداخت کردند. رئیس اتحادیه صحافان و لیتوگرافان در پاسخ به این سوال که اکنون تولیدات این کارخانه‌ها به چه قیمتی وارد بازار شده است و آیا توزیع تولیدات این کارخانه‌ها در تعادل بخشی به بازار دفتر مشق دانش‌آموزی کمکی می‌کند، گفت: متاسفانه علیرغم تماس با انجمن آنها جهت کسب اطلاع از قیمت دفاتر مشق تولیدی توسط این کارخانه‌ها پاسخی دریافت نکرده‌ام و به ما اعلام کردند که قیمت‌ها در حال بررسی است.  وی بیان داشت: براساس مطالبی که در بازار مطرح است، به نظر می‌رسد این کارخانه‌ها هم عرضه را با قیمت بازار آزاد انجام می‌دهند.

غفاری رهبر با تاکید بر اینکه اکنون هیچ مشکلی برای تامین وجود ندارد و دفاتر مشق مورد نیاز دانش‌آموزان به وفور در بازار موجود است، گفت: مشکل افزایش قیمت است البته همانطور که گفتم صنف صحافان برای تولید کاغذ را به قیمت بندی ۵۰۰ هزار تومان تهیه کرده‌اند و قیمت تمام شده دفتر هم برای آنها بالا بوده است. وی بیان داشت: کارخانه‌های دریافت کننده ارز دولتی و ارز نیمایی برای واردات کاغذ تحریر در استان‌های اصفهان، مشهد، گرمسار، تبریز و چند کارخانه هم در تهران و اطراف تهران واقع است که قطعا اسامی کارخانه‌های دریافت کننده ارز دولتی و نیمایی را برای واردات کاغذ را  وزارت صمت در اختیار دارد و به نظر می‌رسد برای توزیع دفاتر این بخش باید نظارت‌های لازم از سوی وزارت صنعت انجام شود تا این دفاتر با قیمت ارز دولتی و نیمایی  به مصرف کننده برسد.  غفاری رهبر بیان داشت: البته باید نحوه توزیع به صورتی باشد که صحافان تولید کننده دفتر مشق که کاغذ تحریر را به قیمت آزاد خریداری کرده‌اند متضرر نشوند لذا به نظر می‌رسد تا توزیع این بخش باید در مدارس یا استان‌های محروم انجام شود تا هم تولید‌کنندگان دفتر با ارز بازار آزاد متضرر نشوند و هم نقاط محروم کشور با قیمت مناسب‌تری موفق به تهیه دفتر مشق دانش‌آموزی شوند.

مجبوریم کاغذ را از بازار آزاد تهیه  کنیم

نادر کریمی، فعال بازار نوشت افزار

افزایش قیمت در بخش لوازم التحریر دانش آموزان در روزهای اخیر بسیار بی سابقه است و باید تا دیر نشده برای این بازار چاره ای اندیشیده شود. بازار نوشت‌افزار تاکنون کمتر چنین افزایش قیمتی را شاهد بوده است، در یک سال گذشته که قیمت ارز افزایش یافت، قیمت لوازم التحریر نیز بالا رفت و به طور میانگین حدود ۳ برابر سال قبل شده است. در این بین بیشترین افزایش قیمت مربوط به دفتر است، چراکه کاغذ در بازار به‌شدت گران شد و قیمت هر بند کاغذ از ۸۰ هزار تومان به بیش از ۵۰۰ هزار تومان رسید.

سال‌هاست با دانش‌آموزانی از اقشار مختلف برخورد داشته‌ام و اطمینان دارم این موضوع برای افرادی که از قشر ضعیف جامعه هستند، مشکلات بسیاری را به وجود خواهد آورد، چراکه دفتر جزو حداقل نیازهای یک دانش‌آموز است. بحث تولید دفتر به چند سازمان و وزارتخانه مربوط می‌شود؛ از یک طرف وزارت ارشاد کاغذ دولتی به تولید دفتر مشق اختصاص نمی‌دهد، از طرفی هم وزارت صنعت امسال نتوانست ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کاغذ در اختیار تجار قرار دهد، بنابراین مجبوریم کاغذ را از بازار آزاد تهیه  کنیم.

گرانی کاغذ چند دلیل عمده دارد که سیر نزولی تولید کاغذ در جهان، مسائل محیط‌زیستی، گرانی دلار و احتکار برخی از تجار داخلی از جمله آنهاست. علی‌رغم آن‌که کاغذ با ارز دولتی وارد می‌شود و مسئولیت توزیع آن هم بر عهده وزارت ارشاد است، باز هم شاهد گرانی در این بخش هستیم و این سوال پیش آمده که علت این افزایش قیمت چیست؟ کسانی که مسئولیت به آنها سپرده شده باید پاسخگوی این سوال باشند. افزایش چند برابری قیمت نوشت افزار حتی شامل تولیدات داخلی نیز شده است.

به عنوان نمونه در تهیه دفتر روند کار تحت تأثیر تورم افسار گسیخته است، در این میان اقلامی که مواد اولیه آن از خارج کشور وارد می‌شود یا در کل وارداتی است که خیلی بیشتر تحت تأثیر شرایط اقتصادی کشور و تورم قرار دارد. فروشندگان نوشت افزار در این روزها اقدام به خرید و ذخیره سازی اجناس می‌کنند تا بتوانند اقلام کافی برای فروش ویژه آغاز سال تحصیلی داشته باشند زیرا در این خصوص سطح بالای خرید توسط مردم از نیمه شهریور ماه آغاز می‌شود و تا پانزدهم مهرماه ادامه دارد و بعد از آن تاریخ فروش نوشت افزار به صورت نرمال است.

همچنین مطالعه کنید:

احتکار و هزاران پرونده تخلف در عرضه کالا

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *