صفحه اصلی / سرخط خبرها / اسناد بین‌المللی مانیفست جهان‌گشایی غربی‌ها شده است

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت

اسناد بین‌المللی مانیفست جهان‌گشایی غربی‌ها شده است

کسب و کار نیوز - دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: اسناد بین المللی به مانیفست جهان گشایی غربی ها تبدیل شده است در حالی که معنای جهان شمولی این نیست.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم، محمدجواد لاریجانی در همایش بزرگداشت روز جهانی حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی که با حضور حجت السلام رئیسی رئیس قوه قضائیه، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، حجت الاسلام محسنی اژه ای معاون اول دستگاه قضا، مسئولان عالی قضایی و جمعی از فعالان حقوق بشر اسلامی در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد اظهار کرد: متاسفم که یکی از سخنرانان ویژه ما آیت الله شیخ عیسی قاسم به علت بیماری که دیروز عارض شد، امروز نمی توانند سخنرانی کنند.

وی افزود: از بین کتبی که در سال گذشته تا کنون چاپ شده، یکی را انتخاب کردیم که از این کتاب امروز تقدیر می شود. همچنین از بین رساله های دکتری و فوق لیسانس هرکدام یک اثر و از بین سازمان های مردم نهاد نیز یک سازمان امروز مورد تقدیر قرار می گیرند.

دبیر ستاد حقوق بشر اسلامی افزود: برندگان جایزه این دوره از بین ۳۳ نفر انتخاب شدند و عمدتاً کسانی هستند که در حول سه محور فعالیت دارند؛ محور نخست در دفاع از مظلومان جهان اسلام، محورم دوم در دفاع از مسلمان هایی که در بلاد غرب زندگی می کنند و قربانی اسلام هراسی هستند و محور سوم کسانی که در زمینه تبلیغ و تعمیق در حوزه حقوق بشر با فکر اسلامی، فعالیت دارند.

لاریجانی اضافه کرد: ستاد حقوق بشر امسال پانزدهمین سال خود را می گذراند و یک نهاد فراقوه ای است  که با ریاست رئیس قوه قضائیه اداره می شود و در آن ۵ وزیر عضو هستند. فرمانده نیروی انتظامی، رئیس سازمان زندان ها، رئیس دیوان عالی کشور، رئیس سازمان بازرسی کل کشور و دادستان کل، معاون اول قوه قضائیه و سایر شخصیت های حقوقی، حقیقی و دانشگاهی این ستاد را تشکیل می دهند.

وی گفت: در مصوبه تاسیسی ستاد که به تایید رهبری رسیده، مسئولیت های ستاد تصریح شده است. یکی از این وظایف  ساماندهی، هدایت و نظارت بر دفاع از عملکرد جمهوری اسلامی در حوزه حقوق بشر است که امر مهمی است و ستاد هیچ فرصتی را برای دفاع از جمهوری اسلامی در برابر تهاجمات از دست نمی دهد و البته نهادهای رسمی، بازوان ستاد برای این کار هستند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه اضافه کرد: معرفی دستاوردهای جمهوری اسلامی از دیگر وظایف ستاد حقوق بشر است؛ علی رغم تبلیغات صورت گرفته، جمهوری اسلامی رکورد بسیار بالایی با همین مفهوم فعلی حقوق بشر دارد. امروز که نسل سوم اسناد حقوق بشری در حال شکل‌گیری است، جمهوری اسلامی در این حوزه حرف دارد و ما باید مباحث خود را در دنیا مطرح کنیم.

لاریجانی اضافه کرد: محور بعدی فعالیت‌های ستاد حقوق بشر در مورد حقوق بشر اسلامی است که باید در این حوزه هم بحث نظری را دامن بزنیم و از آن مهمتر باید جایگاه بین المللی را دنبال کنیم.

وی گفت: محور پنجم مذاکراتی است که با کشورهای دیگر توسط دستگاه‌های مسئول با مشارکت قوه قضائیه در امر حقوق بشر داریم و همکاری‌های قضایی و حقوق بشری را باید گسترش دهیم. حقوق بشر اسلامی باید یک سازوکار بین‌المللی هم داشته باشد. ما دو سند و اقدام مهم در کارنامه خود داریم؛ نخست سند قاهره است که توسط وزرای کشورهای اسلامی حدود ۳۰ سال پیش تألیف و تشکیل و روز ۱۴ مرداد به عنوان روز حقوق بشر اسلامی تعیین شد.

این مقام مسئول در دستگاه قضایی افزود: سند بعدی بیانیه تهران است که در زمان مرحوم آیت الله شاهردوی دو اجلاس مهم در تهران با مشارکت روسای قوای قضائیه کشورهای اسلامی برگزار شد که در جلسه دوم، بیانیه تهران تنظیم شد که یک چارچوبی برای همکاری و مشارکت تشکیلات قضایی همه کشورهای جهان اسلام به ویژه با محوریت حقوق بشر است. امیدواریم سال آتی اجلاس تهران را احیا کنیم و بتوانیم این بیانیه را یک قدم دیگر جلو ببریم.

وی اضافه کرد: از بدو انقلاب قوه قضائیه محور تهاجمات حقوق بشری بوده است و هر سال غیر از یک سال، حداقل یک قطعنامه علیه خودمان داشتیم و عمدتا نیز مربوط به تشکیلات قضایی بوده است. در زمان ریاست آیت الله یزدی اولین اقدام صورت گرفت و کمیته ای با مشارکت دکتر ظریف، مرحوم رجایی خراسانی و بنده و چند نفر دیگر از قضات، وکلا و دانشگاهیان تشکیل شد و تقریبا هر هفته جلسه داشتیم و راجع به تنسیخ تحرکات در حوزه حقوق بشر فعالیت می کردیم.

لاریجانی ادامه داد: در زمان مرحوم آیت الله شاهرودی سازوکارهای فعالیت های حقوق بشری از لحاظ قانونی شکل گرفت و معاونت بین الملل و ستاد حقوق بشر در فرم اولیه تاسیس و حوزه کار آن مشخص شد و اواخر دوره وی ستاد حقوق بشر به سطح فعلی ارتقا یافت.

دبیر ستاد حقوق بشر افزود: در زمان ریاست آیت الله آملی لاریجانی، فعالیت های قوه قضائیه در حوزه حقوق بشر حجم وسیعی پیدا کرد. حدود دو هزار فقره پاسخ به ابهامات در صحنه بین المللی دادیم و هیچ چیزی که علیه جمهوری اسلامی در جهان مطرح شود را بدون پاسخ نمی‌گذاریم.

وی گفت: در سازمان ملل کشوری به این درجه از تحرک خیلی کمیاب است و مثل ما وجود ندارد و اگر هم باشد در حد یک یا دو کشور هستند. اکنون در دوره ریاست حجت الاسلام رئیسی هستیم و ان شاءالله تحرک وسیعی برای معرفی قضای اسلامی در دنیا و پاسخ به شبهات و تحرک وسیع برای قرار دادن فکر اسلامی در مباحث حقوق بشری باز خواهد شد.

دبیر ستاد حقوق بشر اضافه کرد: باید توجه کنیم ۷۰ سال پیش وقتی اعلامیه حقوق بشر تصویب شد، در جمع مولفین جایی برای اسلام نبود. تنها کسی که از بلاد اسلامی شرکت داشت، یک استاد مسیحی از لبنان بود، لذا این بیانیه بر اساس تفکر سکولار و لیبرال تدوین شده است.

وی افزود: به دو دلیل نیازمند احیای تفکر حقوق بشر بر مبنای اسلام هستیم. اولاً از لحاظ عملکرد کشورهای مدعی تالیف، تعمیق و پرچمداری حقوق بشر  بزرگترین ناقضان هستند. وقتی اعمال اینها تحلیل می شود معلوم می شود که یک ریشه هایی در اعلامیه حقوق بشر وجود دارد که باعث این رفتارها می شود. یکی از آنها تنزل انسان به یک موجود سکولار و مادی است که توجیه کننده بسیاری از انحرافات است.

لاریجانی افزود: نکته بعدی، تلقی از بحث جهان شمولی است؛ کشورهای غربی نه تنها تفکر سکولار لیبرال دارند بلکه راجع به این تفکر بسیار دگم و متحجر هستند و لذا جهان‌شمولی در نظر آنها وادار کردن دنیا به تنسیخ همین روش است. اسناد بین المللی به مانیفست جهان‌گشایی غربی‌ها تبدیل شده است در حالی که معنای جهان‌شمولی این نیست.

وی ادامه داد: محور سوم، انحصار حقوق بشر به فرد تنها و فردگرایی مفرط است و اسناد حقوق بشر عمدتاً مربوط به فرد است در حالی که حقوق انسان‌ها منحصر  به فرد نیست و ما جامعه بشر را بر اسلام یک خانواده می‌بینیم و بسیاری از حقوقی که ضایع می‌شوند حقوق فرد نیست. مثل تحریم‌ها که باید ببینیم چند مریض دارو بدست نیاورند اما این اسناد اجازه نمی‌دهد.

دبیر ستاد حقوق بشر تاکید کرد: یکی از بارزترین حقوقی که در اسناد فعلی نه تنها زیر پا گذاشته شده بلکه مخالف هستند حق ملت‌ها برای تنسیخ زندگی براساس عقلانیت اسلامی است. یعنی ملت‌های مسلمان حق ندارند زندگی شخصی خود را بر اساس اسلام دارند اما به محض اینکه راجع به تنسیخ زندگی مدنی بر اساس فکر اسلامی صحبت می شود انواع آژیر خطرهای غربی به صدا در می آید که اینها ضد حقوق بشر است.

همچنین مطالعه کنید:

معاون توسعه صندوق نوآوری اعلام کرد/افزایش سهم دانش‌بنیان‌ها از اقتصاد

به گزارش کسب و کار نیوز ، دکتر سیاوش ملکی‌فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.