صفحه اصلی / اسلایدر / شکلات قاچاق در سوپرمارکت های مناطق لوکس نشین

رونق صادرات شکلات مشروط به تامین مواد اولیه و فراوانی کالا است

شکلات قاچاق در سوپرمارکت های مناطق لوکس نشین

صنعت شیرینی و شکلات کشور ظرفیت زیادی در تولید و صادرات دارد. هم چنین اشتغالزایی این صنعت یکی دیگر از نکات مثبتی است که ضرورت توجه و حمایت از این صنعت را هر روز بیشتر آشکار می سازد. صادرات شکلات های ایرانی فرصت ارزآوری خوبی را در اختیار کشور قرار خواهد داد اما اگر نیاز این صنعت تامین و مشکلات تولید آن برطرف شود.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، بسیاری از فعالان بازار اظهار داشته اند که شکلات های ایرانی به بازارهای اروپا صادر می شود. کشورهای ارمنستان، سوریه، ازبکستان، قزاقستان، عراق و افغانستان از عمده بازارهای صادراتی ایران هستند. در این میان برخی دیگر از این فعالان بر این باورند که صادرات شکلات های ایرانی تنها به کشورهای همسایه اختصاص دارد، در این بین حتی صادراتی به کشور امارات صورت نمی گیرد زیرا این کشور مهد شکلات های سوییسی و فرانسوی است.

اما رئیس اتحادیه بیسکویت، شیرینی و شکلات می گوید: در صورت تامین مواد اولیه توان ارز آوری از طریق صادرات شکلات به یک تا یک و نیم میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. جمشید مغازه‌ای با اشاره به اینکه واحد‌ها در تامین شکر کماکان با مشکلاتی روبه‌رو هستند، اظهار کرد: هم اکنون واحد‌های تولیدی شکر مورد نیاز را با نرخ بالای ۵ هزار تومان از بازار آزاد خریداری می‌کنند که این امر بر افزایش هزینه‌های تولید دامن زده است. وی با اشاره به اینکه التهاب بازار روغن نسبت به گذشته تا حدودی فروکش کرده است، افزود: روغن خام به میزان کافی در اختیار کارخانه‌های تولیدی قرار می‌گیرد، از این رو تولیدکنندگان شیرینی و شکلات برای تامین روغن مورد نیاز مشکلی ندارند.

مغازه‌ای درباره آخرین وضعیت بازار بیسکویت و شکلات، گفت: با توجه به آنکه شکلات جزو اقلام اساسی در سبد خانوار محسوب نمی‌شود، از این رو تولیدکنندگان تا حد امکان سعی می‌کنند به سبب نبود کشش بازار و کاهش قدرت خرید افراد، قیمت‌ها را افزایش ندهند. به گفته این مقام مسئول قیمت شکلات نسبت به مدت مشابه سال قبل تنها ۲۰ درصد افزایش داشته است این در حالی است که قیمت آرد، حقوق و دستمزد نسبت به سال گذشته رشد چند برابری داشته است. مغازه‌ای ادامه داد: با توجه به کاهش تقاضا برای خرید شکلات در فصل تابستان، واحد‌های تولیدی با احتیاط به امر تولید می‌پردازند.رئیس انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات در پایان رونق صادرات را مشروط به تامین مواد اولیه و فراوانی کالا دانست و گفت: بنابر آمار سال گذشته ۳۱۷ هزار تن شکلات، بیسکویت و آبنبات با ارزش بالغ بر ۸۰۰ میلیون دلار به بازار‌های هدف صادر شد که در صورت تامین مواد اولیه امسال این امکان وجود دارد که ارز آوری حاصل از صادرات را به یک تا یک و نیم میلیارد دلار افزایش دهیم.

نرخ گذاری سلیقه ای شکلات های قاچاق

نورالدین امامی، فعال بازار شیرینی و شکلات

صنعت شکلات را باید یکی از درآمدزاترین صنایع دنیا معرفی کرد. در کشورهای دیگر از این صنعت به عنوان یکی از اصلی ترین صنایع ارزآور یاد می کنند و سرمایه گذاری های کلانی نیز بر روی این صنعت انجام شده است. کشورهای اروپایی بخصوص سوییس و فرانسه توانسته اند این صنعت را به عنوان یک صنعت مادر معرفی کنند و درآمد ارزی حاصل از آن را سالانه افزایش دهند. در ایران نیز پتانسل تولی انواع شکلات وجود دارد اما وارداتی که به صورت قاچاق شکلات های خارجی را به کشور می رساند مانعی برای استقبال از تولید داخلی شده است.

البته میزان قاچاق شکلات مشخص نیست ولی گردش مالی آن به میلیاردها تومان می‌رسد و در بسیاری از فروشگاه‌های سطح شهر بخصوص سوپرمارکت های مناطق لوکس نشین نیز این کالاها عرضه می‌شود وآن‌ها می‌توانند به راحتی شکلات های قاچاق خارجی را به فروش برسانند در حالیکه اگر مسوولان و متولیان رسیدگی به این اقدامات درست و مناسب عمل می کردند شاهد این حجم از شکلات های قاچاق در کشور نبودیم. برای صادرات این محصولات لازم است در ابتدا بازارهای داخلی را ساماندهی کنیم تا فروش در بازار داخلی داشته باشیم و پس از آن برای صادرات شکلات به خارج از ایران اقدام کنیم. البته لازم است اشاره شود که برخی از سوپرمارکت داران نیز از فروش چنین محصولاتی استقبال می کنند، زیرا بعضا شاهد نرخ گذاری هایی در این خصوص هستیم که با کسر آن از قیمت خرید، سودهای ۲۵۰ درصدی را نصیب فروشندگان می کند. هم چنین در مناطق لوکس نشین در صورت افزایش قیمت، از خرید چنین محصولاتی استقبال بیشتری می شود، زیرا ذهنیت برخی خریداران این است که هر آنچه قیمت یک محصول بیشتر باشد، پس کیفیت آن مطلوب تر است در حالی که بسیاری از این نرخ گذاری ها بصورت سلیقه ای اعمال می شود. به هر ترتیب با تشدید هر چه بیشتر نظارتها در مبادی ورودی کشور و همچنین بالا بردن سطح برخوردها در عرصه توزیع ریسک فروش این محصولات افزایش می یابد و به دنبال آن دایره فروش چنین اقلامی کاهش می یابد.

 

همچنین مطالعه کنید:

خوابگاه

تخلفات آشکار در خوابگاه های خودگردان

میناسادات حسینی به گزارش کسب و کار نیوز، «جذب رنگ و لعاب عکس های سایت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *