صفحه اصلی / اقتصادی / اقتصاد کلان / وضعیت اشتغال در ژاپن چگونه است؟

وضعیت اشتغال در ژاپن چگونه است؟

کسب و کار نیوز: نرخ بیکاری در ژاپن به ۲.۳ درصد رسید.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا؛ شمار افراد شاغل در سومین اقتصاد بزرگ جهان تا پایان ماه ژوئن به ۶۷.۴۷ میلیون نفر رسید و برای نخستین بار از زمان انتشار آمارهای رسمی مربوط به بیکاری در سال ۱۹۵۳، شمار زنان شاغل در این کشور شمار کارکنان زن ژاپنی از ۳۰ میلیون نفر نیز گذشت.

نرخ بیکاری در دوازده ماه منتهی به ژوئن ۰.۱ درصد نسبت به مدت مشابه ماه قبل کاهش داشته است. با این حال اقتصاددانان  به دولتمردان ژاپنی هشدار داده اند که با توجه به روند سالمندی سریع جمعیت در این کشور، نیاز به نیروی کار در این کشور جدی تر شده است و کمبود نیروی کار ماهر و جوان در حال تبدیل به یک بحران در این کشور است.

طبق اعلام وزارت امور داخلی و ارتباطات ژاپن، نرخ بیکاری برای زنان برای نخستاین بار از فوریه ۱۹۹۱ به دو درصد رسیده است. یکی از مقامات این وزارت‌خانه به کیودو گفت: نرخ بیکاری در سطح مستحکمی قرار دارد و تغییرات جزئی دارد.

از سوی دیگر نرخ شغل در دسترس با ۰.۱ درصد کاهش در ماه ژوئن به ۱.۶۱ رسیده است که بدان معناست به ازای هر ۱۰۰ فرد جویای شغل در ژاپن، ۱۶۱ موقعیت شغلی وجود دارد. جمعیت در حال کار که بین ۱۵ تا ۶۴ سال سن دارند با ۱ درصد افزایش به ۷۷.۹ درصد رسیده است که از سال ۱۹۶۸ تاکنون بی‌سابقه بوده است. نرخ مشارکت برای مردان ژاپنی ۸۴.۴ درصد و برای زنان ۷۱.۳ درصد بوده است.

طبق اعلام وزارت امور داخلی و ارتباطات ژاپن، در ماه ژوئن ۱.۶۱ میلیون نفر بیکار بوده اند که ۱۰هزار نفر کمتر از ماه قبل است. از این تعداد ۶۷۰هزار نفر به طور دواطلبانه شغل خود را ترک کرده اند و ۴۱۰هزار نفر نیز در جستجوی کار بوده اند.

کویچی فوجیشیرو، اقتصاددان ارشد در موسسه “دای چی لایف ریسرچ” گفت: گزارش این ماه به خوبی تعدیل شده بود و شمار افراد شاغل افزایش پیدا کرده است. این آمار می‌تواند به کاهش نگرانی‌ها از وضعیت اقتصادی ژاپن کمک زیادی کند.

 

همچنین مطالعه کنید:

نرخ تورم کل کشور به ۴۴.۲ درصد رسید

نرخ تورم کل کشور در تیر ماه ١۴٠٠ برابر ۴۴.۲ درصد است که در دهک‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *