صفحه اصلی / سرخط خبرها / بازپیرایی و مرمت کتیبه‌های تاریخی مجموعه قدمگاه نیشابور
مجموعه قدمگاه نیشابور

بازپیرایی و مرمت کتیبه‌های تاریخی مجموعه قدمگاه نیشابور

کسب وکار نیوز: رئیس اداره میراث‌فرهنگی نیشابور از بازپیرایی و مرمت کتیبه‌های تاریخی مجموعه قدمگاه در این شهرستان خبر داد.

به گزارش کسب وکار نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی میراث آریا, محمداسماعیل اعتمادی با اعلام این خبر افزود: «این عملیات مرمتی با تخصیص اعتبار لازم از طرف هیئت‌امنای مجموعه قدمگاه رضوی در حال انجام است.»
او با بیان این‌که مرمت توسط استادکاران مرمت تزئینات معماری میراث‌فرهنگی انجام می شود، ادامه داد: «این کتیبه‌های باارزش مربوط به دوره صفویه و از زیباترین تزئینات وابسته به معماری است که بعضا با آب‌طلا، اندود و تزئین شده است.»
بنای کنونی قدمگاه، متعلق به سده یازدهم هجری قمری است که به‌دستور شاه‌عباس صفوی با گنبد فیروزه‌ای‌رنگ در دو طبقه و به‌شکل هشت‌گوش ساخته شده است، در دوران ناصرالدین‌شاه قاجار نیز رسیدگی‌هایی به باغ قدمگاه شد و از سال ۱۳۵۰ این باغ ارزشمند تحت حفاطت‌های خاص میراث‌ فرهنگی قرار گرفت؛ حفاظت‌هایی که تا به امروز ادامه دارد. در قدمگاه آثار تاریخی دیگری غیر از باغ و بقعه آن وجود دارد که متعلق به دوره صفوی هستند.
این آثار شامل دو کاروانسرا، آب‌انبار، چاپارخانه، و گرمابه بودند که از دوره شاه عباس اول به بعد ساخته شدند، اما کاروانسرای دوره شاه عباس و چاپارخانه از بین رفته‌اند و آنچه اکنون باقی است یک کاروانسرا و یک گرمابه است.
این بنا به شماره ۲۳۶ در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.

همچنین مطالعه کنید:

اعطای وام یارانه ای مسکن به ۳ دهک نخست جامعه/ صندوق ملی مسکن تشکیل شود

به گزارش کسب و کار نیوز ، مقداد همتی کارشناس مسکن با حضور در برنامه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *