صفحه اصلی / اجتماعی / آموزش / مدارس غیردولتی ۴۵ هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی مالی برای دولت دارند

رئیس سازمان مدارس غیردولتی:

مدارس غیردولتی ۴۵ هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی مالی برای دولت دارند

کسب و کار نیوز- رئیس سازمان مدارس غیردولتی با اشاره به اینکه ۸۵ درصد فضای مدارس غیردولتی استیجاری است، گفت: مدارس غیردولتی به لحاظ تامین نیروی انسانی، فضا و تجهیزات بیش از ۴۵ هزار میلیارد تومان برای آموزش‌وپرورش و دولت صرفه جویی مالی داشتند.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم، مجتبی زینی‌وند درباره وضعیت مدارس غیردولتی اظهار کرد: مباحثی درباره شرایط مدارس غیردولتی و سختی‌هایی که دارند به ویژه از جهت منابع، تامین تجهیزات و سایر نیازمندی‌ها مطرح است، آقای میرزاده “سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس” در شورای سیاست‌گذاری مدارس غیردولتی حضور دارند و براساس آمار سال گذشته، مدارس غیردولتی به لحاظ صرفه‌جویی برای دولت به لحاظ تامین نیروی انسانی، سرانه فضا و تجهیزات بیش از ۴۵ هزار میلیارد تومان برای آموزش‌وپرورش و دولت صرفه‌جویی مالی داشتند البته با دلار ۴۲۰۰ تومانی.

وی افزود: ۱۶ هزار مدرسه غیردولتی را از حیث فضا و نیروی انسانی و بحث سرانه‌ای که رییس‌جمهور گفتند در نظر بگیرید البته بحث سرانه‌ای که رییس‌جمهور اعلام کرد آنگونه که آقای چهاربند رئیس سابق مرکز برنامه‌ریزی و نیروی انسانی آموزش‌وپرورش گفتند در برخی مناطق این مبلغ به ۳۰ میلیون تومان می‌رسد به ویژه جاهایی که ما هنرستان‌های دولتی و تجهیزات را داریم بنابراین بحث ۴ میلیون برای سرانه هر دانش آموز مبلغ بالایی نیست و میانگین هزینه دولت برای هر دانش‌آموز است.

۴ میلیون تومان میانگین هزینه دولت برای هر دانش‌آموز است

رئیس سازمان مدارس غیردولتی گفت: ۴ میلیون تومانی که اعلام شد میانگین هزینه دولت برای هر دانش‌آموز است چون میزان بودجه را بر تعداد دانش‌آموزان تقسیم می‌کنند و مبلغ مشخص می شود به جز کمک‌هایی که دولت به آموزش‌وپرورش داشته است و در طول چند سالی که دولت تدبیر امید بوده است تخصیص‌ها حدود ۱۱۰ درصد است و این به جز کمک‌هایی است که دولت در بحث نوسازی و تعمیر مدارس، پرداخت معوقات و رتبه‌بندی معلمان داشته است.

وی در برنامه تلویزیونی درباره درباره مدارس غیردولتی و اشتغالزایی آنها عنوان کرد: بیش از ۲۰۰ هزاز نیروی شاغل به کار در این مدارس داریم و هم‌اکنون میزان هزینه‌ای که دولت برای اشتغال نیروهای خدماتی و صنعت دارد کاملاً مشخص است.

زینی‌وند با تاکید بر اینکه راهی بجز اجرای مواد حمایتی و انگیزشی چون مواد ۱۰،۱۲،۲۵ و ۲۷ قانون تاسیس مدارس غیردولتی نداریم، گفت: مثلاً ماده ۱۰ بانک‌ها را برای تسهیلات قرض الحسنه موظف کرده است حق مدارس غیردولتی باید ادا شود، مدارس غیردولتی به جد به لحاظ فضای آموزشی بامشکل روبه‌رو هستند.

شهریه مصوب مدارس غیردولتی با واقعیت‌ها تناسب ندارد

وی با اشاره به اینکه بیش از ۸۵ درصد مدارس ما استیجاری‌اند و اجاره‌بها به‌شدت افزایش یافته است در حالیکه نمی‌توانیم بیش از نرخ تورم افزایش شهریه داشته باشیم، افزود: شهریه مصوب با آنچه در واقعیت است تناسب ندارد.

زینی‌وند یادآور شد: درباره اینکه آقای میرزاده اشاره کرد که “اگر آموزش و پرورش به مدارس غیردولتی کمک کند درست نیست” باید بگویم که دولت باید مواد حمایتی قانون را احیا کند ما برای نخستین بار صندوق حمایت از موسسان را ایجاد کردیم.

همچنین مطالعه کنید:

محبوب‌ترین خانه‌ها از نظر خریداران مسکن چه خانه‌هایی است؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد در تیرماه امسال ۵ هزار و ۷۰۱ فقره معامله مسکن به ثبت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *