صفحه اصلی / اجتماعی / جامعه و شهری / شوراهای حل اختلاف از فلسفه وجودی خود فاصله گرفتند
اژه‌ای

محسنی اژه‌ای:

شوراهای حل اختلاف از فلسفه وجودی خود فاصله گرفتند

کسب و کار نیوز- معاون اول قوه قضائیه گفت: امروز شوراهای حل اختلاف قدری از صلح و سازش فاصله گرفته‌اند اگر با همین وضعیت فعلی جلو برویم خلاف فلسفه اولیه ایجاد شورای حل اختلاف یعنی صلح و سازش است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام والمسلیمن غلامحسین محسنی اژه‌ای در مراسم تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید مرکز امور حل اختلاف کشور اظهار کرد: آقای میانجی یکی از افراد دلسوز، وقت‌شناس، منظم، خیرخواه دارای ایده بود و در طول ۱۰ سال گذشته زحمات زیادی را متحمل شد.

معاون اول قوه قضائیه ساماندهی و انضباط را از جمله اقدامات مثبت میانجی در شورای حل اختلاف خواند و گفت: همچنین در ۱۰ سال گذشته مسئله آموزش در شوراهای حل اختلاف به طور جدی پیگیری شد و این امر در افزایش کارایی‌های شورای حل اختلاف بسیار موثر بود.

وی همچنین نظارت و سرکشی را از دیگر نکات مثبت رئیس سابق شوراهای حل اختلاف خواند و افزود: آقای میانجی حضور فعالی در شوراها داشت و جایی نبود که از نظر او مغفول مانده باشد و در طول ۱۰ سال گذشته جایگاه شوراهای حل اختلاف ارتقاء یافت و برخی آیتم‌ها در شوراها ثابت و پایدار ماند.

محسنی اژه‌ای همچنین با اشراه به ویژه‌‌گیهای شخصیتی رئیس جدید شورای حل اختلاف کشور اضافه کرد: آقای مظفری در مدت زمانی که به عنوان رئیس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی فعالیت داشت اقدامات بسیار مؤثر و مفیدی در این استان انجام داد که از جمله این موارد می‌توان به اهمیت اصلاح و تربیت در عین برخورد با مجرمین و خلافکاران اشاره کرد.

معاون اول قوه قضائیه گفت: بدون شک امروز در شرایط جنگ اقتصادی به سر می‌بریم و دشمن تمام تلاش خود را می‌کند تا به زعم خودش بتواند با ایجاد تنگناهای اقتصادی صبر انقلابی مردم را به سر آورد و در این شرایط ما بشدت به تولید و رونق آن و حمایت از فعالان اقتصادی نیازمند هستیم.

وی افزود: امروز مدیریت‌های ما باید به گونه‌ای باشد که فعالان اقتصادی سالم تقویت و با مفسدان برخورد شود و مدیران از این برخوردها نهراسند و یکی از استانهایی که نسبت به این موضوع توفیقات خوبی داشت استان آذربایجان شرقی بود که البته این امر مرهون تلاشهای تمام دست‌اندرکاران این استان ازجمله مدیریت دادگستری و دادستانی آن است.

محسنی اژه‌ای در ادامه به نقش و جایگاه شوراهای حل اختلاف اشاره کرد و گفت: شوراهای حل اختلاف برای چند منظور ایجاد شدند که یکی از این اهداف کاهش پرونده‌های وارده به دادگستری از طریق استفاده از ظرفیت‌های مردمی است.

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه حتما باید در آینده نقاط قوت شوراهای حل اختلاف تقویت و نقاط ضعف آن برطرف شود گفت: شوراهای حل اختلاف در آینده باید بیش از پیش بر روز صلح و سازش با استفاده از همه ظرفیتهای مردمی متمرکز شوند.

وی گفت: فلسفه اولیه تشکیل شوراهای حل اختلاف این نبود که یک سازمان و تشکیلاتی در کنار قوه قضائیه ایجاد شود تا از بودجه عمومی استفاده کند، بلکه این تشکیلات به وجود آمد تا پرونده‌ها را به سمت صلح و سازش سوق دهد.

محسنی اژه‌ای با بیان اینکه امروز شوراهای حل اختلاف قدری از صلح و سازش فاصله گرفته‌اند، گفت: اگر با همین وضعیت فعلی جلو برویم خلاف فلسفه اولیه ایجاد شورای حل اختلاف یعنی صلح و سازش است و بتدریج هم شاهد یک مجموعه حقوق‌بگیر از بودجه عمومی کشور خواهیم بود و این موضوع خلاف سیاستهای کلی ابلاغی مبنی بر کوچک‌سازی دستگاه‌های اجرایی است.

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه امروز دعواهای منجر به ضرب و شتم و توهین از جمله بیشترین پرونده‌های مطروحه در محاکم هستند، افزود: در بسیاری از این پرونده‌ها می‌توان با استفاده از ظرفیت مردم در شوراهای حل اختلاف صلح و سازش را جاری ساخت و هنوز آنطور که باید و شاید از ظرفیت‌های مردمی در شوراهای حل اختلاف استفاده نکرده‌ایم.

وی به پایان مهلت قانون آزمایشی شوراهای حل اختلاف اشاره کرد و گفت: مجلس شورای اسلامی مهلت محدودی برای ارائه لایحه جدید قائل شده و همکاران ما برای تدوین این لایحه در معاونت حقوقی قوه قضائیه مشغول هستند و باید یک بازنگری و مطالعه  مجددی در ارتباط با شوراهای حل اختلاف صورت گیرد و معتقدم در ایجاد صلح و سازش درپرونده‌ها نباید محدودیت قائل شویم.

همچنین مطالعه کنید:

انتشار گزارشات مالی نهایی فصل دوم ۲۰۲۱ ال‌جی

شرکت راه‌کارهای تهویه مطبوع و لوازم‌خانگی ال‌جی درآمد خود در سه‌ماهه دوم را ۶.۸۱ تریلیون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *