صفحه اصلی / کارآفرینی / اخبار و رویدادهای کارآفرینی / بنگاه های خصوص را از معرفی نماینده حقوقی به دادگاه منع نکنید
لاریجانی

نامه کارآفرینان به لاریجانی

بنگاه های خصوص را از معرفی نماینده حقوقی به دادگاه منع نکنید

کسب و کار نیوز- مجمع کارآفرینان و انجمن های تخصصی کشور برای تجدید نظر در خصوص ماده ۳۲ آیین دادرسی مدنی که بنگاه های خصوص را از معرفی نماینده حقوقی برای پیگیری امور قضایی در دادگاه ها کشور منع می کند، به رئیس مجلس نامه نوشتند.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم، مجمع کارآفرینان و انجمن های تخصصی کشور برای تجدید نظر در خصوص ماده ۳۲ آیین دادرسی مدنی که بنگاه های خصوص را از معرفی نماینده حقوقی برای پیگیری امور قضایی در دادگاه ها کشور منع می کند، به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نامه نوشتند.

متن نامه به شرح زیر است:

“جناب آقای دکتر لاریجانی

رئیس محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام؛

سال‌های متوالی‌ست که مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) شعار سال را با تاکید بر تولید ملی و افزایش عملکرد اقتصادی کشور انتخاب می‌فرمایند که نشان از نگاه ویژه ایشان به کارآفرینان داخلی و اهمیت بالای این موضوع برای آینده کشور دارد.کاهش هزینه‌های تولید و بهبود فضای کسب‌وکار در کشور از مهم‌ترین الزامات تحقق رونق تولید محسوب می‌شود و نهاد های حاکمیتی بویژه قوه مقننه نقشی مؤثر در این زمینه می‌توانند داشته باشند.

از موضوعاتی که در حال حاضر باعث کند شدن این روند شده است، قوانین قضایی حاکم بر آن می باشد. از جمله این موارد ماده ۳۲ قانون آیین دادرسی مدنی‌ست.

مطابق با شاخص تسهیل محیط کسب‌وکار بانک جهانی (Doing Business)، پنج مولفه محیط کسب‌وکار مربوط به نظام حقوقی و قضایی است که «اجرای قراردادها» یکی از مهم‌ترین آن‌ها تلقی می‌شود. مولفه «اجرای قراردادها» مربوط به هزینه، زمان و کیفیت رسیدگی به اختلافات تجاری و بازرگانی در دادگاه‌های یک کشور است.

متاسفانه مطابق با ماده ۳۲ آیین دادرسی مدنی بنگاه‌های اقتصادی خصوصی از معرفی نماینده حقوقی برای پیگیری امور قضایی در دادگاه‌ها منع شده‌اند و به نوعی ملزم به گرفتن وکیل در پرونده‌های قضایی خود شده‌اند. در صورتی که بنگاه ها و موسسات دولتی می توانند برای امور قضایی خود نماینده حقوقی معرفی نمایند.

در کشور ایران مطابق با آمار جهانی با توجه به انحصار موجود در بازار خدمات حقوقی که مهمترین تبعات آن افزایش هزینه استفاده از این دسته از خدمات است. این مسئله باعث گردیده که هزینه استفاده از وکیل برای بنگاه‌های اقتصادی خصوصی نیز به شدت افزایش یابد به نحوی که پیگیری بسیاری از پرونده های قضایی با توجه به ریسک آنها برای این دسته از بنگاه‌ها مقرون به صرفه نبوده که در نهایت موجب تضعیف فضای کسب و کار شده است. بنابراین پیشنهاد می گردد در یک اقدام اصلاحی با اصلاح ماده ۳۲ آیین دادرسی مدنی امکان معرفی نماینده حقوقی از طرف بنگاه های خصوصی به محاکم قضایی ایجاد گردد که از این طریق هزینه‌های بنگاه‌داری این دسته از بنگاه‌های کشور به مقدار قابل توجهی کاهش یافت.

پیشاپیش از دستور مساعد جنابعالی سپاسگذاری می نماید.”

همچنین مطالعه کنید:

نقدینگی به ۵ هزار هزار میلیارد تومان خواهد رسید/خلق پول ۴۲هزار برابر اما تولید ۱.۷ برابر شد

به گزارش کسب و کار نیوز، حسین عیوضلو در نشست «سیاست‌های اقتصادی پیشنهادی به دولت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *