صفحه اصلی / اقتصادی / انرژی / از کل بدهی بابک زنجانی فقط ۲ هزار میلیارد تومان وصول شده است

وزیر نفت گفت

از کل بدهی بابک زنجانی فقط ۲ هزار میلیارد تومان وصول شده است

کسب و کار نیوز- وزیر نفت گفت: کل اموالی که بابک زنجانی تاکنون به وزارت نفت برگرداننده حدود ۲ هزار میلیارد تومان است و هنوز بخش زیادی از بدهی‌های او وصول نشده است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم،  بیژن نامدار زنگنه درحاشیه همایش هم‌اندیشی کارگروه ارتقای سلامت اداری و مبارزه با مفاسد اقتصادی در جمع خبرنگاران با تشریح برخی از پرونده‌های درحال رسیدگی در وزارت نفت گفت: یکی از بزرگترین مفاسد انجام شده در این وزارتخانه، پرونده بابک زنجانی است که ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار پول نفت را برده و این اصل پول است و با محاسبه بهره آن رقم بیشتر از این‌ها است.
وی پرونده خرید دکل نفتی گم شده، فساد در تاسیسات دریایی، پرونده پتروشیمی و پرونده فساد در اکتشاف را از دیگر پرونده‌های در حال رسیدگی در وزارت نفت عنوان کرد و افزود: البته اخیراً گفته اند ۲۵ میلیون دلار هم مدیر مالی نفت اختلاس کرده که اصلا نفت مدیر مالی ندارد که بخواهد این پول را ببرد و این تخلف درنفت نبوده بلکه این پول، دو و سه روز به حساب نفت آمد و آن جنجال را درست کردند که بگویند در نفت، در و دروازه‌ای وجود ندارد.
زنگنه با بیان اینکه اموال بابک زنجانی را بسیار سخت می‌خرند، گفت: البته ما دنبال آن هستیم که این اموال را بفروشیم.
وی با بیان اینکه زنجانی مرتب می‌گوید تمام پول را به حساب شرکت ملی نفت واریز می‌کنم و شما اموال مرا پس بدهید گفت: این اموال هم اکنون متعلق به نفت است، اما اگر یک زمانی زنجانی پول نفت را داد که البته خیلی بعید است، اموالش را به او پس می‌دهیم.
وزیر نفت با بیان اینکه زنجانی همچنان در برخی رسانه‌ها نفوذ دارد گفت: خیلی از حرف‌هایی که این روز‌ها در برخی رسانه‌ها زده می‌شود اگرسرنخ اش را بگیرید، به داخل زندان می‌رسد.
زنگنه با بیان اینکه من معتقدم اصلا پولی وجود ندارد که زنجانی آن را پس بدهد گفت: اینکه بابک زنجانی می‌گوید من می‌خواهم پول نفت را پس بدهم، اما وزارت نفت شماره حسابی اعلام نمی‌کند بیشتر یک شوخی است.
وی افزود: اخیرا این آقا گفته بروید در یک بانکی حساب باز کنید تا من پول تان را به آن حساب بریزم. اما بانکی که معرفی کرده ۱۰ میلیون دلار سرمایه دارد و ۲۰۰ میلیون دلار بدهی، حالا ما چطور در چنین بانکی حساب باز کنیم؟

وزیر نفت با تاکید براینکه برای باز کردن هر حسابی باید بانک مرکزی به ما اجازه بدهد گفت: اگر ما در چنین بانکی حساب باز کردیم واین آقا هم ادعا کرد پول را به حساب ریخته و بعد چیزی دستگیرمان نشد تکلیف چیست؟
زنگنه با بیان اینکه اگر زنجانی واقعا می‌خواهد بدهی اش را بدهد نیازی به این کار‌ها نیست گفت: قوه قضائیه نماینده ماست و نماینده عموم مردم است و اگر این آقا راست می‌گوید بدهی اش را به حساب قوه قضائیه بریزد و قوه قضائیه هم به حساب دولت واریز می‌کند. اما دعوا سر این‌ها نیست.
وزیر نفت با بیان اینکه بابک زنجانی روش‌های زیرکانه‌ای برای فرار از پاسخگویی بکار می‌برد، گفت: من معتقدم اساساً پولی در دست بابک زنجانی نیست که بخواهد پس بدهد.

*در مبارزه با فساد هیچ خط قرمزی نداریم

بیژن نامدار زنگنه، در هم اندیشی کارگروه ارتقای سلامت اداری و مبارزه با مفاسد اقتصادی و هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان وزارت نفت، ​ افزود: اصل تشکیل چنین نشستی مثبت است، زیرا موضوع مبارزه با مفاسد اقتصادی بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه مبارزه با فساد وظیفه یک دستگاه نیست و همه دستگاه‌ها باید به این مهم توجه کنند گفت:​ هیچ‌کس مبارزه با فساد را باور نمی‌کند مگر اینکه مدیران ارشد رفتار ضدفساد داشته باشند و با فساد برخورد کنند.
زنگنه با تاکید براینکه در سطوح بالای نظام، ​ ذره‌ای از فساد دیده نمی‌شود و همگی در سلامت قرار دارند تصریح کرد: باید با فساد در هر سطحی برخورد کرد تا از تسری فساد به افراد سالم جلوگیری شود.
وی بابیان اینکه افراد دزد و ناسالم به دنبال منفعت و پول هستند و ازآنجا که وزارت نفت، حکم بانک و جواهرفروشی نظام را دارد در این بخش بیشتر نفوذ می‌کنند گفت: بخش فروش فرآورده‌های نفتی، مناقصات، فروش اموال از بخش‌های مهم ایجاد فساد هستند.
وزیر نفت درباره تخلفات اداری هم افزود: در تخلفات اداری نباید به افراد ترحم کرد و باید با اشد مجازات با آن برخورد کرد.
وی اضافه کرد: کسانی که به اموال بیت‌المال تجاوز می‌کنند باید با اشد مجازات با آن‌ها برخورد کرد زیراکه برخی در حرام‌خوری جسور شدند.
زنگنه ادامه داد:​ برای مقابله با فساد در فروش نفت، مقابله و ایستادگی و از امانت مردم با قدرت محافظت می‌کنم.
وزیر نفت تاکید کرد:​ در شرایطی که مردم برای چند هزار تومان گرفتار هستند؛ برخی میلیارد‌ها تومان فساد می‌کنند بنابراین ترحم به این افراد اصلا درست نیست و باید با شدیدترین وجه با آن‌ها برخورد کرد.
وی با بیان اینکه انتظارم از بازرسی فقط کشف فساد است و هیچ ماموریت دیگری ندارند افزود: بابک زنجانی، PCc (شرکت بازرگانی پتروشیمی) ​، اکتشاف، تاسیسات دریایی از موارد فساد هستند که در نفت کشف شده است و آن را دنبال می‌کنیم.
زنگنه با بیان اینکه برخی با غرض و مرض به عده‌ای تهمت و افترای فساد می‌زنند که باید با این افراد نیز برخورد شود گفت: در مبارزه با فساد هیچ خط قرمزی وجود ندارد و هر جا دیدید آن را دنبال کنید.
وزیر نفت در توضیح جزییات مفاسد اقصادی در وزارت نفت اظهار داشت:​ اگر روزانه یک کامیون گازوئیل وارد نیروگاه بشود و جای گازوییل آب ریخته شود، کسی جز راننده و تحویل گیرنده خبردار نخواهند شد و من حساب کرده ام سالی ۱۱ میلیارد تومان برای این دو نفر درآمد خواهد داشت و حالا اگر یک مامور هم برایشان بگذارم این پول به جای دو نفر بین سه نفر تقسیم می‌شود و تاثیری در اصل ماجرا ندارد، زیرا که هم اکنون گازوییل بصورت مجانی در اختیار نیروگاه‌ها قرار می‌گیرد.
وی افزود: وقتی از فساد در بخش فرآورده‌های نفتی صحبت می‌شود عده‌ای می‌گویند قیمت را اصلاح کنید، که حرف درستی است، اما این مسله نباید باعث شود با فساد برخورد نکنیم.
زنگنه ادامه داد: به گزارش تخلفات، حساس باشید، تحقیق کنید و اگر خلافی بود با آن برخورد کنید، بازرسی این مهم را به‌عنوان اصل در دستور کار قرار دهد.
وزیر نفت با تاکید بر اینکه برای مقابله با فساد در فروش نفت مقابله و ایستادگی می‌کنم گفت: چوبش را هم می‌خورم، اما از امانت مردم که در دستم است با قدرت محافظت می‌کنم.
زنگنه افزود:​ روش‌های فساد فوق‌العاده پیچیده شده‌اند که باید به این پیچیدگی‌ها توجه کرد.
گفتنی است؛ ​ هم اندیشی کارگروه ارتقای سلامت اداری و مبارزه با مفاسد اقتصادی و هئیت‌های رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان وزارت نفت صبح امروز با حضور وزیر نفت و مدیران ارشد این وزارتخانه برگزار شد.

همچنین مطالعه کنید:

سازوکارهای عرضه مسکن در بورس کالا ابهام دارد/بن بست پیش فروش متری مسکن در بورس

شایلی قرائی به گزارش کسب کار نیوز ، این در حالی است که وزیر امور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *