صفحه اصلی / استارت آپ‌ و دانش‌بنیان‌ / نگاه دولتی نمی تواند موفقیت کسب و کارها را رقم بزند

نگاه دولتی نمی تواند موفقیت کسب و کارها را رقم بزند

یک اقتصاددان گفت: نگاه دولتی ای که هنوز بر سر اقتصاد ایران وجود دارد اجازه بهبود فضای کسب و کار را نخواهد داد. دیدگاه دولت به کارآفرینی باید تغییر پیدا کند و به این باور برسد که بخش خصوصی می تواند اشتغالزایی را متحول سازد.

به گزارش کسب و کار نیوز، موسی غنی نژاد ادامه داد: اگر دولت بتواند دخالت خود را از بخش های مختلف که بخش خصوصی توانایی تحول در آن را دارد بردارد، شاهد دگرگونی در اقتصادی خواهیم بود که امروز بیمار تصمیمات اشتباه شده است. هر چند در سالهای اخیر تجربیاتی درباره مخالفت با اقتصاد دولتی در دولت وجود داشته و بیشتر به رشد بخش خصوصی تمایل داشتند اما به دلیل آنکه در چارچوب اقتصاد دولتی فعالیت می‌کردند، کار چندانی از دستشان برنیامد و این روند ادامه دار شده است.

به گفته این اقتصاددان، امروز سایه دولت بر سر کسب و کارهای نوپا نیز دیده می شود و اگرچه نمی توان منکر تاثیر حمایت های دولتی در روند توسعه آنها شد، اما حضور ادامه دار دولت نمی تواند موفقیت کسب و کارهای نوین را رقم بزند. بنابراین بهترین کاری که دولت در شرایط کنونی باید انجام دهد آزادسازی فضای کسب و کار و برچیدن نهادهای دولتی بازار است. این در حالی است که یکی دیگر از موانع دست و پاگیر برای بخش خصوصی حضور نابرابر در میدان رقابت است. بخش خصوصی شرایط رقابتی در فضای کسب وکار ندارد. تبعیض ها رقابت نابرابری را بین بخش خصوصی از یک طرف و دولت و نهادهای عمومی از طرف دیگر رقم زده که به شکست و تضعیف بخش خصوصی منجر شده و در حالی که کلید حل مشکلات در شرایط اقتصادی امروز بخش خصوصی است کمتر به آن بها داده می شود.

همچنین مطالعه کنید:

۹خبر نوبخت درباره حقوق‌ها

به گزارش کسب و کار نیوز ، رئیس سازمان برنامه و بودجه آخرین اقدامات صورت‌گرفته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *