صفحه اصلی / استان ها / هنر سوزن دوزی بلوچ می‌تواند در اقتصاد فرهنگ به کار آید

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار:

هنر سوزن دوزی بلوچ می‌تواند در اقتصاد فرهنگ به کار آید

کسب و کار نیوز:مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: تولیدات سوزن دوزی بلوچ یک ظرفیتی است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, عبدالرحیم کردی در نشست پروژه ملی ساماندهی صدور مجوز راه اندازی یک هزار کارگاه سوزن دوزی استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه هنر سوزن دوزی ریشه و اصالتی دارد که می‌تواند در اقتصاد فرهنگ به کار آید، گفت: سوزن دوزی بلوچ به عنوان یک اصالت ایرانی در لباس بانوان کاربردی شده است.
وی بیان کرد: می‌خواهیم به این پتانسیل منطقه بیشتر بپردازیم و در همین راستا سراغ طرح و برنامه‌ای رفتیم و کل زنجیره تولید را مطالعه کردیم و دیدیم اشکال اصلی در فرآیند کار این است که ما برای مارکتینگ کمک کنیم. بر همین اساس به نیاز بازار به طرح و رنگ بیشتر توجه کردیم و در همین راستا کلاس‌های آموزشی را برای کاربردی کردن نقوش سوزن دوزی برپا کردیم.
کردی با بیان اینکه هنر سوزن دوزی بلوچ ریشه و اصالتی دارد که می‌تواند در اقتصاد فرهنگ به کار آید، گفت: سوزن دوزی بلوچ به عنوان یک اصالت ایرانی در لباس بانوان کاربردی شده است.
وی گفت: ما در منطقه چابهار علاوه بر نقش اقتصاد ملی به رفاه به توسعه محلی هم توجه می‌کنیم. ما در کنار پروژه‌ها و مسائلی که دنبال می‌کردیم برای اینکه توسعه را پایدار کنیم باید مشارکت جوامع محلی را در فرآیند توسعه داشته باشیم. بر همین اساس تلاش کردیم با رویکرد جلب مشارکت جوامع محلی بر اقتصاد تأثیر بگذاریم و در بررسی‌ها بر این تاکید شد به توانمندی و پتانسیل مردم منطقه بیشتر توجه کنیم و از آنها کمک بگیریم که از پتانسیل آنها بهره برداری اقتصادی شود.
کردی گفت: در سال گذشته برای اولین بار هفت تعاونی سوزن دوزی در منطقه آزاد چابهار راه اندازی شد و هفت سوزن دوز به صورت مستقیم بیمه شدند و این برای سوزن دوزان پیام خوبی بود که بقیه آنها هم به ما بپیوندند.
وی با اشاره به حمایت از سوزن دوزان و برپایی دو نمایشگاه در خارج از کشور گفت: ما دو نمایشگاه در کشورهای عمان و ایتالیا برپا کردیم و پس از آن شرکت کنندگان در این نمایشگاه در چندین نمایشگاه خارجی نیز شرکت کردند.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار افزود: سال گذشته در راستای تفاهم نامه‌ای با معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بخش بین الملل جشنواره مد و لباس فجر در چابهار برگزار شد و در راستای همین تفاهم نامه ما مجوز مدرسه عالی هنر و دپارتمان طراحی دوخت لباس را در چابهار راه اندازی کردیم.
کردی با بیان اینکه ما به اقتصاد فرهنگ اعتقاد داریم، گفت: هنر سوزن دوزی یک ریشه و اصالتی دارد که می‌شود بر روی آن کار کرد. ما می‌خواهیم ضمن توسعه فعالیت‌های فرهنگی و فرهنگ به مردم هم کمک کنیم و این در عین حال به حس هویت ما نیز کمک می‌کند.
وی تصریح کرد: برای راه اندازی یک کارگاه سوزن دوزی حداکثر منبع مالی که لازم است، یک میلیون است و با این می‌شود کاری را شروع کرد که محصولی که تولید می‌شود، محصولی با قیمت پنج میلیون تولید می‌کند. سوزن دوزی بلوچ به عنوان یک اصالت ایرانی امروز در لباس‌های بانوان کاربردی شده است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار از راه اندازی اولین نمایشگاه دائمی صنایع دستی در منطقه چابهار خبر داد و گفت: در این نمایشگاه دائمی سوزن دوزان و هنرمندانی که صنایع دستی تولید می‌کنند، محصولات شأن را به آنجا می‌آورند و به فروش می‌رسانند. با توافقی که با معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری داریم، بازارچه صنایع دستی تا عید امسال در منطقه چابهار برپا خواهد شد.
کردی در پاسخ به این سوال که برای کاربردی و امروزی‌تر کردن سوزن دوزی بلوچ چه کلاس‌های آموزشی برای هنرمندان سوزن دوز برپا می‌کنید، گفت: ما در همین راستا یک مدرسه عالی هنر در چابهار برپا کرده ایم که دپارتمان طراحی دوخت دارد، سرفصل‌های آموزشی در این دپارتمان مورد توجه قرار گرفته است. در این کلاس‌های آموزشی رنگ شناسی و نقوش سوزن دوزی آموزش داده می‌شود البته تاکید ما در بحث آموزش در تجاری سازی و مدلینگ است.
صدور مجوز ۶۰ کارگاه سوزن دوزی در سیستان و بلوچستان
مدیر کل فرهنگ وارشاد سیستان و بلوچستان از صدور مجوز ۶۰ کارگاه سوزن دوزی خبر داد و گفت: از آغاز بکار این طرح تاکنون ۶۰ مجوز صادر شده است، همچنین بیمه هنرمندان مشغول در کارگاه‌ها نیز شروع شده است و آنها از تسهیلات بیمه هنرمندان استفاده می‌شود.
حسین مسگرانی در نشست با خبرنگاران بیان کرد: ظرفیت پروژه ملی ساماندهی صدور مجوز راه اندازی یک هزار کارگاه سوزن دوزی استان سیستان و بلوچستان بسیار بالاست و محور این طرح بانوان هستند که این زنان محور توسعه استان هستند.
مدیر کل فرهنگ وارشاد سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در حوزه کارآفرینی در فرهنگ و هنر باید حمایت‌هایی شود، اظهار کرد: باید این حمایت‌ها در بخش آموزش و بازاریابی باشد.
مسگرانی همچنین گفت: ما بانک اطلاعاتی جامعی از هنرمندان سوزن دوز منطقه داریم و هر کدام از آنها آمادگی راه اندازی کارگاه دارند.
همچنین در این نشست حمید قبادی (دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس) با اشاره به آنکه هزار کارگاه سوزن دوزی که قرار است در استان سیستان و بلوچستان راه‌اندازی شود در قالب دوخت‌های سنتی سوزن‌دوزی بلوچ خواهد بود، گفت: قرار است لباس‌های ایرانی اسلامی تولید کنیم و محتوا و موضوعیت سوزن‌دوزی به طرح لباس‌های ایرانی وارد شود.
وی ادامه داد: سوزن‌دوزی بلوچ ظرفیت‌های گسترده‌ای دارد و استان سیستان و بلوچستان به واسطه ظرفیت گسترده‌ای که دارد می‌تواند این حوزه را توسعه دهد ضمن آنکه شاهد اقبال عمومی از نقش مکران نیز بودیم.
قبادی خاطرنشان کرد: تفاهم‌نامه‌ای با معاونت امور هنری چابهار منعقد کردیم تا چابهار را به عنوان یکی از پایگاه‌های دوخت سنتی کشور معرفی شود در عین حال مجموعه ردای سنتی مکران مجری کار شده است و در این راستا تفاهم‌نامه اجرایی بین سپاه منطقه آزاد چابهار، فرهنگ و ارشاد به منظور ایجاد توسعه پایدار در منطقه منعقد شده است.
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس خاطرنشان کرد: مجریان طرح شناسایی شده‌اند و در حال دریافت مجوزها هستند که این مجوزها توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد سیستان و بلوچستان صادر خواهد شد همچنین تأمین مواد اولیه توسط مجری منطقه آزاد چابهار انجام می‌شود و بیمه هنرمندان نیز توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد، سپاه و همچنین کمیته امداد رقم خواهد خورد.
به گفته قبادی قراردادهای تضمین خرید از کارگاه‌های منتخب نیز منعقد شده است ضمن آنکه تاکید بر آن است تا بتوان امکان صادرات این کارها را نیز فراهم کرد چنانچه در حال حاضر بازارچه‌هایی برای عرضه این محصولات در تهران، مشهد، شیراز، اصفهان برپا شده و قرار است تا پایان سال هزار واحد شناسایی و معرفی شوند.
او تاکید کرد: سوزن دوزی بلوچ یک برند است و هویت ایرانی را داراست که می‌تواند روی لباس‌های مدرن قرار گیرد. در عین حال می‌توان تلفیقی از دوخت سنتی با لباس و طرح‌های مدرن را در اختیار مخاطب امروزی قرار داد.
قبادی در پاسخ به سوال خبرنگار حاضر در جلسه مبنی بر آنکه چه برنامه‌ای برای نظارت در خصوص عدم کاهش کیفیت آثار تولید شده و همچنین نظارت بر قیمت‌گذاری آثار سوزن‌دوزی در نظر دارند، گفت: گرانی اتفاق نمی‌افتد چرا که ساده‌سازی را مدنظر داریم و قصد داریم از تکه‌ها و نمادهای سوزن‌دوزی شده روی لباس‌ها استفاده کنیم نباید فراموش کرد که سوزن‌دوزی بر اساس تکنیک‌های هندسی تبدیل به نقش می‌شوند همچنین هنرمندانی را در نظر داریم تا بر اساس برش‌ها و تکنیک‌ها دوخت جدیدی را ارائه دهند.
او ادامه داد: بنا نیست عین قطعات سوزن‌دوزی وارد لباس‌های امروزی شود از آنجایی که این هنر زمان‌بر است قطعاً قیمت بالایی خواهد داشت اگر قرار باشد این کار را بکنیم اول کار قیمت آثار تولید شده بالا خواهد بود که مورد استقبال خریدار قرار نمی‌گیرد قرار است ساده‌سازی در هنر طراحی صورت گیرد بنابراین آنچه که از سوزن‌دوزی خواهید دید لزوماً آن لباس بلوچ که در همه ذهن‌ها است نیست اما الهام دهنده آن طرح‌ها خواهد بود در و اقع فراگیر شدن سوزن‌دوزی و طرح آن را مدنظر داریم.

 

همچنین مطالعه کنید:

روحانی: برای عیب و نقص‌ها از مردم عذرخواهی می‌کنیم

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهوری صبح یکشنبه در آخرین جلسه هیات دولت دوازدهم اظهار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *