صفحه اصلی / اسلایدر / مالیات بر درآمد در کشورهای درحال توسعه دو برابر ایران است
مالیات بر درآمد در کشورهای درحال توسعه دو برابر ایران است

رئیس کل سازمان امور مالیاتی:

مالیات بر درآمد در کشورهای درحال توسعه دو برابر ایران است

کسب و کار نیوز- رئیس کل سازمان امور مالیاتی با اشاره به دریافت ۸.۵ درصدی مالیات از درآمدها گفت: در کشورهای پیشرفته ۳۰ درصد درآمد مردم بابت مالیات اخذ می شود و در کشورهای در حال توسعه این رقم ۱۵ تا ۱۸ درصد است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم، امیدعلی پارسا در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با بیان این مطلب افزود: تا زمانی که ریز اطلاعات دقیق و اسناد متقن درباره دارایی ها و درآمد همه اشخاص حقیقی و حقوقی از طریق سامانه های الکترونیکی ایمن و قابل اعتماد در اختیار سازمان مالیاتی قرار نگیرد قادر نخواهیم بود از فرار مالیاتی جلوگیری کنیم و اداره عادلانه کشور هم محقق نخواهد شد.

وی مالیات را هزینه زندگی اجتماعی دانست و گفت: تامین هزینه زندگی اجتماعی از طریق روشهای اخذمالیات، استقراض ، فروش نفت و یا چاپ پول است که چاپ پول موجب تورم فزاینده می شود که نوعی مالیات پنهان است که تنها از اقشار متوسط و ضعیف اخذ می شود زیرا اقشار ثروتمند از تورم آسیب نمی بینند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور اصلاح پایه های مالیاتی و اصلاح شکل های درآمد و هزینه کشور را ضروری دانست و افزود: حاکمیت ها باید بدانند کی، کجا و چقدر درآمد دارند و برای این کار باید زیرساختارهای الکترونیکی فراهم شود وهمه دستگاه های اجرایی موظف شوند اطلاعات افراد و شرکت ها را کامل ، دقیق و بدون خدشه در اختیار سازمان مالیاتی قرار دهند.

پارسا گفت: هدف سازمان مالیاتی در اخذ مالیات، صرفا کسب درآمد نیست، بلکه تنظیم اقتصاد و فعالیت های اقتصادی و جلوگیری از رانت و فساد و فعالیت های سوداگرانه مخل اقتصاد کشور است.

وی فراهم بودن شرایط فرار مالیاتی که نوعی دزدی است انتقاد کرد و افزود: بر اساس برآوردها حدود ۳۰ تا ۳۵ هزار میلیارد تومان در کشور فرار مالیاتی داریم که رقم بسیار بزرگی است که تنها راه مقابله با آن فراهم شدن زیرساختهای الکترونیکی و انتقال اطلاعات اقتصادی همه افراد حقیقی و حقوقی به سازمان امور مالیاتی است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی با اشاره به دریافت ۸٫۵ درصدی مالیات از درآمدها گفت: در کشورهای پیشرفته ۳۰ درصد درآمد مردم بابت مالیات اخذ می شود و در کشورهای در حال توسعه این رقم ۱۵ تا ۱۸ درصد است.

پارسا با بیان این که به دنبال هوشمندسازی نظام محاسبه مالیاتی کشور هستیم، درباره اخذ مالیات از عایدی سرمایه هم افزود: در ۱۸۰ کشور دنیا از عایدی سرمایه مالیات اخذ می شود و این مالیات از تولید یا از سرمایه گرفته نمی شود بلکه از تغییرات یکباره و نامتعارف قیمت اقلام سرمایه ای اخذ می شود و هدف آن تنظیم اقتصاد و جلوگیری از فعالیتهای سوداگرانه است.

وحید شقاقی کارشناس مسائل اقتصادی نیز در ارتباط تلفنی با برنامه تیتر امشب با انتقاد از اقتصاد نفتی که زمینه ساز فساد و رانت شده است گفت: نظام مالیاتی بدون شفافیت امکان ادامه حیات ندارد و لازمه شفافیت مقابله جدی با فساد و رانت است و چالش بزرگ سازمان مالیاتی، توسعه بانکهای اطلاعاتی در حوزه های مختلف است.

خاندوزی کارشناس مسائل اقتصادی و دیگر مهمان تلفنی برنامه هم با بیان این که در حسرت آن مانده ایم که حداقل نیمی از هزینه های جاری دولت از مالیات تامین شود گفت: باید عزم جدی تری در دولت ایجاد شود تا دستگاه های دولتیهمکاری بیشتری با سازمان مالیاتی داشته باشند و ممکن است در سال های آینده با رفع تحریم ها مجدد انگیزه مسئولان برای دریافت مالیات کاهش یابد.

همچنین مطالعه کنید:

ارزش سبد کالابرگ الکترونیکی/یارانه هیچ‌کس با کالابرگ الکترونیکی قطع نمی‌شود

به گزارش کسب و کار نیوز، حمید فرداد با اشاره به اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.