صفحه اصلی / اسلایدر / تمام دستگاه‌ها باید ریز اطلاعات را به سازمان مالیات ارائه دهند

رئیس سازمان مالیاتی

تمام دستگاه‌ها باید ریز اطلاعات را به سازمان مالیات ارائه دهند

رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت:همه دستگاه‌های اجرایی موظف هستند اطلاعات افراد و شرکت‌ها را کامل و دقیق و بدون خدشه در اختیار سازمان مالیاتی قرار دهند.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از مهر، امیدعلی پارسا در برنامه «تیتر امشب» اظهار داشت: اداره عادلانه کشور با دریافت مالیات عادلانه از همه اشخاص حقیقی و حقوقی متناسب با هزینه‌ها و درآمدها و مصرفشان ممکن و محقق می‌شود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی افزود: تا زمانی که ریز اطلاعات دقیق و اسناد متقن درباره دارایی‌ها و درآمد همه اشخاص حقیقی و حقوقی از طریق سیستم‌های الکترونیکی ایمن و قابل اعتماد در اختیار سازمان مالیاتی قرار نگیرد قادر نخواهیم بود از فرار مالیاتی جلوگیری کنیم و اداره عادلانه کشور محقق نخواهد شد.

وی مالیات را هزینه زندگی اجتماعی دانست و گفت: تأمین هزینه زندگی اجتماعی یا از طریق مالیات است یا از طریق استقراض یا فروش نفت و یا چاپ پول، که چاپ پول موجب تورم فزاینده می‌شود که نوعی مالیات پنهان است که تنها از اقشار متوسط و ضعیف اخذ می‌شود زیرا اقشار ثروتمند از تورم آسیب نمی‌بینند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی اصلاح پایه‌های مالیاتی و اصلاح شکل‌های درآمد و هزینه کشور را لازم شمرد و افزود: حاکمیت‌ها باید بدانند کی، کجا و چقدر درآمد دارد و برای این کار باید زیرساختهای الکترونیکی فراهم شود و همه دستگاه‌های اجرایی موظف شوند اطلاعات افراد و شرکت‌ها را کامل و دقیق و بدون خدشه در اختیار سازمان مالیاتی قرار دهند.

پارسا گفت: هدف سازمان مالیاتی در اخذ مالیات صرفاً کسب درآمد نیست، بلکه تنظیم اقتصاد و فعالیت‌های اقتصادی و جلوگیری از رانت و فساد و فعالیت‌های سوداگرانه مخل اقتصاد کشور است.

وی از فراهم بودن شرایط فرار مالیاتی که آن را نوعی دزدی دانست انتقاد کرد و گفت: بر اساس برآوردها حدود ۳۰ تا ۳۵ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم که رقم بسیار بزرگی است و تنها راه مقابله با آن فراهم شدن زیرساخت‌های الکترونیکی و انتقال اطلاعات اقتصادی همه افراد حقیقی و حقوقی به سازمان امور مالیاتی است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی با اشاره به دریافت ۸.۵ درصدی مالیات از درآمدها، افزود: در کشورهای پیشرفته ۳۰ درصد درآمد مردم بابت مالیات اخذ می‌شود و در کشورهای در حال توسعه این رقم ۱۵ تا ۱۸ درصد درآمدهاست.

پارسا با بیان اینکه به دنبال هوشمندسازی نظام محاسبه مالیاتی کشور هستیم، درباره اخذ مالیات از عایدی سرمایه گفت: در ۱۸۰ کشور دنیا از عایدی سرمایه مالیات اخذ می‌شود و این مالیات از تولید یا از سرمایه گرفته نمی‌شود بلکه از تغییرات یکباره و نامتعارف قیمت اقلام سرمایه‌ای اخذ می‌شود و هدف آن تنظیم اقتصاد و جلوگیری از فعالیت‌های سوداگرانه است.

وی همچنین خواهان افزایش پوشش‌های مالیاتی و بازنگری معافیت‌های مالیاتی شد.

توسعه بانک‌های اطلاعاتی چالش بزرگ سازمان مالیات

وحید شقاقی کارشناس مسائل اقتصادی نیز در ارتباط تلفنی با برنامه با انتقاد از اقتصاد نفتی که زمینه ساز فساد و رانت شده است گفت: نظام مالیاتی بدون شفافیت امکان ادامه حیات ندارد و لازمه شفافیت مقابله جدی با فساد و رانت است و چالش بزرگ سازمان مالیاتی توسعه بانک‌های اطلاعاتی در حوزه‌های مختلف است.

احسان خاندوزی کارشناس مسائل اقتصادی و دیگر مهمان تلفنی برنامه هم با بیان اینکه در حسرت آن مانده ایم که حداقل نیمی از هزینه‌های جاری دولت از مالیات تأمین شود گفت: باید عزم جدی تری در دولت ایجاد شود تا دستگاه‌های دولتی همکاری بیشتری با سازمان مالیاتی داشته باشند و ممکن است در سال‌های آینده با رفع تحریم‌ها مجدداً انگیزه مسئولان برای دریافت مالیات کاهش یابد.

همچنین مطالعه کنید:

نقدینگی به ۵ هزار هزار میلیارد تومان خواهد رسید/خلق پول ۴۲هزار برابر اما تولید ۱.۷ برابر شد

به گزارش کسب و کار نیوز، حسین عیوضلو در نشست «سیاست‌های اقتصادی پیشنهادی به دولت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *