صفحه اصلی / اصناف / نگرانی از ورود غیرمجاز دام از کشورهای همسایه

رصد مستمر بیماری‌های مشترک دام و انسان

نگرانی از ورود غیرمجاز دام از کشورهای همسایه

وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی درباره نحوه نگهداری حیوانات اهلی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش کسب و کار نیوز، دکتر علیرضا رئیسی – معاون بهداشت وزارت بهداشت در این نشست ضمن تشکر از اقدامات سازمان دامپزشکی در مشکلات سیل اخیر گفت: با وجود این که حدود ۲۴ استان درگیر سیل بودند، اما خوشبختانه با همکاری‌های صورت گرفته، حوزه بهداشت و سلامت توانست خوش بدرخشد و مورد تقدیر سازمان بهداشت جهانی و همچنین مقامات ایرانی قرار گیرد. علیرغم وجود تمام مشکلات ما در سیلی که در ابتدای سال اتفاق افتاد، هیچ بیماری اپیدمی مشاهده نکردیم و این اتفاق میسر نبود مگر با همکاری مناسب دوستان‌مان در سازمان دامپزشکی. وی در ادامه با اشاره به همین همکاری‌های صورت گرفته، افزود: با این همکاری‌ها می‌توان بسیاری از بیماری‌های مشترک میان دام و انسان که همواره تهدیدی برای سلامت انسان‌ها است را کنترل کرد. در حال حاضر اوضاع تحت کنترل است، اما نگرانی‌هایی در خصوص ورود غیرمجاز دام از کشورهای همسایه مطرح می‌شود که خوشبختانه با پیگیری‌ها و تلاش دو سازمان بیماری خاصی مردم کشور را تهدید نمی‌کند، اما همواره باید این حوزه را رصد کنیم.

رئیسی با تاکید بر لزوم همکاری‌های بین بخشی ادامه داد: در همین راستا اگر اماکن حضور دام‌ها و کشتارگاه‌ها توسط تیم‌های مشترک از اعضای وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی بازدید شود، اقدامات از این هم مؤثرتر خواهد شد. در همین زمینه تبادل اطلاعات بر خط در حوزه بیماری‌ها و حوزه بهداشت محیط حرفه‌ای می‌تواند در زمینه شناسایی و توقف بیماری‌ها به ما کمک کند. در همین راستا ما در معاونت بهداشت وزارت بهداشت از نظرات تخصصی یک کارشناس ارشد دامپزشکی استفاده می‌کنیم تا این نظرات بتواند پل ارتباطی خوبی میان ما و سازمان دامپزشکی باشد.

رئیسی در ادامه افزود: در حال آماده سازی مپینگ‌هایی برای شناسایی بیماری‌ها در نقطه نقطه کشور هستیم و در زمینه شناسایی بیماری‌های مشترک بین حیوان و انسان، سازمان دامپزشکی می‌تواند کمک‌های شایانی به ما کند. رئیسی ادامه داد: امسال برای اولین بار به عنوان پایلوت در استان فارس ۱۶ خانه بهداشت عشایری راه‌اندازی کردیم که در لیست آموزشی بهورزان این مراکز، آموزه‌هایی در راستای شناسایی بیماری‌های مشترک بین انسان و دام قرار می‌گیرد. ما در نظر داریم تا این خانه‌های بهداشت را تا مرز ۴۰۰ عدد در کشور برسانیم تا جایی که عشایر کوچ کننده تا هر خانه‌ای بهداشت حدود نیم ساعت فاصله داشته باشند. در همین زمینه نیز سازمان دامپزشکی می‌تواند واحدهای آموزشی برای بهورزان ما در نظر بگیرد؛ چرا که همه می‌دانیم عشایر ارتباط بیشتری با دام و حیوانات اهلی دارند.

وی در خصوص بیماری تب مالت اظهار داشت: اگر کشتاری که در مراکز کشتارگاه‌ها صورت می‌گیرد بتوانند در نقشه مپینگ ما حضور داشته باشند، آمار دقیق‌تری از اوضاع حاکم بر دام‌ها به دست می‌آید که از این طریق می‌توان سیاست‌گذاران را راضی کرد تا در این زمینه هزینه‌های بیشتری کنند.در ادامه این نشست علیرضا رفیعی پور – رئیس سازمان دامپزشکی ضمن ابراز خرسندی از همکاری‌های موجود میان وزارت بهداشت و این سازمان گفت: این همکاری‌ها می‌تواند ما را به سوی اهداف بزرگی که داریم سوق دهد. آن چه برای ما مشخص است این است که تنها با استفاده از واژه‌ها و شعارهایی مانند “امنیت غذایی، از مزرعه تا سفره” مردم اکتفا نکرده و با تقویت همکاری بین بخشی کمک به محقق شدن هر چه سریع‌تر اهداف‌مان کنیم.

وی در ادامه با اشاره به کمبود اعتبارات سازمان دامپزشکی گفت: مشکل کمبود بودجه همواره برای ما وجود داشته است، اما باید این نکته را در نظر گرفت که با وجود این مشکلات بسیاری از موفقیت‌های ما در کنترل این بیماری‌ها میسر نبود مگر با تقویت همکاری‌های بین بخشی. در همین زمینه وزارت بهداشت، سازمان دامپزشکی و سازمان محیط زیست با همکاری یکدیگر می‌توانند به اهداف بزرگ خود برسند. باید توجه داشت اگر این همکاری صورت نمی‌گرفت در سال قبل با ورود ویروس آنفلوانزای پرندگان در گیلان، می‌توانست صدمات زیادی به کشور وارد شود که توانستیم جلوی آن را بگیریم.

وی افزود: سازمان دامپزشکی در صورت تحقق هدف ایمنی‌سازی دام و کشتار دام، می‌تواند در کنترل بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان به نرم جهانی برسد؛ به طوری که در حوزه ابتلاء به بیماری تب مالت شاهد ابتلای کمتر از ۱۰ نفر در هر ۱۰۰هزار نفر باشیم.رفیعی‌پور ادامه داد: سازمان دامپزشکی با سیستم قوی جی. آی. اس توانسته یک الگوی بی نظیری در سطح بین المللی داشته باشد که این سیستم آنلاین در جهان کم نظیر است. با استفاده از اطلاعات این سیستم می‌توانیم تمامی داده‌ها حتی در نقاط دور افتاده را بررسی و ثبت کنیم.وی افزود: به دلیل همین موفقیت‌ها در کنترل تب برفکی، هاری، پی پی آر و غیره بعد از گذشت نیم قرن از تصویب قانون جامع دامپزشکی برای اولین بار در منطقه خاورمیانه برای مدت سه سال صاحب کرسی مطالعاتی در این زمینه شدیم.وی در خصوص تقویت سیستم‌های آنلاین و نرم افزاری گفت: از وزارت بهداشت خواهش دارم تا در حوزه شرکت‌های شتاب دهنده و دانش بنیان همکاری‌های بیشتری با ما داشته باشد.

همچنین مطالعه کنید:

سازوکارهای عرضه مسکن در بورس کالا ابهام دارد/بن بست پیش فروش متری مسکن در بورس

شایلی قرائی به گزارش کسب کار نیوز ، این در حالی است که وزیر امور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *