صفحه اصلی / سرخط خبرها / تغییرات شبکه شهری اصفهان طی سه دهه
تغییرات شبکه شهری اصفهان طی سه دهه

در قالب یک پایان نامه بررسی شد

تغییرات شبکه شهری اصفهان طی سه دهه

کسب و کار نیوز : نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد، در شهرهای میانی (از نظر سلسله مراتب جمعیتی) رابطه مستقیمی بین افزایش میزان جریان رقابت‌پذیری و اشتغال و افزایش جذب جمعیت شهری وجود دارد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, نیلوفر راست قلم، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته شهرسازی گرایش برنامه ریزی شهری در پایان نامه خود به “ارزیابی اثرات رقابت‌پذیری بر دگرگونی شبکه شهری در مجموعه شهری اصفهان با تاکید بر توزیع اشتغال” پرداخت.
مطابق با این تحقیق، شهرها به عنوان وزنه‌های اصلی نواحی، نقش اساسی در ایجاد تعادل‌های منطقه‌ای بر عهده دارند.
از مشخصات بارز توسعه فضایی در کشورهای در حال توسعه، وجود نابرابری‌هایی در شبکه شهری است که سبب رشد ناهمگون و نامتعادل میان مناطق شده است. عدم تعادل میان سکونتگاه‌های شهری در زمینه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی موجب برهم خوردن نظم فضایی سکونتگاه‌ها از یک سو و رشد شتابان شهرها، مهاجرت‌های شتابزده و محرومیت روزافزون شهرهای کوچک از سوی دیگر شده است.
چنین روندی، رقابتی در جذب جریان‌های جاری در شبکه (سرمایه، امکانات و اطلاعات) را به وجود آورده است که شهرهای کوچک همواره بازنده و شهرهای بزرگ پیوسته محل تمرکز این جریان‌ها قرارگرفته‌اند.
هدف از این پژوهش شناسایی چگونگی تأثیرگذاری این جریان‌های رقابتی و به طور خاص جریان اشتغال بر تغییرات شبکه شهری اصفهان در مقاطع زمانی ۱۳۷۵، ۱۳۸۵و ۱۳۹۵ است.
به منظور مقایسه چگونگی دگرگونی شبکه شهری تحت تأثیر این دو متغیر از روش تحلیل‌شبکه اجتماعی (گفی) استفاده شده است. روش پژوهش از نوع توصیفی-تحلیلی و روش گردآوری داده‌های مورد نیاز پژوهش، کتابخانه‌ای بوده است.
نتایج این تحقیق حاکی از این است که شهرهای اصفهان، نجف‌آباد و فلاورجان جاذب جریان‌های رقابتی بیشتری نسبت به سایر اعضای شبکه شهری اصفهان هستند و این اختلاف با گذر زمان افزایش یافته است. در این بین شهر اصفهان دارای شکاف معناداری با سایر اعضای شبکه است. افزون بر این شهرهای دستگرد، بهاران و قهدریجان به عنوان شهرهای کم‌جمعیت جاذب جریان‌های اشتغال درون شبکه شهری بوده‌اند، در حالی که کلانشهر اصفهان و شهرهای پرجمعیت نجف‌آباد و خمینی‌شهر از جذب جریان اشتغال درون شبکه شهری بازمانده‌اند. در این بین در شهرهای میانی (از نظر سلسله مراتب جمعیتی) رابطه مستقیمی بین افزایش میزان جریان رقابت‌پذیری و اشتغال و افزایش جذب جمعیت شهری وجود دارد.
به گزارش ایسنا، این پایان نامه با راهنمایی محمود محمدی در دانشگاه هنر اصفهان دفاع شد.

 

 

همچنین مطالعه کنید:

بر اثر بیماری قلبی؛ امین تارخ درگذشت امین تارخ درگذشت

به گزارش کسب و کار نیوز، امین تارخ در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ به علت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.