صفحه اصلی / سرخط خبرها / بافت تاریخی شهر یزد با چهار چالش روبروست
بافت تاریخی شهر یزد با چهار چالش روبروست

بافت تاریخی شهر یزد با چهار چالش روبروست

کسب و کار نیوز: سخنگوی شورای اسلامی یزد گفت: بافت تاریخی این شهر با چهار چالش جدی از جمله آتش سوزی، رهاسازی فاضلاب ، نبود مدیریت گردشگری و وجود بناهای تاریخی مجهوال المالک و کثیر المالک روبروست.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا, «محسن عباسی هرفته» با بیان اینکه فقر مدیریت گردشگری از جمله چالش‌های بافت تاریخی است، افزود: این چالش منجر به مشکلات بسیاری در ابعاد مختلف شده یا می‌شود.
وی اظهار کرد: به عنوان مثال سوداگری در بافت تاریخی بسیار وحشتناک است، افرادی اصالت بافت را هم از لحاظ فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی تحت الشعاع قرار می‌دهند، هم نوعی بناهای تاریخی تملکی در بافت در حال شکل گیری است یعنی بناهایی در جاهای مختلف بافت در حال مرمت است، که این شیوه کار مرمت نیست بلکه عین تخریب است، سبک و تزیئنات جدیدی در حال شکل گیری است که آسیب محسوب می‌شود.
رئیس کمیسیون شهرسازی، معماری و عمران شورای شهر یزد خاطر نشان کرد: کاریکاتورهایی از بناهای تاریخی در بافت در حال شکل گیری است که خیلی خطرناک است، نیاز اساسی به مدیریت دارد.
عباسی هرفته تصریح کرد: باید پایش و نظارت میراث فرهنگی بر مرمت‌های داخل بافت تاریخی افزایش یابد و در این زمینه پیگیری حقوقی صورت گیرد، زیرا مرمت اصول و قواعد خاص خود دارد تا از شکل گیری میراث فرهنگی بدلی در شهر جلوگیری شود.
وییکی از جدی ترین بحران‌های فیزیکی بافت را موضوع فاضلاب برشمرد که به دلیل حجم تغییر کاربردی و افزایش کاربران و بهره برداران بافت، فاضلاب بسیاری رها شده است که خیلی نامناسب است به نحوی که رطوبت فاضلاب، شالوده بافت کهن را تهدید می‌کند، البته کارهای در این زمینه انجام شده ولی هنوز نیاز به کار جدی دارد.
سخنگوی شورای شهر یزد موضوع آتش سوزی را از دیگر چالش ها نام برد و گفت: بافت تاریخی و به ویژه بازار یزد در معرض آتش سوزی قرار دارد، هر لحظه ممکن است آتش سوزی در این منطقه به خاطر سیم کشی‌های اشتباه و وضعیت نامناسب تأسیسات الکتریکی رخ دهد، باید ساماندهی شود.
عباسی هرفته تهدیدی دیگر بافت تاریخی یزد را متروکه ماندن و رها کردن بناهای تاریخی بیان کرد و افزود: برخی بناها کثیر ممالک یا مجهول المالک است، کثیر المالک یعنی صدها نفر وارث دارد و به دلیل مالکان زیاد، رها شد.
وی ادامه داد: برخی هم مجهول المالک است که به متروکه تبدیل شد، از نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌خواهیم در این حوزه ورود پیدا کند تا مشکلات این بناها رفع شود.
بافت قدیم یزد به عنوان نخستین بافت تاریخی شهری ایران، ۱۸ تیر ۹۸ در چهل و یکمین اجلاس کمیته میراث بشری سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) در شهر کراکوف لهستان به ثبت جهانی رسید تا آرزویی چندین ساله با تلاش و پشتکار جمعی به واقعیت تبدیل شود.
بافت تاریخی یزد به مساحت ۷۴۳ هکتار و مساحت حریم پنج هزار هکتار در سال ۱۳۸۴ به ثبت ملی رسید.
استان یزد یکهزار و ۶۰۰ اثر تاریخی ثبت شده غیر منقول و ۶۰۰ بنای تاریخی ثبت شده ملی دارد که میزبان گردشگران داخلی و خارجی است.
در طرح پنج ساله از سال جاری تا سال ۱۴۰۰ برنامه‌های متنوعی برای توسعه استان یزد در حوزه‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تدارک دیده شده است.
یزد در کنار استان‌های فارس و اصفهان به عنوان مثلث طلایی گردشگری ایران مقصد اول گردشگران خارجی و اروپایی بوده به گونه‌ای که استقبال گردشگران خارجی از این شهر تا پنج برابر افزایش داشته و همین امر گردشگری را محور توسعه استان قرار داده است.
این استان ۲ هزار و ۲۷۰ هکتار بافت تاریخی دارد و شهر یزد به عنوان نخستین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان دارای بافت تاریخی ارزشمندی است.
یزد با عناوینی همچون شهر بادگیرها، شهر کار و کاریز و کاهگل، دارالعباده، دارالعلم و دارالعمل، حسینیه ایران، شهر دوچرخه‌ها، شیرینی، شهر قنات، قنوت و قناعت و شهر آتش و آفتاب شناخته می‌شود.
استان یزد یک میلیون و ۱۳۸ هزار نفر جمعیت دارد که ۸۵ درصد در ۲۱ شهر و بقیه در روستاها و
آبادی ها زندگی می کنند.

همچنین مطالعه کنید:

خودرو نیمه دوم سال گران می شود/بازار خودرو در فاز انتظار

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، این روزها بازار خودرو چشم به نتیجه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.