سه شنبه , ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
صفحه اصلی / سرخط خبرها / همکاری مشترک بین سازمان میراث فرهنگی و شبکه دو
گردشگری

همکاری مشترک بین سازمان میراث فرهنگی و شبکه دو

کسب و کار نیوز : مدیر شبکه دو سیما گفت که برای یک فرصت مستمر و روتین پخش درباره موضوع گردشگری تلاش می‌کنند.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, در نشستی که با حضور علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مدیران همراه در شبکه دو سیما با حضور محمد رضا جعفری جلوه و مدیران گروه‌های مختلف برنامه ساز شبکه برگزار شد ضمن قدردانی از تلاش‌های شبکه دو و پرداختن به صنایع دستی و هنرهای سنتی با اشاره به احراز جایزه بهترین برنامه مستند در پنجمین جشنواره سیما برای برنامه دست آفریده‌ها بر ادامه این همکاری‌های مشترک رسانه‌ای تاکید شد.
در ادامه مونسان با بیان اینکه حفاظت از میراث فرهنگی پاسداشت تمدن ایرانی است، خاطرنشان کرد: حفاظت از بناها و بافت‌های تاریخی در شهرها و در گوشه گوشه کشور به مثابه میراث ملموس موضوع بسیار مهمی است که به آن توجه جدی داریم و موضوع دیگر؛ میراث ناملموس است که یعنی افکار، رفتار، گویش‌ها و آئین‌های مردمی که متأسفانه فرهنگ مدرن و مدرنیته موجب شده است تا قدری از آنها فاصله بگیریم و برخی از آنها در حال از بین رفتن بودند که خوشبختانه امروز در حال ثبت ملی هستند تا جز هویت‌های کشور باقی بمانند و خوشحال هستیم که امروز با تلاش‌هایی که شده بازگشت تدریجی به سمت آداب کهن در مردم دیده می‌شود.
مونسان با تشکر از شبکه دو سیما که همچنان متکی به ریشه‌های فرهنگی پیشین خود حرکت می‌کند از مستند دست آفریده‌ها که در این شبکه تولید و پخش شده است به عنوان یک شاهد مثال یاد و ابراز کرد: این برنامه تأثیر زیادی در حوزه رونق صنایع دستی و گردشگری داشته و به ایده‌ها و اقدامات ما در این حیطه‌ها کمک زیادی کرده است امیدواریم با یاری شما بتوانیم فرصت‌های فرهنگی کشور را بیشتر و بیشتر معرفی کنیم زیرا در کشور خودمان ظرفیت‌هایی وجود دارد که مردم از آنها اطلاع ندارند که اگر بدانند به طور گسترده به سویشان اقبال می‌کنند نه این گونه که برای دیدن آثار قدیمی تنها گمان کنند که باید به کشورهای دیگر و با هزینه‌های بالا سفر داشته باشند.
وی خاطر نشان کرد: دکتر علی عسکری رئیس رسانه ملی به سبب آشنایی و اشراف ایشان به حوزه گردشگری در این زمینه به ما کمک زیادی کرده اند و خوشبختانه شبکه‌های سیما به جاذبه‌های ایران می‌پردازند و این اقدامات مرهون کمک‌های شما و همکارانتان است.
در ادامه این دیدار محمدرضا جعفری‌جلوه مدیر شبکه دو سیما نیز گفت: موضوع هویت و توجه به میراث عظیم فرهنگی و تمدنی ایران و اسلام سال هاست که دغدغه ما بوده است حتی زمانی که افراد اندکی در این زمینه‌ها دغدغه داشته اند ما به میدان آمدیم و اقدامات رسانه‌ای چندی را رقم زدیم.
وی یادآور شد: در همین نوروزی که گذشت ما بهترین تبلیغات حوزه گردشگری را در برنامه «پل فروردین» انجام دادیم. این برنامه در استقبال نوروز، لحظه تحویل سال و بعد از آن به رسم بدرقه تا پایان تعطیلات ادامه داشت. که بدیع‌ترین و متنوع‌ترین تصاویر از فرهنگ و طبیعت فوق‌العاده این سرزمین را به نمایش گذاشته و مورد استقبال قرار گرفت.
وی خطاب به مدیران گروه‌های مختلف برنامه ساز در شبکه اشاره کرد و گفت: نکات و موضوعات بسیار جدی در این جلسه از جناب آقای دکتر مونسان رئیس محترم سازمان میراث فرهنگی شنیدیم ضمن ابراز خوشحالی از این نگاه که علیرغم موانع در مدیریت کشور وجود دارد، خوشحالم زیرا چنین نگاهی کمتر وجود داشته و خوشبختانه در حال پدید آمدن است. ضروری است به سبب اهمیت که صنایع فرهنگی، به ویژه صنایع دستی و نیز گردشگری در اقتصاد مقاومتی و امکان کار و تلاش در شرایط سخت تحریم‌های خارجی دارند؛ می‌بایست به طور شایسته در این زمینه فعال و هوشمند عمل کنیم.
مدیر شبکه دو سیما در خاتمه با بیان اینکه تلاش می‌کنیم یک فرصت مستمر و روتین پخش درباره گردشگری را موجب شویم. علاوه بر دو برنامه «دست آفریده‌های سه» و «میراث پنهان» که از مهم‌ترین برنامه‌های ما در حوزه فرهنگی و میراث صنایع دستی هستند؛ یکی یعنی برنامه «میراث پنهان» که برنامه شخص محور است و دیگری «دست آفریده‌ها» که در آن جنبه‌های میراثی شیء ملاک است البته در هر دو برنامه می‌توانیم استاد کاران جوان را نیز محور قرار دهیم و توجه کنیم که برنامه‌های مورد اشاره باید از حالت ایستایی و ثبت موزه‌ای سوژه‌ها خارج و پویا شوند، دعوت گر باشند و ارزش افزوده پدید آورند زیرا هیچ امری نمی‌تواند فرهنگیِ صرف باشد. امروز فرهنگ درست و خوب فرهنگی است که بتواند یک اقتصاد پویایی را نیز شکل دهد و اگر نتواند مشخص است که سترون است.

همچنین مطالعه کنید:

بازار رمزارزها کماکان متاثر از ایلان ماسک!

به گزارش کسب و کار نیوز ، جنجال های ایلان ماسک کماکان بازار ارزهای دیجیتالی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *