چهارشنبه , ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
صفحه اصلی / استان ها / آذربایجان غربی / مرمت دوباره پل صفوی که به نادرستی در سال ۸۴ بازسازی شده
پل تاریخی ساروق

مرمت دوباره پل صفوی که به نادرستی در سال ۸۴ بازسازی شده

کسب و کار نیوز : رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تکاب گفت: عملیات احیا و مرمت پل تاریخی ساروق این شهرستان که هفته گذشته بر اثر بارندگی تخریب شده بود، آغاز شد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, امیر مطلوبی با بیان اینکه هفته گذشته بخشی از جداره مرمتی شمالی پل به علت بارش‌های شدید و طغیان رودخانه تخریب شد افزود: استفاده غیر اصولی پیمانکار از خاک رس و به کار نبردن مصالح فنی در پر کردن عرشه پل در عملیات مرمت سال ۱۳۸۴، موجب افزایش حجم و فشار به پل ساروق در بارندگی‌های اخیر شد که تخریب دیواره‌های شمالی و جنوبی و آسیب دیدن جداره مرمتی شمالی این پل تاریخی را به دنبال داشت.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تکاب اظهار کرد: عملیات احیا و استحکام بخشی پل تاریخی ساروق این شهرستان برای جلوگیری از آسیب دیدن بیشتر و مرمت اساسی بلافاصله پس از تخریب آغاز شد و برای اجرای آن یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال اعتبار تخصیص یافت.
مطلوبی ادامه داد: سبک سازی و حذف مصالح نامرغوب از روی طاق‌ها، برچیده شدن جداره‌های مرمتی از شاغول خارج شده و مرمت مجدد از جمله اقداماتی است که در عملیات احیا و استحکام بخشی این بنای تاریخی انجام می‌شود.
وی ادامه داد: همچنین طاق‌ها و کانال‌های سبک ساز داخلی پل تاریخی ساروق با مصالح سبک و به صورت اصولی و فنی مرمت و احیا می‌شود.
به گزارش ایسنا، پل ساروق مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان تکاب، نزدیک بند رودخانه ساروق واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۶۱۵۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. قدمت این پل به دوره صفوی می‌رسد.
این پل به طول ۶۲/۵ متر (با احتساب دو انتهای آن) و عرض آن ۶/۴۰ متر است و دارای سه دهانه یا چشمه طاق بزرگ و ۲ عدد چشمه طاق کوچک بر روی پایه‌ها با قوس جناغی است. جهت پل شمالی جنوبی است.
بستر این پل به علت رسوبی بودن کف رودخانه و سست بودن خاک توسط سنگ‌های لاشه صاف و تخته سنگ‌های تراشیده سنگ‌فرش شده است.
اندازه پایه‌های پل ۴/۵ * ۶/۵ متر است که دیوارهای خارجی آنها با سنگ‌های مکعب تراشیده شده چهارگوش در اندازه‌های متفاوت ساخته شده است و داخل دیوارهای پایه‌ها یعنی قسمت‌های وسطی پایه را با سنگ‌های لاشه و قلوه سنگ پرکرده‌اند.
چشمه طاق‌ها با طاق جناغی در روی پایه‌های سنگی با آجر ساخته شده‌اند. سطح گذرگاه به گونه منظمی با سنگ‌های کف رودخانه‌ای فرش شده است و در کنار آن جان پناه‌هایی به ارتفاع ۷۵ سانتیمتر ساخته شده است. سطح گذرگاه پل به علت نامساوی بودن اندازه چشمه‌ها دارای شیب ملایم به طرف جنوب است.
پل ساروق دارای سه چشمه یا دهانه است که در هنگام بهار و فصل پرآبی رودخانه آب از هر سه طاق آن عبور می‌کند و در تابستان فقط از چشمه وسطی آن عبور می‌کند. این پل در مسیر کاروان رو قدیم تبریز همدان برپا شده بوده است. مسیری که پل مزبور روی آن ساخته شده در طول تاریخ یکی از مسیرهای مهم ارتباطی بوده و ساخت پل از همان ابتدا ضروری بوده است.

همچنین مطالعه کنید:

بخشی از عوامل تعیین کننده گرانی خارج از حوزه مسئولیت وزارت صمت هستند/ تولید سیمان ۱۳ درصد افزایش داشته است/ رتبه دهم تولید فولاد در دنیا را داریم

علیرضا رزم حسینی صبح امروز (۲۸ اردیبهشت ماه) با حضور در صحن علنی مجلس برای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *