صفحه اصلی / سرخط خبرها / بانک‌ها در پرداخت تسهیلات ازدواج سنگ‌اندازی نکنند
محمدحسین صادقی

دادستان کرمانشاه:

بانک‌ها در پرداخت تسهیلات ازدواج سنگ‌اندازی نکنند

کسب و کار نیوز : دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمانشاه گفت: هیچ بانکی حق تعیین ضوابط غیرقانونی همچون وجود دو ضامن برای پرداخت وام ازدواج به جوانان را ندارد و در صورت مشاهده و یا وصول گزارش در راستای صیانت از حقوق عمومی با بانک‌های متخلف برخورد قانونی و جدی خواهد شد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, محمدحسین صادقی بر ضرورت تسهیل شرایط ازدواج در جامعه تاکید کرد و با اشاره به وظایف قانونی بانک‌ها در پرداخت تسهیلات ازدوج به جوانان، گفت: در بند (الف) تبصره (۱۶) قانون بودجه سالجاری اعلام شده که در راستای حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی موظف است از محل پس‌انداز جاری و قرض‌الحسنه سیستم بانکی، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد ازدواج آن‌ها از اول فروردین سال ۹۶ بوده و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، با اولویت نخست پرداخت کند.
وی افزود: از آنجایی که مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از زوج‌ها در سال ۹۸ مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال با دوره بازپرداخت پنج‌ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است و حتی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند یارانه پرداختی به اشخاص را به عنوان تضمین در این زمینه بپذیرند، تمامی بانک‌های استان موظفند با رعایت این شرایط نسبت به پرداخت تسهیلات ازدواج اقدام کنند.
دادستان کرمانشاه متذکر شد: هیچ بانکی حق تعیین ضوابط غیرقانونی برای پرداخت وام ازدواج به جوانان را ندارد و در صورت مشاهده در راستای صیانت از حقوق عمومی با بانک‌های متخلف برخورد قانونی و جدی خواهد شد.
وی ادامه داد: به منظور تشویق جوانان به ازدواج، قانون تکالیف مشخصی نیز بر عهده دستگاه‌های اجرایی مانند وزارت کشور، وزارت ورزش و جوانان، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت بهداشت و… به‌عنوان متولیان اصلی نهاده، لذا تمامی دستگاه‌های اجرایی موظف به اجرای وظایف قانونی خود جهت تسهیل امر مقدس ازدواج در جامعه هستند.
صادقی در ادامه ازدواج را رکن اصلی بقای جامعه و راهی مهم برای آسایش جامعه و رفاه بشر عنوان کرد و گفت: تعویق در وقوع این امر مهم تبعات نامطلوبی مانند پیدایش روحیه یأس و ناامیدی، افسردگی، بروز خلاء عاطفی، احساس تنهایی و گسترش ناهنجاری‌های اجتماعی در جامعه را به همراه دارد.
وی افزود: در شرع مقدس اسلام به ازدواج عنایت و تأکید فوق العاده ای شده و عقد نکاح دارای اهمیت فراوانی بوده، تا جایی که احادیث بسیاری از حضرت رسول اکرم (ص) و اهل بیت (ع) در رابطه با ترغیب و تشویق به ازدواج و انتقاد و مذمت از ترک ازدواج صادر شده است.
دادستان کرمانشاه در ادامه بر لزوم فراهم کردن بسترهای لازم برای ازدواج و تشکیل خانواده جوانان تاکید کرد و گفت: دستگاه‌هایی که در رابطه با مسائل مربوط به جوانان به ویژه ازدواج جوانان دارای وظایف قانونی هستند، باید در فراهم آوردن شرایط برای تشکیل خانواده تمام تلاش خود را به کار گیرند و در این مسیر خانواده‌ها نیز باید سخت‌گیری‌های بدون مورد را کنار گذاشته و از برگزاری مراسم و سنت‌های اضافی که هزینه‌بر است، چشم پوشی کنند.
وی همچنین با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در این رابطه اظهار کرد: ابلاغ سیاست‌های کلی خانواده از سوی مقام معظم رهبری در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی، اهمیت توجه به موضوع خانواده و تسهیل امر ازدواج را دوچندان کرده و ضرورت تسهیل ازدواج در جامعه را فراهم آورده است.

همچنین مطالعه کنید:

توسعه اقتصادی مناطق آزاد باید با تشویق و ایجاد امنیت اقتصادی برای بخش خصوصی انجام شود

رئیس جمهور با اشاره به خدمات مرحوم مهندس ترکان در مدت ۴ دهه گذشته در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *