صفحه اصلی / سیاسی / رهبری / بیانیه گام دوم هنور مورد توجه مسئولان آموزش عالی قرار نگرفته است
رهبری

نماینده‌ تشکل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی:

بیانیه گام دوم هنور مورد توجه مسئولان آموزش عالی قرار نگرفته است

کسب و کار نیوز: مرضیه افشارنیا نماینده‌ تشکل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی طی سخنانی در محضر رهبر معظم انقلاب پیرامون مسائل مهم کشور گفت: به لطف الهی، انقلاب کبیر ایران اسلامی، در حالی چهلمین سالگرد پیروزی خود را پشت سر گذاشت و قدم به دهه پنجم حیات مبارک خود نهاد که در دومین مرحله خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی قرار گرفته است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از فارس، وی در ادامه با اشاره به انتشار بیانیه گام دوم انقلاب ادامه داد: این بیانیه راهبردی و کارگشا که بایستی به یک گفتمان مسلط و جریان ساز تبدیل شود، هنوز که هنوز است مورد توجه مسئولین نظام آموزش عالی کشور قرار نگرفته است. در حوزه عملی هم علی رغم تاکیدات مکرر جنابعالی بر جوان گرایی و استفاده از نیروهای جوان، مومن و انقلابی در دستور کار دستگاههای اجرایی، قضایی و حتی حاکمیتی نیست و اگر هم جایی هم بوده، عموما ژن های خوب و آقازاده های فرهنگی است.

نماینده‌ تشکل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد درباره مسائل اقتصادی هم تاکید کرد: سوال این است که چرا مسئولان به جوانان اعتماد نمی کنند؟ مگر نه اینکه جنگ را با بیست ساله ها بردیم و اقتصاد را با شصت ساله ها باختیم.

افشارنیا افزود: در سال رونق تولید ملی، یکی از وظایف مسئولان، ارتقای کیفی تولیدات ملی و خصوصا خودروهای داخلی است. آیا کشوری که جوانان آن به دانش انرژی هسته ای، موشک های پیشرفته، فناوری نانو و سلول های بنیادی دست پیدا کرده اند، قادر به تولید خودرو با کیفیت نیستند؟ آیا باز هم لبخند انکار و تمسخر تکنوکرات های غرب زده غربگرا در میان است؟

وی خطاب به وزرا و مسئولان گفت: آیا شما حاضر به خرید خودروی پراید، با این قیمت بالا و با این کیفیت پایین، برای آقازاده های خود هستید؟ سوال بعدی این است که چه دست های پیدا و پنهانی در کار است که وقتی به عقیده کارشناسان، حل بسیاری از مسائل اقتصادی و بی عدالتی ها در گرو اصلاح نظام مالیاتی و بانکی و تصویب طرح هایی مانند مالیات بر عایدی سرمایه، برای خارج کردن سودا گران از بخش مسکن است، این طرح ها چندین سال در مجلس به اصطلاح شورای اسلامی، معطل می ماند.

نماینده‌ تشکل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد تاکید کرد: آن هم در شرایطی که درصد مستاجران در سه دهه اخیر به بیشترین حد خود رسیده و افزایش ۲ برابری قیمت مسکن در کشور و ۳ برابری آن در تهران، زمینه ایجاد تبعات امنیتی را فراهم کرده است.

وی افزود: رویکرد قوه قضائیه باید ریشه کن کردن فساد باشد، همان طور که در سیره امیرالمومنین (ع) هنگام مواجهه ایشان با فاسدان و اشرافیگری شاهد برخورد قاطعانه آن حضرت بودیم. از این رو از دستگاه قضا مطالبه برخورد محکم با مفسدان اقتصادی را داریم.

این فعال دانشجویی گفت: رهبر فرزانه و حکیم، امید قطعی داریم که معظم له، اطلاع دقیقی از تحمل فشار سنگین اقتصادی و معیشتی بر مردم قدر شناس ایران اسلامی دارید. این فشار که با بی‌تفاوتی برخی مسئولین نسبت به افسار گسیختگی قیمت ها رو به افزایش است، تدبیری حکیمانه و جهادی می طلبد. هم از سوی مسئولین و هم از طرف مردم.

افشارنیا ادامه داد: بی‌تفاوتی برخی مسئولین نسبت به افسار گسیختگی قیمت ها همان گونه که در مواجهه با سیل عظیم و ویرانگر، ایران بسیج گردید، در مقابل سیل خانمان برانداز بیکاری و تورم هم، شاهد همکاری و همدلی همه اقشار ملت و دولت باشیم و تشکل های دانشجویی نیز در هر بخشی، آمادگی خود را برای همکاری اعلام می نمایند.

وی درباره مسائل سیاست خارجی هم اظهار داشت: نظر به اینکه ابلاغ سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی، بر عهده رهبری است، اما تصور و برداشت نامتوازن از روند تصمیمات بین المللی از سوی دولت محترم، به گونه ای دیگر است. این مساله خود به نوعی چراغ سبز نشان دادن به دشمن برای اعمال فشار بیشتر است.

نماینده‌ تشکل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد اضافه کرد: یکی از مفاهیم مهم که از بیانات حضرت عالی می باشد، کلید واژه” نظریه مقاومت” است که در مقابل “نظریه تسلیم و مذاکره” قرار گرفته است. نظریه مقاومت باید چارچوبی برای اندیشه ورزی، تدبیر گرایی و چاره جویی مسئولین و جوانان در مسیر پیشرفت اسلامی-ایرانی باشد و باید این نظریه در دانشگاه ها تبیین شود.

افشارنیا درباره مسائل دانشگاه هم افزود: تربیت نیرو در طراز انقلاب اسلامی یکی از مهمترین مسائل انقلاب و وظیفه دانشگاههاست. انسانی با معرفتی دینی، بصیرتی انقلابی و معنویتی توحیدی نیاز، ایران انقلابی است. سوال این است: دانشگاه در کجای نقشه انقلاب قرار دارد؟ آیا وضعیت اعتقادی اساتید ما راضی کننده است؟

وی افزود: آیا استاد، نیاز به آموزش و به روزرسانی علمی، فکری، عقیدتی و بصیرتی خود و ارتقای جهان بینی اسلامی خود ندارد؟ آیا نباید نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها به فکر اصلاح و ترمیم اساتید و به ویژه دروس معارف باشد؟ آیا وضعیت موجود اساتید معارف ما راضی کننده است؟ بله، علم و علم آموزی یکی از مسائل اصلی دانشگاه است. اما همان علم هم باید نافع ، کاربردی و البته در مسیر توحیدی باشد.

نماینده‌ تشکل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد تاکید کرد: متاسفانه دانشگاه، با تمام خدمات خوبی که، به خصوص برای رشد و پیشرفت علمی به کشور و انقلاب انجام داده، اما هنوز از دردهای مزمنی رنج می برد. بنظر بحران هویت اسلامی و انقلاب زدایی هنوز دو مساله اصلی دانشگاه است که مسئولان باید عالمانه و مجاهدانه سعی در رفع آن داشته باشند.

این فعال دانشجویی یادآور شد: مسئولین محترم؛ وزیر محترم علوم، بهداشت، رییس دانشگاه آزاد اسلامی! انقلاب زدایی از دانشگاه را جدی بگیرید. در این مبارزه، هیات اندیشه ورز شما چه کسانی هستند؟ نقشه شما برای این نبرد چیست؟ معاونین شما، چند درصد از سند دانشگاه اسلامی را عملیاتی کرده اند؟ دانشگاه به عنوان مرکز تربیت بخش مهمی از نیروی انسانی کشور باید خود را مسئول بداند. دانشگاه، باید دانشگاه انقلاب باشد. دانشگاه، باید نیروی متناسب با شاخص های دولت اسلامی را تحویل جامعه دهد. آیا چنین است؟

وی گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی باید از خواب زمستانی بیدار شود. مرحله تحقق ” دولت اسلامی ” کی می خواهد در دستور کار شورا و دانشگاه های ما قرار گیرد؟ راستی، طرح تحول در علوم انسانی به کجا رسیده، خبری دارید؟ جلسات تمام نشده یا هنوز آقایان جلسه هستند؟ در ضمن مستحضرید که بیش از چهار ماه است جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی، به عنوان قرارگاه مرکزی فرهنگی کشور، تعطیل است.

افشارنیا ادامه داد: به نظر می رسد یکی دیگر از مسائل اصلی دانشگاه های ما و به خصوص دانشگاه آزاد، مساله هویت اسلامی دانشگاهها است. این مساله، موضوع مهم و بزرگی است. سخن در این باره بسیار است. اما مسئولان بدانند که مسیر هویت اسلامی از ایمان، عقیده و فرهنگ ناب اسلامی و انقلابی می گذرد.

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی با ورود انقلابی شما (مقام معظم رهبری)، وارد مرحله ای تازه از عمر خود شده است. ما ضمن تشکر از مسئولان دانشگاه آزاد به دقت مسیر اصلاح، رشد و پیشرفت آن را در مسیر تحقق دانشگاه اسلامی، رصد می کنیم.لازم است یادآور شویم که تحولات در بدنه مدیریتی به ویژه در واحدهای دانشگاهی کمتر قابل مشاهده است.

این فعال دانشجویی گفت: هم چنین دانشگاه آزاد باید به فکر مسائلی از قبیل پرداخت شهریه سنگین، شفافیت و ایجاد سیستم پیگیری و نظارت همه جانبه، گسترش حضور روحانیت اصیل و مدیران مومن و انقلابی در دانشگاه و هم چنین توانمند سازی اساتید، مدیران و کارکنان به خصوص در حوزه معرفتی و بصیرتی باشد.

وی درباره مسائل زنان و خانواده هم اظهار داشت: اسلام به زن و خانواده آبرو بخشیده اما هنوز برخی نمی دانند که مسیر پیشرفت و تعالی جامعه، از درون خانواده می گذرد. نگاه درجه دو به مقوله زنان، عدم آموزش مناسب در مدارس و دانشگاه ها با نقش واقعی زن در خانواده و اجتماع، نگاه غیر اسلامی و در برخی از موارد ضد اسلامی به این مساله، جامعه را دچار مشکلاتی در قبل، حین و بعد از تشکیل خانواده کرده است. افزایش سن ازدواج جوانان، آمار طلاق و در مقابل کاهش نرخ رشد جمعیت از تبعات این مساله است.

نماینده‌ تشکل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد تصریح کرد: پیشنهاد می کنیم دانشگاه ها در کنار ورود علمی به مقوله سبک زندگی اسلامی ایرانی، با کمک خیرین،کمک به ازدواج های دانشجویی و گسترش خوابگاه های متاهلی و بکارگیری دانشجویان متاهل را ، جدی بگیرند.

همچنین مطالعه کنید:

افزایش قیمت نان با پایان ماه رمضان

به گزارش کسب و کار نیوز، هر ساله در آغاز سال همراه با افزایش نرخ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *