چهارشنبه , ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
صفحه اصلی / استان ها / آذربایجان شرقی / مشاهده بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در شهرستان کلیبر
بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان

مشاهده بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در شهرستان کلیبر

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی از مشاهده بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در شهرستان کلیبر خبر داد و گفت: واکسن آنفلوانزای فوق حاد به میزان کافی وجود داشته و مرغداران باید برای واکسیناسیون طیور اقدام کنند.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, مهدی حامی با اعلام این خبر گفت: براساس گزارش‌های رسیده مبنی بر تلفات طیور بومی کلیبر در اردیبهشت‌ماه، آنفلوآنزای H5 یا فوق حاد پرندگان در نمونه برداری توسط اکیپ‌های عملیاتی این اداره کل تأیید شد.
وی همچنین با اشاره به مشاهده بیماری آنفلوانزای فوق حاد در روستای ساری یاتاق شهرستان خداآفرین، افزود: با بررسی‌های اپیدمیولوژیک مبنی بر علت رخداد حادثه، مشخص شد این بیماری در نتیجه انتقال طیور از این روستای خداآفرین به شهرستان کلیبر رخ داده است.
وی گفت: به منظور جلوگیری از گسترش این بیماری ۳۷۶ قطعه مرغ در روستای مذکور معدوم، دفن بهداشتی و محل نگهداری طیور ضدعفونی شد.
حامی با بیان این‌که هم اکنون فصل مهاجرت پرندگان وحشی است، گفت: عامل شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد در این روستا ورود پرندگان مهاجر به حاشیه رود ارس است.
وی برضرورت رعایت توصیه‌های بهداشتی برای جلوگیری از شیوع این بیماری فوق حاد پرندگان در استان تاکید کرد و افزود: رعایت قرنطینه و جلوگیری از ورود و خروج خودروهای ضدعفونی نشده حمل تخم مرغ و کود و سایر محموله‌های ضروری به واحدهای مرغداری، می‌تواند از بروز آنفلوانزای فوق حاد پیشگیری کند یا شیوع آن را کاهش دهد.
گفتنی است؛ آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از مهم‌ترین بیماری‌های طیور و یک بیماری تنفسی ویروسی مشترک بین انسان و پرندگان با علائم سیاه شدن و خونریزی تاج و ساق پا، علائم تنفسی حاد، بی حالی شدید، دور هم جمع شدن طیور در گله پرورشی، کاهش شدید مصرف دان، افت ناگهانی تولید تخم مرغ روزانه و تلفات ناگهانی و کانونی در گله است.

همچنین مطالعه کنید:

مانع تراشی در پرداخت وام ازدواج

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، در حالی قانون بودجه مجوز استفاده از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *