سه شنبه , ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
صفحه اصلی / اقتصادی / اقتصاد کلان / رئیس جمهور ترکیه کشورهای غربی را به فشار بر اقتصاد ترکیه متهم کرد
اقتصاد ترکیه

رئیس جمهور ترکیه کشورهای غربی را به فشار بر اقتصاد ترکیه متهم کرد

کسب و کار نیوز: رئیس جمهور ترکیه گفت پس از انتخابات مجدد استانبول، دخالت های غرب در امور اقتصادی ترکیه را خنثی خواهیم کرد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، رجب طیب اردوغان که در بین دانشجویان شهر استانبول حضور یافته بود، ضمن متهم کردن کشورهای غربی به اعمال فشار بر اقتصاد ترکیه از طریق نرخ برابری ارز، نرخ بهره و نرخ تورم گفت که پس از انتخابات شهرداری استانبول در ماه ژوئن به این بازی‌ها پایان داده خواهد شد. وی افزود: در انتخابات قبلی، غرب سعی کرد با فشار آوردن بر نرخ ارز و تورم و هم چنین نرخ بهره، ما را به کنار براند.

اردوغان که هیأت عالی انتخابات ترکیه با تقاضایش برای برگزاری مجدد انتخابات شهرداری در استانبول موافقت کرده است، افزود: به محض اینکه کار انتخابات به پایان برسد، این توطئه‌ها را خنثی خواهیم کرد.

این نخستین بار نیست که اردوغان کشورهای غربی را متهم به حمله به اقتصاد ترکیه می‌کند. وی ماه گذشته در جریان همایش بازرگانان و تجار ترک گفته بود اقتصاد ترکیه از طریق جنگ ارزی مورد تهاجم قرار گرفته است اما دولت کنترل اوضاع را در دست دارد.

لیر از آغاز امسال تاکنون حدود ۱۵ درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داده است که در این بین، دستور دادگاه عالی این کشور برای برگزاری مجدد انتخابات شهرداری در استانبول پس از شکست حزب حاکم و جنجال بین آنکارا و واشنگتن بر سر خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ از روسیه و تهدید آمریکا به تحریم ترکیه، این کاهش ارزش پول ملی را تشدید کرده است.

رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه پایانی سال گذشته به منفی سه درصد رسید و تورم در بالاترین سطح ۱۵ سال اخیر خود قرار گرفت. ترکیه با کاهش ارزش لیر و نرخ تورم بالا رو به رو است که می‌تواند بحران اقتصادی این کشور را تشدید کند.

همچنین مطالعه کنید:

تلمبار اجناس تاریخ مصرف گذشته در بوفه ها

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز ، این در حالی است که به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *