سه شنبه , ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
صفحه اصلی / اقتصادی / بازرگانی و تجارت / امکان ایجاد ۶۰۰ هزار فرصت شغلی جدید با راه‌اندازی ۱۰۰ معدن
معدن

رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی خبر داد

امکان ایجاد ۶۰۰ هزار فرصت شغلی جدید با راه‌اندازی ۱۰۰ معدن

کسب و کار نیوز: رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی با بیان این که ایران از نظر ارزش منابع طبیعی رتبه پنجم دنیا را دارد گفت: با راه اندازی ۱۰۰ معدن فراوری می‌توان ۶۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کرد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم، رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان این که ۴۰۰ هزار معدن ثبت شده در کشور وجود دارد که با راه اندازی ۱۰۰ معدن فراوری می‌توان ۶۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کرد افزود: والستریت ارزش منابع طبیعی ایران را ۲۷/۳ تریلیون دلار ارزیابی کرده که بر این اساس رتبه کشورمان در دنیا پنجم و بخشی از این منابع معادن کشور است.
بهرام شکوری گفت: اگر زنجیره منابع معدنی را کامل کنیم این بخش تا ۳۰ درصد ارزش افزوده دارد.
رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی افزود: در صورتی که بتوانیم زنجیره مواد معدنی را تامین کنیم در افق ۱۴۰۴ بخش معدن معادل ۶۰ درصد درآمدهای نفتی را محقق خواهد کرد.
شکوری با بیان اینکه مصوبه دریافت حقوق دولتی از معادن در سال های ۹۶، ۹۷ و ۹۸ به ترتیب ۹۰۰، ۱۰۰۰ و هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است گفت: افزایش ۵۰ درصدی در سال جاری برای دریافت حقوق دولتی از معادن در شرایط اقتصادی کنونی باعث ایجاد رونق در بخش معدن نمی شود.
وی همچنین افزود: هزینه های حمل و نقل در بخش معادن ایران چند برابر دیگر کشورهاست.

معاون امور معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت هم در این برنامه گفت: با گذشت هشت سال از اجرای قانون جدید معادن هنوز پنجره واحد برای سرمایه گذاران در بخش معدن ایجاد نشده است.
جعفر سرقینی افزود: متوسط بازگشت سرمایه در بخش معدن بیش از ۳۰ درصد و بسیار بیشتر از دیگر بخش هاست.
وی گفت:در سال ۹۷ کار مهمی برای اجرای نقشه راه معادن صورت نگرفت اما زیرساخت ها مهیا شد.
رئیس فراکسیون معادن مجلس هم در این برنامه گفت: اگر چه معادن بزرگ آهن، طلا، سرب و روی کشور شناسایی شده اند اما به طور دقیق اطلاعات معادن کشور برای ارائه به سرمایه گذاران وجود ندارد.
داریوش اسماعیلی افزود: بیش از هزار و ۷۰۰ هزار میلیارد تومان حجم نقدینگی کشور است که به بخش های مختلف اقتصاد کشور آسیب می زند و بخش معدن می تواند محملی برای سرمایه گذاری بخشی از این نقدینگی باشد.
وی گفت: در سال ۹۷ نقشه راه معدن با ۷۲ بند مشخص تدوین و وظایف دستگاه ها در آن تعیین شد اما با این حال در سال گذشته هیچ اقدامی برای اجرای این نقشه راه صورت نگرفت.
رئیس فراکسیون معادن مجلس افزود: در برنامه ششم توسعه دولت مکلف شده است حقوق دریافتی از معادن را در همان بخش سرمایه گذاری کند.

نایب رئیس اتحادیه تولید کنندگان محصولات معدنی هم در این برنامه گفت: پنج هزار معدن در کشور پروانه بهره برداری گرفته اند که اگر چه برخی هایشان صرفه اقتصادی ندارند برخی دیگر در صورت تحریم های بین المللی و داخلی می توانند سود ده باشند.

سجاد عزتی افزود: ۲۱ درصد صادرات غیر نفتی سال گذشته کشور از بخش معدن بود.
وی گفت: افزایش ۳۰۰ درصدی حقوق دولتی معادن و حذف معافیت مالیاتی آنها هوشمندانه ترین تحریم های داخلی در بخش معدن کشور است.
نایب رئیس اتحادیه تولید کنندگان محصولات معدنی افزود: حکمرانی بخش معدن دچار اختلال جدی است و سهم مشارکت تشکل های مردمی در آن دیده نمی شود.

همچنین مطالعه کنید:

نامزدهای انتخابات اطلاع کافی از چالش‌های اقتصادی ندارند

به گزارش کسب و کار نیوز، مسعود خوانساری امروز در مراسم رونمایی از «بسته نجات …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *