صفحه اصلی / استان ها / آذربایجان غربی / دستگیری ۱۸ حفار غیر مجاز در ماکو
حفار غیر مجاز در ماکو

دستگیری ۱۸ حفار غیر مجاز در ماکو

رئیس اداره میراث فرهنگی ماکو، شوط و پلدشت از ثبت و حفاظت ۱۸۵ اثر در شهرستانهای سه گانه طی سال گذشته خبر داد و گفت: سال گذشته ۱۱ مورد حفاری‌های غیرمجاز گزارش شد که در این راستا ۱۸ نفر دستگیر شدند.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, علی خورابلو در تشریح عملکرد یکساله اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان‌های ماکو، شوط و پلدشت، با بیان اینکه سال گذشته یک مورد موزه خصوصی در ماکو تأسیس شد، افزود: طی سال گذشته نیز ۱۲۵ قلم به اموال فرهنگی به کاخ موزه شهرستان اضافه شده است.
وی افزود: طی سال گذشته تعداد کشفیات اموال فرهنگی ۱۸ قلم به اضافه ۴۹.۵۰۰ کیلوگرم مسکوکات و مدال‌های متفاوت و ۵ دستگاه فلزیاب بوده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی منطقه آزاد ماکو افزود: کشفیات طی یکسال گذشته در گمرک بازرگان ۱۳ قلم به اضافه ۴۹.۵۰۰ کیلو انواع مسکوکات و مدال‌های بدلی به ثبت رسیده که کشفیات ابزار و آلات حفاری غیرمجاز نیز تعداد ۴۵ قلم است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان‌های ماکو، شوط و پلدشت افزود: میزان بازدید از ابنیه های تاریخی منطقه حدوداً ۱۰۰ هزار نفر بود که کاخ سردار با ۵۰ هزار بازدید داخلی و ۳۰۰ نفر خارجی در رأس است.
وی از مرمت ۷ اثر تاریخی طی تفاهم منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو خبر داد و گفت: این اماکن تاریخی شامل ساختمان بانک ملی و اداره دارایی قدیمی، داش عمارت یا آشپزخانه سردار ماکو، گنبد کندال شوط و حمام پورناک پلدشت و جداره سازی و ساماندهی مسیر گردشگری بافت تاریخی ماکو است که با اعتباری حدود ۹۵۰ میلیون تومان مرمت و بازسازی شده و یا در حال بازسازی هستند.
وی از آمادگی ۷ بنای مرمت شده برای بازدید عموم مردم در منطقه اشاره کرد و گفت: پاکسازی محوطه‌های تاریخی سه مورد قلعه قابان، گوردخمه فرهاد و گوردخمه شیدی با همکاری سمن‌ها ادامه دار خواهد بود.
خورابلو، تعداد ابنیه های ثبت شده اخیر را شامل ساختمان قدیم بهداشت، داش کورپو، ثبت اسناد، قزلداغ کورپوسو، قلعه قابان، کشمش تپه کورپوسو، گنبدکندال یاد کرد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان‌های ماکو، شوط و پلدشت با اشاره به اینکه ۳ انجمن مردم نهاد میراث فرهنگی که شکل گرفته اند افزود: یک شرکت تعاونی در این حوزه تشکیل شده است.

همچنین مطالعه کنید:

آپارتمان در تهران چند قیمت خورد؟

به گزارش کسب و کار نیوز، براساس مشاهدات میدانی در مناطق مختلف تهران با توجه  …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *