پنج شنبه , ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
صفحه اصلی / اجتماعی / بهداشت و سلامت / نوجوانان از مصرف لبنیات و مواد مغذی غافل نشوند
افطار

متخصص تغذیه و مشاور رئیس انجمن تغذیه ایران:

نوجوانان از مصرف لبنیات و مواد مغذی غافل نشوند

کسب و کار نیوز - یک متخصص تغذیه در توصیه به نوجوانان در ایام ماه مبارک رمضان، بر لزوم مصرف لبنیات و نشاسته ها برای پیشگیری از ضعف بدن و بیماری ها تاکید کرد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از مهر، برلیانت بزرگمهر متخصص تغذیه و مشاور رئیس انجمن تغذیه ایران در خصوص تغذیه سالم برای نوجوانان در ایام ماه مبارک رمضان گفت: نوجوانان و افرادی که چند سالی است روزه می‌گیرند، به دلیل اینکه در سن رشد هستند باید در فاصله بین افطار تا سحر از مواد ضروری برای رشد بدن استفاده کنند تا مقاومت آنها در برابر بیماری‌ها پایین نیاید و از تشنگی نیز پیشگیری شود.

وی با بیان اینکه برخی تغذیه‌های غلط در ماه مبارک رمضان موجب بروز عوارضی از جمله سردرد و سرگیجه در روزه داران کم و سن و سال می‌شود اظهار داشت: این امر به دلیل افت قند خون و کمبود مواد نشاسته‌ای در بدن است به همین منظور این افراد باید به ویژه در وعده سحری به جای مصرف مواد قندی از مواد نشاسته‌ای استفاده کنند. چراکه مواد نشاسته‌ای در طول روز به تدریج در بدن آزاد می‌شوند و از گرسنگی جلوگیری می‌کنند.

این متخصص تغذیه برای پیشگیری از یبوست نیز اظهار داشت: روزه داران در فاصله افطار تا سحر شش تا هشت لیوان آب را مصرف کنند تا علاوه بر تأمین آب بدن در روز، مانع بروز یبوست نیز شوند. همچنین مصرف سبزی و میوه‌ها به دلیل داشتن فیبر موجب پیشگیری از این بیماری شده و به حفظ آب در بدن کمک می‌کند به همین منظور استفاده از این مواد در وعده‌های سحری و افطار ضروری است.

بزرگمهر تاکید کرد: نوجوانان به ویژه افرادی که برای اولین سال است روزه می‌گیرند حتماً در وعده سحری سالاد مصرف کرده و از خوردن مواد مغذی غافل نشوند تا با کاهش مقاومت بدن دچار سرماخوردگی نشوند.

وی با بیان اینکه مصرف لبنیات به دلیل داشتن کلسیم، روی و پروتئین برای تمامی روزه داران به ویژه نوجوانان ضروری است، تاکید کرد: وعده اصلی روزه داران باید وعده سحر باشد و روزه داران به ویژه روزه داران سال اولی حتماً از لبنیات ازجمله، شیر، ماست، کشک و غیره استفاده کنند تا مواد لازم برای رشد به بدن آن‌ها برسد.

این متخصص تغذیه تاکید کرد: توصیه می‌شود میزان نمک و چربی غذاهای این ماه به ویژه در سحر کاهش یابد. به علاوه نخوردن سحری موجب گرسنگی، افت قند و تشنگی می‌شود به همین منظور نباید این وعده به صورت خلاصه یا در حد چندین لقمه باشد.

همچنین مطالعه کنید:

افزایش قیمت نان با پایان ماه رمضان

به گزارش کسب و کار نیوز، هر ساله در آغاز سال همراه با افزایش نرخ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *