صفحه اصلی / سرخط خبرها / ۱۶۰۰ دستگاه خودرو از گمرکات ترخیص شد
VP 4848756

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو

۱۶۰۰ دستگاه خودرو از گمرکات ترخیص شد

دبیر انجمن واردکنندگان خودروی ایران گفت: تاکنون نزدیک به هزار و 600 دستگاه خودرو از گمرکات ترخیص شده و امید می رود با مهلت دوماهه داده شده بتوان باقیمانده خودروهای سواری را ترخیص کرد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، دبیر انجمن واردکنندگان خودروی ایران گفت: تاکنون نزدیک به هزار و ۶۰۰ دستگاه خودرو از گمرکات ترخیص شده و امید می رود با مهلت دوماهه داده شده بتوان باقیمانده خودروهای سواری را ترخیص کرد.
«مهدی دادفر» ، به تمدید دوماهه مهلت ترخیص خودروهای سواری وارداتی اشاره کرد و افزود: چهارماه فرصت قبلی در عمل صرف ایجاد زیرساخت ها، تسهیل روابط بین سازمان ها و ارگان های مرتبط و آشنایی دستگاه ها با موضوع شد.
وی خاطرنشان کرد: کارهای مربوط به ترخیص بسیاری از خودروهای در گمرک مانده، انجام شده و فقط معطل تمدید مصوبه یاد شده بودند.
از سال ۹۷ نزدیک به ۱۵ هزار دستگاه خودرو در گمرکات باقیمانده و ورودشان به کشور مسدود شده بود؛ شانزدهم دی پارسال دولت با نگاه گره گشایی از مشکلات، مصوبه ای صادر کرد تا امکان رفع انسداد این خودروها میسر شود، اما در عمل تا روز دوشنبه گذشته (۱۶ اردیبهشت) در عمل کمتر از هزار خودرو ترخیص شده بود.
براساس مصوبه جدید دولت، مهلت ترخیص خودروهای سواری وارداتی به مدت ۲ ماه دیگر تمدید شد.
تصویب‌نامه هجدهم اردیبهشت هیأت وزیران درخصوص اصلاح تصویب نامه موضوع «ترخیص واردات خودروهای سواری»، دیروز (۲۱ اردیبهشت) توسط معاون اول رئیس جمهوری ابلاغ شد که در بند سوم آن عبارت «چهار ماه» به «۶ ماه» اصلاح شده است.
دادفر در ادامه گفت: انجمن واردکنندگان خودروی ایران با درک شرایط روز اقتصادی کشور که در حقیقت در میانه یک جنگ اقتصادی قرار گرفته ایم، هیچ خواسته ای برای آزادسازی واردات ندارد و با سیاست های دولت همراه است، اما انتظار داریم با توجه به اشتغال ۱۵ هزار نفر در این بخش ضامن بقای فعالیت آنان باشد.
وی با انتقاد از برخی که در فضای کنونی خواستار واردات خودروهای دست دوم به کشور هستند، یادآور شد: هیچ شاخصی برای قیمتگذاری این خودروها وجود ندارد، ضمن اینکه به دلیل سوء استفاده سودجویان به درهم آمیختگی بیشتر بازار می انجامد.

* واردات خودرو بدون خروج ارز
این مقام صنفی با یادآوری اینکه واردات خودروهای صفر کیلومتر مشمول تحریم ها نمی شود، خاطرنشان کرد: واردکنندگان با تبدیل تهدید تحریم به فرصت، قادر به انجام این مهم بدون خروج ارز یا ریال از کشور هستند.
وی توضیح داد: انجام این کار با سرمایه ایرانیان خارج کشور یا شرکت های خودروساز بزرگ خارجی امکانپذیر است، همچنین برخی صادرکنندگان کالای ایرانی حاضرند به ازای صادرات کالای خود، خودرو به کشور وارد کنند.
دادفر خواستار آن شد تا مسئولان امر به این پیشنهاد اصلاحی بیشتر فکر کنند، زیرا تصور اینکه پس از ترخیص ۱۵ هزار خودروی یاد شده از گمرک، همه فعالان این بخش بیکار شوند و شبکه خدمات پس از فروش شرکت ها با اختلال مواجه شود، دشوار است.
به گزارش ایرنا، مطابق متوسط آمار سال های گذشته سالانه به واردات ۷۰ هزار خودروی خارجی برای پاسخگویی به تقاضای مشتریان نیاز است و کمبود خودرو در بازار به رشد قیمت ها دامن زده است.

همچنین مطالعه کنید:

عرضه بنزین ۱۵۰۰ تومانی، فعلا فقط در ۲۲۰ جایگاه

سخنگوی وزارت نفت گفت: تاکنون در کل کشور ۲۲۰ جایگاه سوخت به سامانه هوشمند سوخت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *