سه شنبه , ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
صفحه اصلی / سرخط خبرها / چرا فرمانده کل سپاه در جلسه غیرعلنی مجلس حاضر شد?

چرا فرمانده کل سپاه در جلسه غیرعلنی مجلس حاضر شد?

فرمانده کل سپاه صبح امروز به مجلس رفت تا به تحلیلی صحیح از جنگ روانی آمریکا در رزوهای اخیر و ارائه گزارشی از توان دفاعی کشور به نمایندگان مجلس بپردازد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم، صبح امروز سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه به همراه فرماندهان نیروهای زمینی و هوافضای سپاه به جمع نمایندگان مجلس رفت تا پشت پرده‌های جنجال‌های تبلیغاتی چند روز اخیر رسانه‌های خارجی و برخی رسانه‌های داخلی در رابطه با اعزام ناو هواپیمابر به خلیج فارس را برای نمایندگان ملت تشریح کند.

از سال ۱۳۸۶ به این سو بر اساس تقسیم کاری که بین ارتش و سپاه صورت گرفت، مسئولیت بر قراری امنیت در خلیج فارس و تنگه هرمز بر عهده سپاه گذاشته شده است و اگر قرار باشد نیرویی درباره تحرکات آمریکا در خلیج فارس و توان دفاعی کشور برای مقابله احتمالی با آمریکا توضیحی دهد فرماندهان سپاه پاسداران هستند.

حضور فرماندهان نیروهای زمینی و هوا فضا در این جلسه نیز می تواند به این دلیل باشد که هر دو این نیرو‌ها در دفاع از خلیج فارس نقش دارند. نیروی زمینی در دفاع از سواحل خلیج فارس نقش ایفا می‌کند، نیروی هوافضای سپاه نیز وظیفه پدافند هوایی از آسمان این منطقه را برعهده داشته وموشک‌های بالستیک ضد کشتی مانند موشک‌های خلیج فارس و هرمز هم در اختیار این نیرو است.

بر اساس اظهارات نمایندگان سردار سلامی به درخواست خود و برای روشنگری درباره پشت‌پرده تحرکات و عملیات روانی دشمن در منطقه به جلسه غیرعلنی مجلس رفته است تا تحلیل درستی از تحرکات دشمن در منطقه و همچنین توان دفاعی سپاه را به نمایندگان ارائه کند.

به گزارش تسنیم، طی هفته‌ اخیر، آمریکایی‌ها جنجال تبلیعاتی فراوانی را پیرامون اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و بمب‌افکن‌های بی ۵۲ به خلیج فارس به راه انداخته‌اند و در این بین برخی رسانه‌‌های داخلی هم به در همراهی با رسانه‌های خارجی به دنبال آن هستند تا این تحرکات نظامی آمریکا را آرایش جنگ دولت دونالد ترامپ برای حمله به ایران تلقی کنند.

نمایندگان مجلس می‌گویند، سرلشگر سلامی در این جلسه غیرعلنی به صورت مشروح و با دلایل مستدل تاکید کرد که تمام این تحرکات جنبه روانی دارد و آمریکا نه می‌تواند و نه می‌خواهد جنگ جدیدی را آغاز کند.

بر اساس اظهارات نمایندگان مجلس سرلکشر سلامی در این جلسه حضور ناوگان آمریکا در خلیج فارس را امر عادی طی سالیان گذشته تلقی کرده و اعلام کردند اعزام ناو جدید آمریکایی بر اساس برنامه‌ریزی قبلی بوده و چیز جدیدی نیست. سردار سلامی در این جلسه همچنین تاکید کرده است که سپاه و سایر نیروهای مسلح از اشراف بالای اطلاعاتی بر نیروهای آمریکایی در منطقه برخوردار هستند و هرگونه تحرک واقدام نیروهای آمریکایی از دید نیروهای مسلح جمهوری اسلامی مخفی نیست.

علاوه بر این فرمانده سپاه اعلام کرده است آسیب پذیری بالای ناوهای هواپیمابر آمریکا مانع از آن می‌شود که آمریکایی‌ها چنین ریسکی انجام دهند و اقدام نظامی علیه ایران انجام دهند.

اما بررسی اقدامات و اظهارات مقامات آمریکایی به خوبی نشان‌ می‌دهد که هدف آنها از اعزام ناو به خلیج فارس چیزی جز یک جنگ تبلغاتی و جنگ روانی و رو آوردن به حربه قدیمی ایجاد دوگانه جنگ و صلح نیست.

اقدامات اخیر آمریکایی‌‌ها از دوجنبه نظامی و سیاسی قابل بررسی است. از جنبه نظامی باید گفت که آمریکایی‌ها حداقل طی یک دهه اخیر به جز مواردی معدود همواره ناو هواپیمابر در خلیج فارس داشته‌اند و اعزام دوباره ناو آبراهام لینکلن به این منطقه چیز عجیبی نیست.از سوی دیگر اگر امریکایی‌ها بخواند آرایش جنگی در مقابل ایران بگیرند باید ناوگان و نیروهای مستقر در پایگاه‌های منطقه‌ای شان را از برد موشک‌های ایران خارج کنند که تا کنون هیچ یک از این اقدامات از سوی آمریکایی‌ها صورت نگرفته است.

همچنین قدرت نفوذ منطقه‌ای ایران آمریکا را در شرایطی که بتواند جنگی را در منطقه غرب آسیا علیه ایران آغاز کند قرار نمی‌دهد.

به لحاظ سیاسی هم آمریکایی‌ها طی چند روز اخیر با لحنی متفاوت از کشوری که آرایش جنگی به خود گرفته است با ایران سخن گفته‌اند. مقامات آمریکایی‌ در نامه‌ای به مقامات کشورمان به صراحت اعلام کرده‌اند که به هیچ وجه قصد حمله به ایران را ندارند. کارشناسان می‌گویند این موضع آمریکا بیش از آنکه ناشی از اختیار آنها باشد، ناشی از عدم توانمندی آمریکا برای آغاز جنگ با ایران است.

همچنین مطالعه کنید:

سونامی کالای اساسی در گمرک/ چه کسی دستور رئیس‌جمهور را پس زد؟

به گزارش کسب و کار نیوز ، جریان تجارت ایران در سال‌های اخیر به‌ویژه از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *