صفحه اصلی / اسلایدر / صادرات غیرنفتی ایران‌ در نخستین ماه سال ۱۸ درصد افت کرد

صادرات غیرنفتی ایران‌ در نخستین ماه سال ۱۸ درصد افت کرد

بر اساس آمارهای اعلام شده صادرات ایران به کره جنوبی در فروردین امسال درحالی ۲۴ درصد رشد کرده که کل صادرات غیرنفتی کشور به نسبت مدت مشابه سال قبل ۱۸ درصد افت کرد و صادرات به امارات ۵۸ درصد کاهش یافت.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم، آمار تجارت خارجی ایران در فروردین ماه امسال نشان می‌دهد در نخستین ماه سال ۹۸، ۵ کشور چین، عراق، کره، امارات و افعانستان ۵ کشور نخست هدف صادراتی ایران بودند و حجم صادرات کالا به نسبت فروردین ماه سال گذشته از نظر وزنی ۷٫۶۶ درصد افزایش یافته ولی در عین حال از نظر ارزش دلاری، بیش از ۱۸ درصد کاهش داشته است.

این بدان معنا است که صادرات کالاهای ایرانی در فروردین ماه امسال به ۵ کشور مذکور دارای ارزش صادراتی به مراتب کمتری نسبت به کالاهای صادراتی فروردین ۹۷ داشته‌اند. بر این اساس، متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی در فروردین ۹۷، معادل ۲۹۹ دلار بوده که این رقم به نسبت ارزش متوسط کالاهای صادراتی فروردین سال قبل، بیش از ۲۴ درصد افت کرده است.

بر اساس آمارهای اعلامی از سوی گمرکات کشور، نزدیک به ۲۸ درصد صادرات ایران (از نظر ارزش دلاری) در نخستین ماه سال جاری به کشور چین انجام شده و در این مدت ۷۱۱ میلیون دلار صادرات غیرنفتی به این کشور داشته‌ایم؛ همچنین کشور عراق با ۳۸۹ میلیون دلار واردات از ایران، سهم ۱۵٫۲ درصدی از صادرات فروردین ماه کشورمان داشت و پس از آن صادرات ۲۵۰ میلیون دلاری کشورمان به جمهوری کره قرار دارد که با سهم نزدیک به ۱۰ درصدی از کل صادرات فروردین، به نسبت مدت مشابه سال قبل ۲۴ درصد رشد را ثبت کرده است.

در مقابل، صادرات فروردین ماه ایران به امارات متحده عربی بین ۵ کشور هدف صادراتی، بیشترین افت را داشته و صادرات ۲۳۱ میلیون دلاری ما به این کشور با افتی ۵۸ درصدی، سهمی ۹ درصدی را در صادرات نخستین ماه سال جاری کشورمان ثبت کرد و صادرات ایران به افغانستان نیز با کاهشی ۱۸ درصدی به نسبت فروردین سال قبل، به ۱۴۰ میلیون دلار کاهش یافت و این کشور سهم ۵٫۵ درصدی از کل صادرات ایران در فروردین را به خود اختصاص داد.

نام کشور ارزش صادراتی فروردین ۹۸ ارزش صادراتی فروردین ۹۷ میزان تغییر در فروردین ۹۸ به فروردین ۹۷
چین ۷۱۱ ۷۲۸ ۲٫۲۷-
عراق ۳۸۹ ۳۹۳ ۱٫۰۸-
جمهوری کره ۲۵۰ ۲۰۲ ۲۴٫۰۶
امارات متحده عربی ۲۳۱ ۵۴۹ ۵۷٫۹۸-
افغانستان ۱۴۰ ۱۷۱ ۱۸٫۲۳-
مابقی ۸۲۶ ۱۰۷۳ ۲۳٫۰۱-

همچنین مطالعه کنید:

قاچاق نایک و آدیداس در فروشگاه‌های آنلاین؟

شایلی قرائی درحالی که قیمت کفش کتانی آدیداس مدل ZX 2K BOOST در سایت خارجی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *