صفحه اصلی / سرخط خبرها / نویسنده «مرد عنکبوتی» درگذشت

نویسنده «مرد عنکبوتی» درگذشت

«آلوین سارجنت» برنده جایزه اسکار فیلم‌نامه‌نویسی و نویسنده مجموعه فیلم‌های «مرد عنکبوتی» در ۹۲ سالگی درگذشت.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از فارس، به نقل از وِرایِتی، «آلوین سارجنت» برنده جایزه اسکار فیلم‌نامه‌نویسی که داستان بسیاری از فیلم‌های شاخص هالیوودی همچون «ماه کاغذی» و «مردم معمولی» و مجموعه فیلم‌های «مرد عنکبوتی» دهه ۲۰۰۰ را قلم زد در ۹۲ سالگی درگذشت.

سارجنت در سال ۱۹۸۷ جایزه اسکار را برای فیلم‌نامه «جولیا» و در ۱۹۸۱ برای «مردم معمولی» کسب کرد. او همچنین پیش‌تر و در سال ۱۹۷۴ برای نوشتن فیلم‌نامه «ماه کاغذی» نامزد اسکار شده بود.

او همچنین سه بار برنده جایزه «انجمن نویسندگان آمریکا» شد.

آلوین سارجنت با بسیاری از کارگردانان نامدار هالیوود از جمله «آلن جِی پاکولا» «جان فرانکن‌هِیمر» «پیتر بوگدانوویچ» «سیدنی پولاک» «فرد زینِمان» «رابرت ردفورد» «مارتین ریت» «تنورمن جِویسون» «استفن فرییِرز» و «واین وانگ» کار کرده است.

وی حرفه‌ نویسندگی فیلم‌نامه را در سال ۱۹۶۶ با فیلم «گامبیت» به کارگردانی «رونالد نیم» با تم کمدی و با بازی «مایکل کِین» شرلی مک‌لِین» و «هربرت لوم» آغاز کرد.

کار بعدی وی نوشتن فیلم‌نامه «ماه استاکینگ» با نقش‌آفرینی «گریگوری پِک» و با کارگردانی «رابرت مالیگان» ادامه داد و پس از آن یکی پس از دیگری با کارگردانان نامدار فیلم‌نامه‌های موفق خود را خلق کرد.

و اما ورقی دیگر در کارنامه هنری سارجنت با نوشتن فیلم‌نامه چهار سری از فیلم‌های «مرد عنکبوتی» که اولین آن‌ها در سال ۲۰۰۲ تولید و اکران شد، به کارنامه افتخارآمیز وی افزوده شد. فروش ۸۰۰ میلیون دلاری فیلم در آن زمان بلافاصله همکاری مجدد وی در این سری فلم‌ها و نوشتن «مرد عنکبوتی۲» را برای وی به دنبال داشت و موفقیت‌های مداوم فیلم منجر به همکاری‌های بعدی در دو سری دیگر از فیلم‌های «مرد عنکبوتی ۳ و ۴» گردید.

همچنین مطالعه کنید:

تمرکز وزارت صمت بر تأمین نقدینگی بنگاه‌های بزرگ و کوچک

به گزارش کسب و کار نیوز، علی گلشنی با حضور در غرفه ایسنا در بیست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.