صفحه اصلی / اجتماعی / آموزش / بزرگترین لرزه‌های ایران در هفته‌ای که گذشت/ثبت زلزله و آتش‌سوزی در تبریز

بررسی زلزله‌های هفته گذشته،

بزرگترین لرزه‌های ایران در هفته‌ای که گذشت/ثبت زلزله و آتش‌سوزی در تبریز

بزرگترین زلزله‌های هفته گذشته با بزرگای ۴.۱ و ۴ به ترتیب در استان‌های گلستان و بوشهر رخ داد ضمن آنکه ۱۴ زلزله بیش از ۳ در هشت استان کشور به ثبت رسید.

زلزله زمین لرزه

به گزارش کسب و کار نیوز، با اشاره به پایش این گسل گفت: طی تفاهم‌نامه‌ای که با اداره کل راه و شهرسازی و مدیریت بحران استان آذربایجان شرقی به امضا رسید، مقرر شد با توجه به اهمیت شهر تبریز و لرزه‌خیز بودن گسل شمال تبریز، پیرامون گسل “شمال تبریز” ایستگاه‌های شتاب‌نگاری نصب شود. بر این اساس در ۱۰ نقطه (۵ دستگاه در داخل شهر تبریز و ۵ دستگاه در شهرها و روستاهای پیرامون) در امتداد گسل شمال تبریز نصب شد.

رئیس شبکه ملی شتاب‌نگاری مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی طول این گسل را ۲۰۰ تا ۲۵۰ کیلومتری ذکر کرد و افزود: نمی‌توان ادعا کرد نصب ۱۰ دستگاه شتاب‌نگاری در پیرامون گسل شمال تبریز کافی است، ولی با توجه به مقدورات و امکانات ما گام مهمی نسبت به گذشته است و می‌توانیم ادعا کنیم که پوشش مناسبی برای رصد لرزه‌خیزی این گسل دارد.

به گفته وی با راه‌اندازی کامل این ۱۰ ایستگاه می‌توان ادعا کرد که برای اولین بار در ایران یک گسل مهم و لرزه‌زا در کشور با ایستگاه‌های آنلاین و نسل نو در سطح استانداردهای جهانی شتاب‌نگاری پوشش داده شده است. راه‌اندازی ایستگاه‌هایی مانند ایستگاه شتاب‌نگاری “بستان‌آباد” در امتداد گسل شمال تبریز، ایستگاه “باسمنج” در جنوب‌شرقی تبریز و در امتداد گسل شمال تبریز، ایستگاه شتاب‌نگاری “عینال زینال” در نزدیک‌ترین نقطه به گسل شمال تبریز (در امتداد ارتفاعات کوه “سرخاب تبریز” که در واقع پای این ارتفاعات مشرف به شهر تبریز مسیر عبوری گسل امتداد لغز شمال تبریز است) از جمله ایستگاه‌های پوششی گسل لرزه‌زای تبریز است.

علاوه بر آن بزرگترین زمین‌لرزه‌های هفته گذشته در استان گلستان با بزرگای ۴.۱ و بندر عباس استان بوشهر با بزرگای ۴ به ثبت رسید.

جزئیات زمین‌لرزه‌های هفته گذشته به این شرح است:

شنبه ۱۴ اردیبهشت

در “زرنه” استان ایلام زلزله ۲.۷، “رونیز” استان فارس زلزله ۲.۷، “جوانرود” استان کرمانشاه زلزله ۲.۶ به ثبت رسید.

یکشنبه ۱۵ اردیبهشت

در “خورموج” استان بوشهر زلزله ۲.۵، “آب بخش” استان بوشهر زلزله ۲.۹، “تسوج” استان آذربایجان شرقی زلزله ۲.۶ و “قصرشیرین” استان کرمانشاه زلزله ۲.۷ به ثبت رسید.

سیرچ” استان کرمان با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۵ در عمق ۹ کیلومتری لرزید و کانون این زمین‌لرزه در ۱۷ کیلومتری سیرچ، ۲۲ کیلومتری شهداد و ۲۸ کیلومتری اندوهجرد این استان بوده است. زلزله ۲.۶ از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه بوده است.

در “گیلانغرب” استان کرمانشاه زلزله‌ای به بزرگای ۳.۴ در عمق ۱۳ کیلومتری رخ داد و کانون این زمین لرزه در ۷ کیلومتری گیلانغرب و ۳۵ کیلومتری سومار این استان گزارش شد.

زلزله ۳.۸ “اردکان” استان فارس از دیگر رخدادهای مهم این روز بوده است که در عمق ۱۰ کیلومتری و در ۲۹ کیلومتری اردکان، ۲۹ کیلومتری نودان و ۳۰ کیلومتری نورآباد این استان رخ داد.

دوشنبه ۱۶ اردیبهشت

در “پهله” استان ایلام زلزله‌ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داد و این زمین‌لرزه در ۱۸ کیلومتری پهله، ۳۷ کیلومتری میمه و ۴۹ کیلومتری ارکواز این استان به ثبت رسید.

در “سرپل ذهاب” استان کرمانشاه بعد از زلزله ۲.۷ زلزله دیگری با بزرگای ۳.۴ در عمق ۱۳ کیلومتری رخ داد. این زمین لرزه در ۱۵ کیلومتری سرپل ذهاب، ۲۶ کیلومتری گیلانغرب و ۲۶ کیلومتری قصر شیرین به ثبت رسید. زلزله ۲.۶ از دیگر رخدادهای این منطقه بوده است.

“لاله‌زار” استان کرمان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۶ در عمق ۱۰۰ کیلومتری را تجربه کرد که کانون آن در ۱۴ کیلومتری لاله‌زار، ۲۵ کیلومتری بزنجان و ۲۹ کیلومتری بافت این استان بوده است.

در “تسوج” استان آذربایجان شرقی زلزله ۲.۹، “بم” استان کرمان زلزله ۲.۶ رخ داد.

در “خانه زنیان” استان فارس بعد از زلزله ۲.۸، زلزله دیگری با بزرگای ۳.۴ در عمق ۸ کیلومتری به ثبت رسید که این زمین‌لرزه در ۱۹ کیلومتری خانه زنیان، ۲۳ کیلومتری بیضا و ۳۷ کیلومتری شیراز بوده است.

سه‌شنبه ۱۷ اردیبهشت

در “دهرم” استان فارس زلزله ۲.۸، “محمله” استان فارس زلزله ۲.۸، “سی‌سخت” استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله ۲.۶، “خوی” استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۹، “سنگان” استان خراسان رضوی زلزله ۲.۵، “پاریز” استان کرمان زلزله ۲.۶ و “بندر عباس” استان هرمزگان زلزله ۲.۷ به ثبت رسید.

داشلی‌برون” استان گلستان با زلزله‌ای به بزرگای ۴.۱ در عمق ۲۷ کیلومتری لرزید. کانون این زمین‌لرزه در ۱۰۸ کیلومتری داشلی برون و ۱۱۷ کیلومتری اینچه برون استان گلستان و ۱۲۴ کیلومتری قوم داغ ترکمنستان بوده است.

چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت

در “محمله” استان فارس زلزله ۲.۸، “خانه زنیان” استان فارس زلزله ۲.۸، “طرود” استان سمنان زلزله ۲.۵، “شهداد” استان کرمان زلزله ۲.۸و “خلخال” استان اردبیل زلزله ۲.۸ به ثبت رسید.

پنج‌شنبه ۱۹ اردیبهشت

در تبریز استان آذربایجان شرقی زلزله‌ای به بزرگای ۳.۱ در عمق ۱۰ کیلومتری به ثبت رسید که کانون آن در ۷ کیلومتری تبریز ،۱۹ کیلومتری باسمنج و ۲۱ کیلومتری سرد رود این استان بوده است.

در “حصار گرمخان” استان خراسان شمالی زلزله ۲.۵، “دهرم” استان فارس زلزله ۲.۵، “دو گنبدان” استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله ۲.۵، “تازه آباد” استان کرمانشاه زلزله ۲.۵و “قصرشیرین” استان کرمانشاه زلزله ۲.۸ به ثبت رسید.

“خورموج” استان بوشهر زلزله‌ای به بزرگای ۳ در عمق ۱۰ کیلومتری را تجربه کرد. این زمین‌لرزه در ۲۱ کیلومتری خورموج، ۲۲ کیلومتری بوشکان و ۳۳ کیلومتری شنبه این استان به ثبت رسید.

در “درب بهشت” استان کرمان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۱ در عمق ۸ کیلومتری به ثبت رسید و کانون این زمین‌لرزه در ۲۸ کیلومتری درب بهشت، ۳۹ کیلومتری جبالبارز و ۵۱ کیلومتری راین این استان رخ داد.

زلزله ۳.۶ زاهدان استان سیستان و بلوچستان از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این روز بوده که در عمق ۱۲ کیلومتری و در ۳۷ کیلومتری زاهدان، ۴۴ کیلومتری سرجنگل و ۷۰ کیلومتری میرجاوه این استان بوده است.

“نصرت‌آباد” استان سیستان و بلوچستان زلزله ۳.۴ در عمق ۲۱ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۱۲ کیلومتری نصرت‌آباد ،۸۹ کیلومتری زاهدان و ۹۶ کیلومتری سرجنگل این استان بوده است.

در “ساغند” استان یزد زلزله ۳ در عمق ۱۵ کیلومتری رخ داد و کانون رومرکز آن در ۱۰ کیلومتری ساغند، ۵۵ کیلومتری رباط پشت بادام و ۶۸ کیلومتری خرانق این استان بوده است.

جمعه ۲۰ اردیبهشت

در “بوشکان” استان بوشهر زلزله ۲.۶، “سرپل ذهاب” استان کرمانشاه زلزله ۲.۵، تازه آباد استان کرمانشاه زلزله ۲.۵ و “جزیزه خارک” استان بوشهر زلزله ۲.۹ گزارش شد.

در “مزایجان” استان فارس زلزله‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داد. کانون این زمین‌لرزه در ۱۰ کیلومتری مزایجان ،۳۳ کیلومتری حاجی‌آباد و ۳۷ کیلومتری شهر پیر این استان بوده است.

بندرعباس استان بوشهر با زلزله‌ای به بزرگای ۴ در عمق ۲۲ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۱۹ کیلومتری بندرعباس، ۲۲ کیلومتری قلعه قاضی و ۳۲ کیلومتری جزیره هرمز بوده است.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

با این اقدامات جان تازه ای به پرینتر خود ببخشید

عمر مفید پرینتر‌ها، که از ماشین‌های اداری پرکاربرد محسوب می‌شوند، به عواملی مانند مدل، برند، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *